Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Türk edebiyatında yeni trend: TASAVVUF
MesajGönderilme zamanı: 12.10.09, 08:45 #mesajın linki (?)

Türk edebiyatında yeni bir trend mi?

Gülin Yıldırımkaya

12.10.2009

Kadın romancıların dini sembol ve şahsiyetleri konu edinen romanlarının gördüğü ilgi nasıl yorumlanmalı?

Türk romanında "dönem romanı" denilen bir kavram olduğu öne sürülür. Örneğin, 1960'lar bir tarafta Fakir Bayburt, Yaşar Kemal ve onlarla simgeleşen İnce Memed gibi karakterleri öne çıkaran "Köy romanları" ile diğer tarafta Kemal Tahir, Tarık Buğra gibi isimlerin tarihi tezlerle ördüğü romanların dönemidir.

1970'lerdeki romanlarda ise tema olarak işkence ve idamları esas alan bir 12 Mart sonrası dönemini görürüz. Erdal Öz, Füruzan, Adalet Ağaoğlu gibi romancılarla, 12 Mart zindanlarına düşen devrimci karakterleri bu dönemi simgeler.

1980 sonrasında ise Türk romanında bireycilik keşfedilir... Büyük ideolojilerin davasında yenilmiş, yorgun düşmüş bireylerin kendilerini keşfetme vaktidir bu dönem... Selim İleri, Latife Tekin ve Ahmet Altan ile örneklendirebileceğimiz; bireyin ruhunun ve bedeninin edebiyatın otopsisine yatırıldığı romanlarda, bedenin ideallere galibiyetini okuruz...

Elbette, farklı örnekler de vermek mümkün ancak şimdi, 2000'lerin ilk 10 yılı biterken, ardı ardına yayınlanan 3 roman farklı kesimlerin ilgi odağı oldu. Elif Şafak'ın Mevlana ve tasavvufu konu alan Aşk isimli romanının 450 bin baskıya ulaştığı bildiriliyor. Nazan Bekiroğlu'nun, Adem ile Havva'yı konu alan La'sı da büyük ilgi görüyor. Sibel Eraslan imzalı, Hz. Hatice ile Hz. Muhammed'in ilişkisini anlatan Çöl/Deniz romanı da tartışmaların odağına oturdu.

Bu üç roman yeni bir döneme mi işaret ediyor? Türk romanında, dini sembol ve şahsiyetlerle örülen yeni bir trend mi gelişiyor? Her üç romanın bir başka ortak özelliğinin de kadın yazarlar tarafından kaleme alınmış olmasını da göz önünde bulundurarak tartışmaya açtık. Farklı yorumlar şöyle...

GÜLİN YILIDIRIMKAYA

gulinyildirimkaya@haberturk.com

Nazan Bekiroğlu - LÂ

Bir gün Sabâ Melikesi Belkıs'tan, Âdem'le Havva'nın hikâyesini anlamanın bütün bir insanlığın da hikâyesini anlamak manasına geldiğini öğrendim. İnsanın bütün halleri Âdem'de gizliydi ve bütün macera onun hikâyesinde özetlenmişti.

Bu cümleyi yıllarca içimde gezdirdim de bir türlü kalemi elime alamadım, anlatmaya kalkışamadım.Ne zaman ki, kalmaiçin değil uğrayıp geçmek için kadem bastığımız, kök attığımız değil kısa bir gölge saldığımız şu dünyada bir cennet sürgünüyle yazgılandığımı anladım ve Kelimeler Kitabı-çift isimler sahifesinde, Âdem'le Havva'nın yanına bir de Habil'le Kabil'i ekledim. O zaman anladım anlatma zamanının geldiğini.

Hikâyenin ismi düştü dilime bir gece: LÂ.

İLLÂ, dedim. Bir ömür boyu aradığım hece harfinin LÂ olduğunu bildim.

Sibel Eraslan - Çöl/Deniz

HZ. Muhammed'i (s.a.s.) peygamberliğinden evvel tanıyıp seven ve O'na ilk iman eden, mü'minlerin annesi Hz. Hatice'nin hayatına farklı bir bakış...
Sadakatin, sevginin, güvenin zirvesi bir kadın...
Ölümüne dek vefayla bağlı olduğu ve kendisine vefayla bağlı olan Son Peygamber'in eşi...
Hz. Hatice'nin hayatına farklı bir pencereden bakmak isteyenlerin üslubu ve anlatımıyla kuşatacak bir kitap!

Elif Şafak - Aşk

Ya ortasındasındır AŞK'ın merkezinde; ya da dışındasındır, hasretinde.. Ella Rubinntain (40) Amerikalı bir ev kadınıdır. Tipik burjuva değerlerinin hâkim olduğu oldukça varlıklı bir ailesi, düzenli ve görünüşte "sorunsuz" bir evliliği vardır. Üç çocuğunu da büyüttükten sonra bir yayınevinde editör-asistanı olarak iş bulur; görevi A. Z. Zahara adlı tanınmamış bir yazarın tasavvuf felsefesini konu alan tarihi romanını değerlendirmektir. Ancak hayatının kritik bir döneminde eline aldığı bu kitap, hiç beklemediği bir şekilde Ella'yı derinden sarsacak, dünyevi aşkı keşfetmek adına zorlu ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmasına neden olacaktır. Hayatlarımızın durgun gölünü dalgalandıran taş misali, yüzleşmek zorunda olduğumuz sıkıntılar, acılar... ve aşkın peşinde kat etmek zorunda olduğumuz zorlu yollar, ödediğimiz bedeller... Aşk... kitap içinde bir kitap, hayatın anlamı peşinde bir aşk macerası...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: