Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Fethullah Gülen Hareketinde Fuller Parmağı
MesajGönderilme zamanı: 01.06.11, 20:06 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Fethullah Gülen Hareketinde Fuller Parmağı

08 Şubat 2011

CIA'nin eski Başkan Yardımcısı Graham E. Fuller, Türk toplumunun Gülen hareketinin CIA tarafından desteklendiği algısında kendisinin de payı olduğunu söyledi.

Akşam’dan Şenay Yıldız’ın röportajının ikinci bölümünde Fuller’in Gülen cemaatiyle ilgili sorulara verdiği yanıtlar şöyleydi:

“- Türkiye'nin bugünkü siyasi tablosuna bakınca Gülen Cemaati'ni halen siyasi olmayan bir sosyal hareket olarak mı görüyorsunuz?
Gülen Hareketi ile ilgili bir şey söylemeye çekiniyorum. Çünkü, Türk toplumunun büyük bölümü Gülen Hareketi'nin CIA tarafından desteklenen, kontrol edilen bir hareket olduğu konusunda ikna olmuş durumda görünüyor. Gerçekte benim Hareket'te iyi bazı sinyaller görmem hareketin CIA tarafından desteklenen bir hareket olduğu algısını geliştiriyor adeta. Siyasi partisi olmadığı ve siyasette hareketi temsil eden adayları olmaması anlamında apolitik görüyorum. Tabii dünyadaki tüm sosyal hareketlerinin tümünün siyasi sonuçları oluyor. ABD'dekiler de böyle.

- Fethullah Gülen'e ABD'deki yeşil kart başvuru sürecinde desteğinizden dolayı sanıyorum sizin bunda kişisel payınız var...
Ben onun yeşil kart almasını desteklemedim. Yaptığım, hakkında benden istenen bir mektup yazmaktı. Ben Gülen'in Amerika için bir güvenlik tehdidi veya radikal bir güç olduğuna inanmadığımı anlatan bir mektup yazdım. Zaman zaman pek çok mektuplar yazmam istendi benden bazı figürler konusunda. Benim mektubum, dünyadaki İslami Hareketler konusunda bir araştırmacı olarak yaptığım çalışmalardan dolayı kişisel görüşlerimi içeren bir mektuptu. Kendisinin kart alıp, almamasıyla ilgilenmedim. Bu konuda saklayacak hiçbir şeyim yok.

Ama İslami hareketlere baktığım zaman dünyada Gülen Hareketi'ni dünyadaki modernist olan hareketlerden biri olarak görüyorum. Cami yerine eğitime odaklanılması oldukça ilerici. Müslüman dünyasında eğitimin artırılması ve bu ülkelerin modernize edilmesi son derece önemli.

Türkiye'nin İslam'ın rolü konusunda ikiye bölünmüş olduğunu görüyorum. Dünyadaki İslami hareketlere baktığım zaman, pek çoğu ilkel, yok sayıcı, rasyonel olmayan, toleranssız, şiddet içeren ve negatif hareketler. Gülen Hareketi'ni çağımızdaki İslami düşüncenin modern, akılcı, olumlu, yapıcı, sosyalleşmiş, barışçıl ve toleranslı olarak evrilmekte olan göze çarpan bir örneği olarak görüyorum. Bu perspektiften Gülen Hareketi çok iyi görünüyor. Ben bunun 'Türkiye'nin geleceği olduğunu veya Türkiye'yi yönetmesi gerektiğini' söylemiyorum. Sadece onu bir küresel güç olarak diğerleriyle kıyaslıyorum.”

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Fethullah Gülen Hareketinde Fuller Parmağı
MesajGönderilme zamanı: 01.06.11, 20:10 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gülen'in CIA ile ilişkisi var mı?

FBI ajanı, Gülen Okulları'da CIA ajanlarının çalıştığı iddialarını teyit ettirdi.

14-01-2011

Eski MİT'çi Osman Nuri Gündeş, Gülen cemaatinin Orta Asya'daki okullarında CIA ajanlarının "öğretmenmiş gibi" çalıştıklarını iddia etmişti. Bu iddiaya yeni bir kanıt, eski FBI çalışanı araştırmacı Sibel Edmonds'tan geldi. Edmonds, bir ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanından iddiayı teyit ettirdi.

Eski MİT görevlisi Osman Nuri Gündeş, geçtiğimiz ay piyasaya sürülen kitabı “İhtilallerin ve Anarşinin Yakın Tanığı”nda, Fethullah Gülen okullarıyla ilgili bir iddiayı dillendirerek gündeme oturdu.

60’larda NATO SHAPE Askeri Karargâhı’nda görevli olmak, 1977-84 yılları arasında İstanbul MİT Bölge Başkanı olmak gibi önemli pozisyonlarda bulunan Nuri Gündeş, kitabında Gülen cemaatinin yurtdışındaki, özellikle de Türki cumhuriyetlerdeki okullarında diplomatik pasaport sahibi CIA ajanlarının, “İngilizce öğretmeni” diye barındırıldıklarını iddia etti. Gündeş’in verdiği sayıya göre sadece Kırgızistan ve Özbekistan’daki okullarda en az 130 CIA ajanı, öğretmen kılığında çalışıyordu.

Gündeş’e göre bu gerçek, Milli Eğitim Bakanlığı’nda düzenlenen ve Milli Eğitim Bakanı ve bakanlığın tüm üst düzey bürokratlarının yanı sıra Başbakanlık’tan, MİT’ten ve Dışişleri Bakanlığı’ndan temsilcilerin bulunduğu bir toplantıda, Fethullahçı bir okul yöneticisi tarafından itiraf edildi.

Bu iddia, hemen Türkiye medyasında yer buldu. Ancak kitap boyunca hiçbir kaynak göstermeyen, sadece aklındakileri yazdığı izlenimi veren Gündeş, iddiasıyla ilgili hiçbir kanıt ortaya atmamıştı. Haliyle, konu kısa sürede kapandı.

Ancak bu, konunun ABD medyasının gündemine de girmesinin önüne geçemedi. Washington Post’tan Jeff Stein, Gündeş’in kitabındaki iddiaları haberleştirdi.

Stein, yazısında Gülen’in kim olduğuna dair iki yerde ABD’li okuyucuya bilgi verdi. İlkinde, “... dünya genelinde 600 okulu ve 4 milyon takipçisi olan Fethullah Gülen adında etkili bir Türk imamı” ifadesi kullanılıyordu.

Gülen'in vize başvuru hikâyesi

Fethullah Gülen'in 2008 yılında yaptığı ABD vizesini uzatma başvurusunda yaşananlar, Gülen'e verilen CIA desteğini göstermek açısından önemli. Gülen, normal başvurusunda vizesinin uzatılmasını istemini kabul ettiremedi. Mahkemeye başvurdu.

Yasaya göre Gülen'in vize için bir disiplinde uzmanlaşmış olması gerekiyordu. Gülen'in avukatları önce Gülen'i dini bir lider olarak tanıttılar, ancak "dini lider", bir "disiplinde uzman" kişi anlamına gelmiyordu.

Bu defa avukatlar, Gülen'i "eğitim konusunda uzman" olarak sundular. Fakat savcılar, Gülen'in cemaatinin çok geniş bir okul ağı bulunduğunu, bunun finansmanının şaibeli olduğunu, cemaatin arkasında İran, Suudi Arabistan, Türkiye, hatta CIA'nın olabileceğini belirttikten sonra, bunların hiçbirinin Gülen'i eğitim alanında uzman yapmayacağını söylediler.

Bu çaresiz durumda devreye başta Graham Fuller ve 31 yıllık CIA ajanı George Fidas olmak üzere eski CIA çalışanları girdi. Bu kişilerin Gülen'e kefil olmasıyla, Gülen'in vizesi uzatılabildi.

İkincide ise şöyle deniyordu: “İmam Türkiye’den 1998’de ayrıldı ve Saylorsburg, Pa.’ya taşınarak hareketinin merkezini buraya kurdu. Intelligence Online’a göre, oturma iznini ancak 2008 yılında, Fuller ve –teşkilatın üniversitelere uzanan eli olarak tanımladıkları George Fidas’ın yardımıyla alabildi.”

Fuller, Gülen’e desteğini itiraf etti

Post’taki haberde muhabir Jeff Stein, iki kaynaktan görüş aldı. Bunlardan ilki, 1995-1997 arasında Orta Asya ve Kafkasya’ya bakan eski CIA çalışanı Robert Baer idi. Baer iddiaların düzmece olduğunu söyledikten sonra, “Ben 1997’de ayrıldıktan sonra işler değişmiş olabilir” diye ekledi.

İkinci isim ise, belki de Türkiye’de en fazla konuşulan ve her taşın altından çıkan CIA ajanı Graham Fuller idi. CIA’den 25 yıl önce ayrıldığını ve konuyla ilgili somut bilgiye sahip olmadığını belirten Fuller, “Ancak içgüdülerim bana iddianın bayağı ihtimal dışı olduğunu söylüyor” dedi.

Stein, Fuller’e, Gülen’in ABD vizesi almasına yardım etmesi hikâyesini de sordu. Fuller, yaptığı açıklamayla hikâyeyi zımnen doğrulamış oldu: “Yaptığım 2006 başında FBI’ya bir mektup yazmaktı... Gülen’in düşmanlarının ABD’den atılmasını ve Türkiye’ye iade edilmesini sağlamak için bastırdıkları bir dönemdi. 11 Eylül sonrası atmosferde, onun tehlikeli bir radikal olduğu söylentisini yayıyorlardı. FBI’ya kendi görüşlerimi sundum... ABD’ye herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını söyledim.”

Sibel Edmonds’dan itiraz

Stein’in yazısına ABD gazeteciliği açısından çok önemli bir isimden itiraz geldi. İtiraz eden, Sibel Edmonds idi. Edmonds, ABD’de yaşayan en önemli “sızıntıcılardan” biri. Azeri bir doktorun 1970 İran doğumlu kızı olan Edmonds, İran ve Türkiye’de yaşadıktan sonra 18 yaşında ABD’ye gitti. Burada eğitim alan Edmonds, 2001’de 11 Eylül saldırısından bir hafta sonra FBI’da çevirmen olarak çalışmaya başladı.

Edmonds’ın işi, Türk diplomatlar ve diğer temaslarla yapılan gizli görüşmelerin kayıtlarını deşifre ederek İngilizce’ye çevirmekti. Bu sayede Edmonds, ABD’nin istihbarat aygıtının bu coğrafyadaki ilişki ağına dair derin bilgi sahibi oldu.

Ancak Edmonds ile FBI arasında doku uyuşmazlığı vardı. İşe girer girmez Edmonds, kurallara aykırı davranışları üslerine rapor etmeye başladı. Bunlar arasında kendi sorumluları da vardı. Sonunda genişçe bir yolsuzluk ağına dair konuşmasının ardından kovuldu.

Kovulan Edmonds, ABD istihbaratı hakkında bilgi sızdırmaya başladı. Bazı ifşaatları nedeniyle ödüller alan Edmonds, yoğun gazetecilik faaliyeti yürütüyor.

İşte Washington Post’taki yazıya, eski FBI çalışanı Edmonds’tan kişisel blog sayfasında itiraz geldi. Edmonds’a göre bu yazının gazetede yer alabilmesi bile muhabir Jeff Stein’in başarısıydı, ancak belli ki önemli editöryel müdahaleler olmuş ve yazı çok eksik kalmıştı.

Edmonds, Post’un Gülen’in geçmişine dair şu bilgileri vermediğini, üstüne iki eski CIA çalışanından görüş aldığını ve böylece okura Gülen okullarında CIA ajanlarının çalıştığı iddiasının “var olduğu, ama köksüz olduğu” iddiası uyandırdığını savundu:

- Gülen devlet iktidarını ele geçirmek için sabırla kurumlara sızma çağrısı yaptığı konuşmasından hemen önce ABD’ye iltica etti. Türkiye’deki savcılar Gülen için 10 sene hapis istiyor. Gülen o zamandan beri ABD’de ayrılmadı.

- Hollanda Gülen cemaatiyle ilişkili kurumlara finansmanı kesti. Cemaati araştıran Rotterdam Konseyi üyesi Anita Fähmel, hareketin köktenci-İslamcı olduğu sonucuna vardı.

- Rus hükümeti Gülen cemaatinin tüm okulları ve faaliyetlerini yasakladı. 2002-2004 arasında 20’den fazla Fethullahçı ülkeden uzaklaştırıldı.

- 1999’da Özbekistan tüm Gülen okullarını kapattı ve buralardan mezun 8 gazeteciyi aşırı İslamcı faaliyet nedeniyle tutukladı.

- Türkmenistan’da hükümet Gülen okullarını yakın takibe aldı ve din tarihi derslerini müfredattan çıkarttırdı.

Baer ve Fuller’in ifadelerine Edmonds yorumu

Sibel Edmonds, Gülen okullarında CIA ajanlarının çalıştığı iddiasını reddeden eski CIA sorumlusu Robert Baer’in doğru söylüyor olabileceğini, Baer’in bölgeden 1997’de ayrıldığını, ancak kendisinin bildiğine göre Orta Asya’da Gülen cemaati üzerinden ABD’nin islamizasyon faaliyetlerinin 1997 sonu-1998 başında başladığını belirtti.

Edmonds'ın önceki iddiaları

Sibel Edmonds, daha önce de FBI'da çalıştığı dönemde çevirdiği gizli görüşme metinlerine dayanarak ABD’nin 11 Eylül’e dek Taliban ve Bin Ladin’le çok sıkı ilişkileri olduğunu, bu kişiler eliyle Türkiye üzerinden Orta Asya’da gizli bir savaş yürüttüğünü iddia etmişti. İlgili haber:
Eski FBI çalışanından önemli iddialar

Edmonds'ın bir diğer iddiası, ABD'deki tüm Türk gazetecilerin telefonlarının dinlendiği yönünde olmuştu.

Türk medyası FBI takibinde

Edmonds, Fuller’in açıklamalarının üzerine gidilmemesi konusunda ise Washington Post’u suçladı. Stein’in, Fuller’in “Evet mektup gönderdim” ifadelerinin üzerine gitmemesini eleştiren Edmonds, Fuller’in niye bu mektubu gönderdiğini, ne sıklıkla FBI’ya birilerini savunmak için mektup gönderdiğinin sorulmuş olması gerektiğini söyledi. Edmonds, aynı zamanda Foreing Policy Journal dahil çok sayıda kaynağın, Gülen’in oturma izni başvurusunda mahkemeye sunduğu belgedeki resmi referanslarından birinin Graham Fuller olduğunu yazdığını anımsattı.

Ajanlara diplomatik pasaportlar “Türk okulları” için alınmış!

Edmonds, konunun peşini bırakmadı. 11 Ocak’ta kaleme aldığı ikinci yazısında, önemli bir bilgiye yer verdi.

Nuri Gündeş’in kitabına göre Gülen’in Orta Asya’daki okullarında öğretmenmiş gibi gösterilen CIA ajanları, diplomatik pasaport taşıyorlardı. Bu, normal bir İngilizce öğretmeni için fazlasıyla tuhaf bir durumdu elbette.

Edmonds, bu bilgiyi isminin vermediği eski bir ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanına teyit ettirdi. Söz konusu kişi, eski Sovyet Cumhuriyetleri’nde öğretmenlik yapan en az 50 ABD vatandaşına diplomatik pasaport verildiğini doğruladı. Edmonds’ın “Bu kişiler Dışişleri Bakanlığı çalışanı mıydı?” sorusuna ise “Resmi olarak değil” yanıtı verdi. Edmonds “CIA ile mi bağlantılılardı” diye sorunca, kaynak “Bunu bilemem” dedi.

Asıl önemli bilgi ise, Edmonds bu kişilerin işverenlerini sorunca ortaya çıktı. Kaynak, bu “öğretmenlerin” “eğitim alanında faaliyet yürüten Türk şirketleri ve Türkiye’deki çeşitli sivil toplum örgütleri” için çalıştıkları bilgisini verdi.

Orta Asya’daki eğitim alanında çalışan Türk sivil toplum örgütleri ifadesi, elbette tek bir odağı işaret ediyor: Gülen cemaati. Böylece Gülen okullarında CIA ajanlarının çalıştığı ve asıl ajanlık faaliyetleri için okulları paravan olarak kullandıkları iddiasına güçlü bir kanıt daha gösterilmiş oldu.

sol.org.tr

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz