Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Lemeat-ı Heyeman (2)
MesajGönderilme zamanı: 05.04.09, 05:05 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 22.12.08, 23:18
Mesajlar: 245
1- Bugün Allah içün ne yap (ma) dın ?

bugün Allah içün yaptığın en iyi şey "İttekullah!" emrinin gereği olarak yapmaktan sakındığın şeydir.. sol tarafta ki meleğe yazdırmadığın şey; (bir ma'na) sağ tarafa geçen en iyi şeydir..

2- Sen ancak kendini unuttuğun zaman Rabbini anarsın...!

" men arefe nefsehû fe kad arefe Rabbehû " yani kim nefsinin/sırrının farkına varırsa Rabbinin farkına varır demektir.. insan sırrını ne vakit fark eder? benliğini unuttuğu zaman.. işte ancak o vakittir ki insana -gerçek anlamda- Allah'ını anma devleti bahşedilir..

3- Allah el-Velî'dir peki velî kimdir ?

Velî, ince eleyip sık dokuyan bir hukuk adamıdır.. Velî, cenab-ı el-Velî'nin başsavcısıdır.. Velî, hukukullah ve hukuku ibadullah hakkında tahakkuka ermiş bir kuldur.. işte Velî ancak bu suretle el-Velî''ye mazhar olur.. ve bunun içindir ki: hazret-i Velî'yi gören cenab-ı el-Velî'yi anar..

4- "fettebiûnî" olmadan "yühbibkümullah" tahakkuk etmez..!

yegane velayet (dostluk) medarı cenab-ı Mahbûb hazretine (Resûlullah Aleyhisselam'a) ittibadır.. öyle ise herkes kendini bu mizana va'z etsin.. Resûlullah Aleyhisselam ki Rahmeten lil-âlemin ve Seyyide'l-evvelîne ve'l-âhirin olan zattır.. O'na mütabaat olmadık yerde hullet ne gezer ?! mahabbet çarşısı gül dolu -ama- ne kadar mütabaat o kadar gül......

5- Aşk erimektir erimeye de ancak liyâkatla erilir...

Tarikat dersi Dost iline ilticâ içün yüce huzûra dilekçe vermek gibi oldu.. ve posta oturmak dahi Dost'a hitab yerinde: "ben aşkın ve rızan uğrunda erimeye talibim; sen beni aşkına rızana layık eyle ey Dost!" demek gibidir... işte Maksûd ve Matlûb olandan yana ilk -peşin- tahsilat da budur.. yani müştak olan kimse Dost'a eremese de ermeyi istemeye ermiş oluyor...

6- Köpek giren eve Melek girmez..

bu ma'na Hadis-i şerif'den mülhem bir hakikattir.. nitekim Mahmûd-i Şebüsterî Hz.nin Gülşen-i Raz'ında şöyle geçer: "Din ilimleri melek huylarından meydana gelir; köpek tabiatlı gönüle gelmez..!" köpeğin tab'ında vahşet, azgınlık ve şehvet vardır.. bir gönülde bu sıfatlar var olup durdukça oraya melek ve ilham dühûl etmez... binaenaleyh hanesinde Melek ağırlamak isteyen kimse köpeklik hasletini Şeriat ve Sünnet sopası ile kovmalıdır....

7- Saklı küfür ve gizli şirk pasları ancak nâr-ı Aşkullah ile temizlenir...!

Kalb bir kabtır onu her daim köpek yalamakta.. köpeğin yal yediği bu kabı -beher yevm- yedi gözyaşlı fiil ile yıkamalı.. (Oruç.. Rabıta.. Zikir.. Salavat.. Namaz.. Kur'an.. İlim..) manevî necasetin mebdei köpektir.. binaenaleyh (kovmak yetmez) o köpek gebermedikçe bize rahat yüzü yoktur.....!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye