Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hakk Acıdır..!
MesajGönderilme zamanı: 23.04.09, 00:56 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22.12.08, 23:18
Mesajlar: 245
ehl-i Hakk lisanında mütearef olan bir söz vardır " el-Hakku mürrun / Hakk acıdır. " derler.. bu söz Hakk'a -layıkıyla- dost olmanın usretini beyan eder.. o sebeble Hakk'a yâr olanlar her devirde azınlık kalır.. işte Hadis-i şerif’de müjdelenen ‘garibler..’ ve ehl-i sünnet denilen “sevad-ı azam” -evvelen bâhusus- bu azınlıktır..

Hakk’ın dostluğu her şeyden evvel usret ve belâyâ karşısında sabrı iltizam ediyor.. ki sabr u vefa olmayan yerde hullet ve safâ bulunmaz.. Hakk -daima- tatlı olsa idi ona herkes yâr olurdu.. binaenaleyh Hakk'ın acılığı nefsi imtihana dairdir.. yoksa hakikat belli: Hakk neylerse güzeldir ve hep tatlıdır…

İsmail Hakkı Bursevî hz. (Ks.) bu acılığı tarif ederken: " İsm-i Hakk ism-i Zat'tır." diye bir hatırlatmada bulunur ve sözü: " Zat ile temettu olunmaz belki lezzet sıfattan gelir.." ma'nasında şerh eder..

binaenaleyh acılıktan meal: " Hakk tatsızdır ve asîrdir.." demek olur.. tatsız ve renksiz olduğu cenab-ı Zât'a aid olması yüzündendir.. Zira Zât-ı Pâk içün isim, resm ve işaret yoktur.. Hakk dahi mahz-ı hakikat olduğuna göre onda ki acılık: "nişansızlık" manasındadır..

asîr/müşkil olma ma'nasına gelince: " Festaqım kemâ 'umirte.. / Emr olunduğun gibi dosdoğru ol..! " (Hûd suresi 122.) âyeti usret-i Hakk'ın beyanıdır.. nitekim Resulullah (sav.) Efendimiz bu ayet-i kerime nazil olduğu zamanda: "Hûd suresi beni ihtiyarlattı..!" buyurmuştur..

evet, İslam -umûmen- hanefiyye-i semhadır: yani bir kolaylık dinidir.. bununla beraber -husûsen- bazı mertebe usret ve ictihâd-ı şakkâ iktizâ eder, ki o da kemâlât-ı insaniyyenin tahsili babından: makam-ı fena ile beka’nın tahakkukuna binaendir..

Hakk'a 'sırat-ı müstaqîm' üzre temeşşi etmek nefse acı gelebilir fakat bu acılık an asl halâvette her şeyden üstündür zira bütün zevkler ve tatlılıklar bu acılık ve usrete bağlanmıştır.. nitekim “elbet olur: sabr ile koruk helva” dedikleri ma’na da budur..

İşin aslı şu ki: bu dünyada Hakk’a vefa ile geçen her anın semeresi muaccel safâdır; ve safâ-i müeccel dahi vardır ki o: ‘hakikat-i safâ’ olup neşvesi -ancak- ahirete bırakılandır…..


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Hakk Acıdır..!
MesajGönderilme zamanı: 14.03.11, 16:30 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 07.12.10, 00:24
Mesajlar: 424
Alıntı:
" İsm-i Hakk ism-i Zat'tır."


El-Hakk... azze ve cell...


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye