Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ''En az 25 yıldır İstanbul'da yaşıyor olmak''
MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 22:49 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

" İstanbul'un Cerrahileri "

Cehri zikir yaptıkları için bir aralar sıkıntıya düşen İstanbul Dergahları arasında kurulduğundan bu yana zikir meclislerine ara vermeden devam etmesi ile öne çıkan İstanbul Karagümrük'teki Hz. Pir Nureddin Cerrahi Tekkesi'nde zikir meclisine katılmış olan var mı ?

(Katılmamış olan İstanbullu forumculara bir Perşembe-Cuma akşamı yatsı sonrasında "misafir sanatçı" olarak uğramalarını öneririm. En fazla üç kişilik bir ekip ile gitmek hoş olur. Bayanlar için asma katta özel mekan vardır.)

İstanbul Karagümrük'teki Nurettin Cerrahi Tekkesi'nde varlığını sürdüren tarikatın üyeleri aralarına katılmak isteyenler için şöyle bir önkoşul getirmişler:

''En az 25 yıldır İstanbul'da yaşıyor olmak.''

Bu "25 yıldır İstanbul'da ikamet ediyor olmak" konusu nasıl bir ihtiyaçtan kaynaklanmıştır ?..

"Ergenekon sanığı" Mustafa Balbay adlı Cumhuriyet yazarının "İRTİCA RAPORU" adlı bir yayınından alınan bu hususta ne dersiniz ?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: ''En az 25 yıldır İstanbul'da yaşıyor olmak''
MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 09:27 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gümüşhanevî yazdı:
Aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum:

Safer DAL (k.s) hz.leri yerine halife bıraktı mı?

talib yazdı:
Bildiğimiz Ömer Tuğrul İnançer Hocaefendi var ama bunu siz de biliyorsunuzdur muhtemelen...

Yanlış hatırlamıyorsam 1998 yılında bir Cuma akşamı Cerrahi Asitanesi'ne gitmiştik.

Hoş bir tevafuk ile o gece Safer DAL'ın vefatından yaklaşık 2 yıl kadar sonra Cerrahi Asitanesi "post makamı"na Ömer Tuğrul İnançer'in oturma töreni var imiş.

Akşam namazı sonrasında Ömer Tuğrul İnançer ile dar bir halkada sohbet fırsatı oldu. (Ahmed Özhan da orada idi.)

O meclisde teberrüken Ahmed Yesevi kuddise sırruhun Divan-ı Hikmet'i Ömer Tuğrul İnançer'e armağan edildi. Kendisi de öpüp başına koyarak "Hz. Pîr Yesevî emanetidir" diye teslim aldı. Ahmed Özhan da "ilk post hediyesi"nin Hz. Yesevîden geldiğini espri ile dillendirdi.

O gece Karagümrük Cerrahi Asitanesi'nin bütün kıdemli dervişleri Pîr postuna oturan Ömer Tuğrul İnançer'e biat ettiler ve manevi otoritesini kabul ettiler.

( Neden 2 yıl sonra bu karara varıldı ; orası bana meçhuldür. Bir de Safer DAL Efendi Hz. ile Muzaffer OZAK Efendi hz.nin ikisi de Fahreddin Efendi Hz. den icazetli imiş ve halen hayatta olan benzeri bazı kıdemli dervişlerin Ömer Tuğrul İnançer'e biat etmedikleri söylenir. )

Dergahı iyi bilen dostlarımız da Ömer Tuğrul İnançer'in posta geçmesinden sonra dergahın mürid yapısında değişim olduğunu ve "genç ve okumuş derviş" sayısının oran olarak ağırlık kazandığını söylerler. Bu değişimin bilinçli bir seçimin sonucu olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat Ömer Tuğrul İnançer'in "bilindik şeyh tipleri"nden farklı olduğu ve bunun da giderek bir farklılaşmaya yol açtığını söylemek mümkündür.

"En az 25 yıldır İstanbul'da yaşıyor olmak" şartı ile biat almak da Ömer Tuğrul İnançer'in uyguladığı bu farklılıklardan birisi olarak değerlendirilmelidir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.05.10, 15:54 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

medreseye gider gelirken hz.Pir-i Cerrahi'nin (ks.) merkad-i şerifine uğrardık.. Mevla'm "yolunda olanlardan" Râzı olsun.. mevlana Ali haydar baba (ks.) der ki: "sulbümden gelen değil yolumdan giden (hakiki) evladımdır.."

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 13:58 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ne diyeyim yeni postnişin dergahları için hayırlı olur inş-Allâh...

Kendisinin irşâd makamına geçtiğini ilk sizde duydum...

Ve 25 yıldır istanbulda yaşamak şartını anlayabilmiş değilim...Gerçi Cerrahilik ile Asitanelik rûhunu birleştirip yeni bir derviş tipi oluşturmak kulağa hoş geliyor ama bu kanımca fazla egzotik gibi...

Cenâb-ı Hakk tevfîkini refîk eylesin ol tekkeye ve bize...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 14:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

tuğrul İnançer ağabeyi net'te ki muhabbetlerinden tanır severim kendisini "mevlevi cerrahi melami" sentezli bir sima olarak görüyorum.. müşarün ileyh Mürşid değildir (ne kamildir ne de mükemmil) ama güzel hatib güzel düşünür güzel insandır.. o "postnişinlik" meselesini daha ziyade bir dergahı temsil ve o kültürün (geleneğin) yaşatılması emrine matuftur diye düşünmekteyim.. sevgilerle...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 15:02 #mesajın linki (?)

Kudsî yazdı:
tuğrul İnançer ağabeyi net'te ki muhabbetlerinden tanır severim kendisini "mevlevi cerrahi melami" sentezli bir sima olarak görüyorum.. müşarün ileyh Mürşid değildir (ne kamildir ne de mükemmil) ama güzel hatib güzel düşünür güzel insandır.. o "postnişinlik" meselesini daha ziyade bir dergahı temsil ve o kültürün (geleneğin) yaşatılması emrine matuftur diye düşünmekteyim.. sevgilerle...

kudsi kardeşimi yakinen tanımasam da takip etmeye çalışıyorum, lakin herhangi birisinde bahseder rahatlığında "mürşid değildir" iddiasınıda bulunduğu kişi için iddiasını isbata yüklü olduğu kanaati uyandı içimde...

Müslüman müdârayı bilmeli, bilmiyorsa öğrenmeyi bilmeli selamlar efendim....
haddi aştım ise affola...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 16:49 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bu konuyu "tasavvufi irşad yetkisi" açısından tartışmak Cerrahi saliklere düşer...

Mehmet ALTAN "Kent Dindarlığı" diye kitap çıkartırken Ömer Tuğrul İnançer de bırakın "Kent Tekkesi"ni oluştursun. Buna gerek var mıdır ? denilir ise "mezra tasavvufu"nu da gündeme getirmek gerekir ve konu -hiç de istemediğim- başka yerlere gider...

Herşeyin "müşteri"si var âlemde...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 16:57 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

sözümü "müdara" anlamışsınız ben müdara nedir bilmem ki aziz kardeşim.. tuğrul İnançer bey ağabeyim "herhangi bir insan" olmayabilir lakin Mürşid ve Şeyh de değildir.. (aksi takdirde hakiki Halifelere hakaret lazım gelir..) zira bir Mürşid her yüzden kavmi/milleti içinde "Peygamber" gibidir: mürşid Muhammed Mustafa'ya (Sav.) teşebbüh eder: (zahiren ve batınen).. bunu tuğrul ağabeyime (sellemehullah) desem itiraz eder mi etmez: o da bilir kendisinin ne ma'naya "postnişin" olduğunu da her neyse... fakir, meşayıh-ı Cerahhileri (ks.hum) baştan aşağı okumuşum.. (misal) 100 yıl önce ki bir şeyh-i Cerrahi ile bugünkünü kıyas edelim arada cihet-i camia var mı?.. onu geçtim; el-an zevahire tealluk eden merasim dahi mefkûddur.. insan bir kültürü/geleneği temsil ve ihya etmeyi bilmelidir eğer bilmiyorsa öğrenmelidir.. (mesela)Mesnevihan olan zatın başı üstünde destarlı sikke-i şerif görmek isteriz bu nasıl kültür ihyası peki?.. ha o şekil bu şekil bunların ne esası/önemi var diyorlar.. o zaman ayin-i şerife devran-ı zikre ne lüzum a kuzum? besteye güfteye âlat-ı mutribeye ne lüzum var demiyorsun sair erkana olmasa da olur(!).. (ve mesela) spor salonunda sema edilmezdir.. meclis-i Sema'da ağyara yer yoktur: yârlar dahi haremlik-selamlık oturur.. ve sonra başı açık tesettürsüz Mesnevihan olmaz.. benim eski işyerimin tepesinde (ben ötesi) güya mesnevi sohbet ederler heyhât ki heyhât!.. meram-ı aşk-ı Mevlana ben'in ve belin altında kaldı ona yanarım.. sevgilerle..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.05.10, 17:53 #mesajın linki (?)

Kudsî yazdı:
sözümü "müdara" anlamışsınız ben müdara nedir bilmem ki aziz kardeşim.. tuğrul İnançer bey ağabeyim "herhangi bir insan" olmayabilir lakin Mürşid ve Şeyh de değildir.. (aksi takdirde hakiki Halifelere hakaret lazım gelir..) zira bir Mürşid her yüzden kavmi/milleti içinde "Peygamber" gibidir: mürşid Muhammed Mustafa'ya (Sav.) teşebbüh eder: (zahiren ve batınen).. bunu tuğrul ağabeyime (sellemehullah) desem itiraz eder mi etmez: o da bilir kendisinin ne ma'naya "postnişin" olduğunu da her neyse... fakir, meşayıh-ı Cerahhileri (ks.hum) baştan aşağı okumuşum.. (misal) 100 yıl önce ki bir şeyh-i Cerrahi ile bugünkünü kıyas edelim arada cihet-i camia var mı?.. onu geçtim; el-an zevahire tealluk eden merasim dahi mefkûddur.. insan bir kültürü/geleneği temsil ve ihya etmeyi bilmelidir eğer bilmiyorsa öğrenmelidir.. (mesela)Mesnevihan olan zatın başı üstünde destarlı sikke-i şerif görmek isteriz bu nasıl kültür ihyası peki?.. ha o şekil bu şekil bunların ne esası/önemi var diyorlar.. o zaman ayin-i şerife devran-ı zikre ne lüzum a kuzum? besteye güfteye âlat-ı mutribeye ne lüzum var demiyorsun sair erkana olmasa da olur(!).. (ve mesela) spor salonunda sema edilmezdir.. meclis-i Sema'da ağyara yer yoktur: yârlar dahi haremlik-selamlık oturur.. ve sonra başı açık tesettürsüz Mesnevihan olmaz.. benim eski işyerimin tepesinde (ben ötesi) güya mesnevi sohbet ederler heyhât ki heyhât!.. meram-ı aşk-ı Mevlana ben'in ve belin altında kaldı ona yanarım.. sevgilerle..

isbatı zannla değil belki sûbut şeylerle yapsaydınız...
sizin baktığınız mihraktan elbette söz konusu şeylerin hakkı inkar edilmez. amma bu kimseyi beğenmeme durumu üzerinize yapışır kalır sonra...
beğenmemek elbette Hakkın rızası ve hakikatın inşaası içinse ne ala durumdur...
ama unutmamalıdır hile ve desise de nefsle şeytanla başetmek hüner ister erbabıbını bile delalete düşürecek müthiş yansımalar yapar... misale hacet var ise Geylani Kasellahu sirruhu pirimizin iblis tarafında "senden namaz sakıt oldu" hadisesidir...

kastın şahsınızı rencide yahut tahkir değildir mevla vekilimdir, gayem olabilecek her türlü dalmayı dalgın olmayı bertaraf etmektir...

söylediğiniz doğru olabilir "postniş " olarak orada bir sembolize edilmiş olabilir ama bunu isbata gayret ederken kullandığınız her delilin zannın ötesinde hakikatlar olmalıdır...

vesselam...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11.05.10, 14:30 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

erbainer yazdı:
Bu konuyu "tasavvufi irşad yetkisi" açısından tartışmak Cerrahi saliklere düşer...

Mehmet ALTAN "Kent Dindarlığı" diye kitap çıkartırken Ömer Tuğrul İnançer de bırakın "Kent Tekkesi"ni oluştursun. Buna gerek var mıdır ? denilir ise "mezra tasavvufu"nu da gündeme getirmek gerekir ve konu -hiç de istemediğim- başka yerlere gider...

Herşeyin "müşteri"si var âlemde...

Çetin Altan'ın iki oğlundan tombul olanı bu konuda konuşma yetkisini nereden alıyor?

Alıntı:
Mehmet ALTAN: "Gülen Hareketi Kent Dindarlığı Konusunda Öncü Olmalı..."

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Araştırma Merkezi 24 Nisan Cumartesi günü Prof. Dr. Mehmet Altan'ı misafir etti. Kent Dindarlığı üzerine düzenlenen konferansta konuşan Prof. Altan, bu çerçevede Gülen Hareketi'ne dair değerlendirmelerde bulundu.

Yoğun bir katılımın olduğu konferansta Prof. Altan, İslamiyet'i sosyolojik yönden tahlil etti. Kent ya da kırın kendine has bir Müslüman modeli olduğunu dile getiren Altan, konuşmasında Timaş Yayınlarından çıkan "Kent Dindarlığı" kitabını neden yazdığıyla ilgili bilgi vererek konuyu örneklendirdi.

"AK Parti'nin iktidarı toplumda bir kent dindarlığını oluşturdu"

Bir ankete göre AK Parti'ye oy verenlerin hayat şartlarının zor, eğitim durumlarının orta seviyede; CHP'ye oy verenlerin ise rahat, hayatla bir sıkıntısı olmayan, ekonomik ve eğitim durumları iyi kişiler olarak çıkmasını, bu kitabı yazmasına sebep olarak gösteren Prof. Altan, İslami anlayışın Şeyh Galip'ten Taliban'a doğru kaydığını belirtti.

Bunun bir sebebinin tekke ve zaviyelerin kapanması olduğunu ifade eden Altan, "devletin dini olarak sosyalleşemediğini görüyoruz" dedi. Konuşmasına "Ekonomik boyutuyla bakıldığında; 57 Müslüman ülke var ama bunların üretimi sadece Almanya nüfusu kadar. Burada bir fakirlik ortaya çıkıyor." tespitleriyle devam eden Altan, yurt dışı gezilerinde yaşadığı tecrübelerden örnek vererek "bir otel odasında çekmeceye elinizi attığınızda İncili bulursunuz. Bu demek oluyor ki inanç, yaşamlarının her yerinde var." dedi. İslami camiada ise Kur'an'ı hayatın içinde yeteri kadar göremediğimizden yakınan Altan Kur'an'ın hayatın her alanına girmesi gerektiğini belirtti.

Prof. Altan bu konuda yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

1. Kur'an mealinin aynı İncil'in otellerde olması gibi her yerde olması sağlanmalı. Ve devletin bastırıp çoğaltması gerekli; başkalarının istismarı engellenmeli. Bir inanç metninin bizden bağımsız kalmaması gerekli. Cumhuriyet bunun önünü kesti ve biz de sağlıklı bir çözüme ulaşamadık hâlâ.

2. Sosyo-ekonomik yapı. Sosyal hayattan dışlanmış insanların ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını görüyoruz. Ve böyle insanlar bunu inanca yükleyebiliyor. Yani inanç sadece sosyal boyutların eksikliği sonucu ortaya çıkmış bir araç olarak görülebiliyor ve bu Taliban'a kadar gidiyor.

Konuşmasında kent dindarlığının nasıl algılanması gerektiği ve doğasıyla ilgili tahliller yapan Prof. Altan, Kent dindarlığının benzeşmemeyi öngördüğünü belirtti. Başörtülü bir gencin yaşamını buna örnek gösteren Altan "üniversiteli genç gibi ya da dilini konuşamayan Kürt vatandaş gibi.. Dindarlığın kendi gibi yaşamayanı dışlaması gibi, tek tip anlayışa sürüklüyor.

İşte bunu insanların daha sağlıklı, rahat bir biçimde daha hoşgörülü, dini bir silah olarak değil bir inanç ve bir kültür olarak bu şekilde düşünülmesinde fayda görüyorum." dedi.

Şeyh Galip'in peygamber sevgisi yorumunun Fethullah Gülen tarafından da benimsendiği, bunu kent dindarlığıyla nasıl açıklamak gerektiği konusunda yöneltilen bir soruya Altan şu cümlelerle cevap verdi:

"Ülkemizde ilahiyatçıların haricinde orta seviyede Müslümanlar bulunmaktadır. Galip gibi kendi gibi düşünmeyenlerin fikirlerine saygı duyma düzeyinde insanlar yetişmekte. Gülen Hareketi sayesinde kent dindarlığı vasfına uygun gençlerin bu noktaya taşındığını düşünüyorum. Eğitim boyutuyla da özellikle düşmanlık düşünmeyen insanların bu gönüllü hareketi Gülen Hareketi ile Kent dindarlığı ile örtüştüğünü ve desteklediğini söylemek isterim."

Konferansa dinleyici olarak katılan Prof. Dr. Mümtaz'er Türköne söz alarak şehir hayatı, şiddet ve dindarlık arasındaki ilişkiyi yorumlamaya çalıştı. Gülen Hareketi'nin toplumda değişim hareketini sağladığını belirten Türköne, "Gülen Hareketi şehirli sınıflara çok iyi hitap ediyor." dedi.

Türköne'nin ifadelerini kent dindarlığının nasıl olması gerektiğini ifade eden cümlelerle genişleten Prof. Altan kentte yaşanan şiddetin çözümüne ilişkin yol önerdi. Öncelikle temel hak ve özgürlüklerin yaygın olarak ortaya çıkması gerektiğini belirten Altan, bu yaklaşımın dinle örtüştüğüne dikkat çekti. Bir diğer çözüm yolu olarak sosyal bir ortamın sağlanması gerektiğini belirten Altan, Gülen Hareketi'nin bu konuda öncülük edebileceğini vurguladı.

http://tr.fgulen.com/content/view/18403/11/

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz