Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Güzel Türkistan
MesajGönderilme zamanı: 15.06.11, 14:59 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Güzel Türkistan

Abdulvahap Kara

Mustafa Çokay’ın "Türkiye, dış Türklerin ikinci vatanıdır" sözü derin manalar taşımaktadır. Bu manalardan birisi Türkiye dışındaki Türklerin Türkiye’de kendi vatanlarında gibi yaşayabilecekleridir.

İşte bu sözü değerli bilim adamı Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun "Güzel Türkistan" isimli kitabında ortaya koyduğu hayatı ve çalışmaları da teyit etmektedir. Kavuncu’nun dedesi Özbekistan’ın Namangan (Naymankent) şehrinden Hicaz’a giderek uzun yıllar Özbekler Tekkesi'nde görev yapan Hacı Abdurrahman’dır.

Hacı Abdurrahman İngilizlerin Medine’yi işgalinden sonra Türkiye’ye gelerek o zaman Adana’nın Osmaniye ilçesine yerleşmiştir. Bu ilçede 1949 yılında dünyaya gözlerini açan Prof. Dr. Orhan Kavuncu 2000’li yıllara kadar yaşadıklarından ve gördüklerinden kesitleri "Güzel Türkistan" isimli kitabında dile getiriyor.

Eser Türkiye’de doğup büyümüş bir Türkistanlı aydının aile kökleri ve 1991 yılında SSCB’nin çökmesinden sonra bağımsızlığına kavuşan ata vatan Türkistan Cumhuriyetlerine yaptığı ilk tarihi ve duygusal gezileri, yaptığı hizmetleri kendi kaleminden gözler önüne seriyor.

Eserde ayrıca Baymirza Hayit ve Azadbeg gibi Türkistanlı ilim ve dava adamlarının hayatlarına da yer verilmiş.

Doğu Kütüphanesi yayınlarından çıkan ve yaklaşık 200 sayfa civarındaki eser, bir dönem milletvekilliği yapmış ve Türk Ocakları Genel Sekreterliği'ne kadar yükselmiş bir dış Türkün Türkiye ile nasıl bütünleştiğini somut bir şekilde ortaya koyarak Mustafa Çokay’ın görüşünde haklı olduğunu bir kere daha teyit ediyor.

Güzel Türkistan

Prof. Dr. Orhan KAVUNCU

Resim

Doğu Kütüphanesi Yayınları

İstanbul-2009

Bana Türkistan kavramını belletmiş ve sevdirmiş olan insanlardan ölenlere Fatiha okumayı ihmal etmiyorum diyebilirim. Ama birçoğunun 1990’lı değişim yıllarına yetişemeden Türkistan’ı göremeden, hasretiyle kavrularak hakkın rahmetine kavuştuklarını biliyorum. Dolayısıyla gezip gördüğüm Türkistan’ı böyle bir kitaba aktarmakla onlara vefa borcumu bir nebze olsun yerine getirmiş olabilirim. Yaşayanlar dahil, hepsinin ruhları şad olsun, Allah rahmet eylesin.

Bu vefa borcu yanında, kitabın diğer bir gayesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, sevmek mecburiyetimiz olan ve benim gönlümde yaşattığım, sonra da gördüğüm Türkistan’ı bana sevdiren bilgi ve olayları anlattığım bu kitabı okuyan herkesin de seveceğini varsaydım. Kitap bunu sağlamazsa bu benim anlatma ve sevdirme eksiğimdendir.

Gönül gözü Türkistan’a kapalı okuyucusu da olabilir mi bu kitabın bilemiyorum.

İsteme Adresi:
Ticarethane Sokağı, Tevfik Kuşoğlu iş hanı, No: 41/16, Cağaloğlu/İstanbul
Tel: +90 (212) 520 27 19
E-posta: bilgi@dogukutuphanesi.com
http://www.dogukutuphanesi.com

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir