Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Tasavvufî Davet: Nicelik mi Nitelik mi?
MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 21:50 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kemmiyet mi Keyfiyet mi?

Ya da yeni dil ile ifade edersek :

Nicelik mi Nitelik mi?

Tasavvufi irşadın esas alacağı tavır ne olmalıdır ?

Tasavvufçu geçinenlerin sayısını çoğaltmak mı ?

Tasavvufa intisab edenlerin kalitesini yukseltmek mi ?

Tarih boyunca bu konuya mürşid-i kamiller nasıl yaklaşmışlardır ?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Kemmiyet mi Keyfiyet mi? Nicelik mi Nitelik mi?
MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 21:50 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ey mutasavvıf düşmanları ; memelekette herkes sufi olacak diye korkmayın...

Ülkemizdeki; sufilerin ; sofilerin ; dervişlerin ; meczubların ; saliklerin; müridlerin ; muhiblerin ve bilumum diğer tasavvuf ehlinin sayıları olsa olsa en çok "beşyüzbin" kişi olabilir.

(Onlar da yüzlerce cemaate ; hizbe ; vakfa ; hazrete; üstada; gavsa ; kutuba dağılmış haldedir ne yazık ki...)

Kısaca bir "kafadan" araştırma yaptım.

Bulduğum sonuçları açıklıyorum:

Basında eşi-dostu olan varsa haber verebilir ve bugüne kadar keşfedilememiş bu tabloyu kaynak göstermek kaydı ile gazete; dergi ve TV lerde yayınlatabilir:

(Telif hakkımı devrettiğimi açıklamış oldum böylece )

Tasavvuf meraklısı ; heveslisi ; aşığı ; maşuğu insanların dağılımı aşağıdadır:

255 bin mürid + 245 bin muhib_aday= 500.000 mutasavvıf

( % 3 Standard sapma ile tahmini rakamlardır . Gidip de teker teker sayım yapmadık herhalde )

Bu rakamlar tamamen kafadan atılarak yazılmıştır.

Tasavvuf Münkirleri'ne Özel NOT:

Siz derdinize yanın....

Evliyaya uğrayamadı yolunuz
Göçtü kervan kaldınız dağlar başında....

Benim kanaat-i acizaneme göre bu memlekete 255 bin mürid+245 bin muhib_aday çoktur. En az bu rakamları yüzde bire indirmek gerek.

Bu memlekette olsa olsa

2550 sufi + 2450 sufi adayı vardır.

Toplamı da beş bin kişi eder ki Süleymaniye camiinin yarısını bile doldurmaz. Osmanlı zamanında da böyle idi nitekim.

Memleketteki şeyh+mürşid+halife+vekillerin sayısı onbinleri geçtiğine göre bu ne demektir ?

Şimdi bu forumda tasavvufu takdime çalışan kişiler hangi gruba dahil olabilir ki ?

Siz hiç tasavvuftan geçinen birisinin gelip burada yazdığını gördünüz mü ?

Lütfen tasavvuf kelimesini her ağzına alana Hayber kalesi önündeki Allah'ın arslanı misali saldırmayınız..

Farkı farkediniz...

Vesselam.

-alıntı-

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 21:51 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Ekserannas=insanların çoğu" işe yaramaz mı ?

Yusuf suresi 21. ayeti olan "Wallahu Galîbun ala emrihi, velakin ekserannase La ya'lemun" sık sık bu ayetin anlamı üzerinde düşünürdüm.

Bu ibaredeki "ekserannas=insanların çoğu" ifadesi çok dikkat çekici idi.

Sonuçta yaptığım kısa bir araştırma ortaya enteresan bir sonuç çıkardı:"Ekserannas=insanların çoğu" ibaresi taşıyan onlarca ayetin hemen tamamı "olumsuz" nitelemeler içeriyordu.

Allah "ekserannas=insanların çoğu" için olumsuz hüküm verdiğine göre "çokluk" esasına dayanan tüm tercihlerimizi gözden geçrimek gerekiyor.

Bu konuyu konuştuğum "açık fikirli" bir ilahiyat profesörü beni açıkça uyardı :

" Aman haaa!.." dedi; "bu konuya sakın girme... Cemaatcisinden particisine hatta din aleyhtarına kadar uzanan bir çizgide bir düşmanlık koalisyonunun aforoz çemberi ile kuşatılırsın !..."

"Ekserannas=insanların çoğu"nu İslami bir kıvama getirmek ile uğraşmanın anlamsız olduğunu Hazret-i Hakîm Rabbi'l-Alemin buyurduğuna göre "Ne yapmalı" ?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 21:51 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Prof. Dr. Edhem Cebecioğlu: "Allah da herkese kendisini sevmeyi, dolu dolu sevmeyi nasip etmiyor.

Allahu Teala’nın özel seçtiği kimseler, ancak Allahu Teala’yı seviyor.

Aynı şekilde insanlarda da Cenab-ı Allah bu şekilde herkesin kendisine yakın olmasını nasip etmiyor. İstiyor ama o lütfu herkese vermiyor.

Öyle zannediyorum ki insanların onda biri ancak tasavvufi düşünceye ve tasavvufi hayata yatkın. Onda dokuzu avam kalmaya mahkum. Bu onda birin bir kısmı, onda bir muvaffak oluyor.

Dolayısıyla herkese gelip de "tasavvuf yoluna girin" diyene kadar bu sözü herkes kendi kalbinde duyar, o kalbinde duyduğu sese kulak verip tasavvufi yola yönelirse daha uygun olacağı kanaatini her zaman taşıyorum. Çünkü o sesi duymadık nice insanları gördüm ben. Tasavvuf yoluna giriyorlar, bir süre sonra kaybolup gidiyorlar ve yapamıyorlar... "

Prof. Dr. Edhem Cebecioğlu'nun 30 yıllık tasavvuf uzmanlığının ve 40 yıllık dervişlik tecürbesinin ürünü olan bu değerlendirmesi çok ama çok önemli...

Kimin için hem tasavvuf ehli olmağa çalışan müslümanlar ; hem de tasavvuf ehlinin yolunu kesmeğe çalışan "hızlı müşriksavar"lar için...

Prof. Dr. Edhem Cebecioğlu'nun tesbitini somutlaştırırsak

1. Türkiye'de bugün akil-baliğ olmuş mükellef insan sayısı en fazla 50 milyon kişidir.

2. Bu elli milyon kişiden tasavvufi eğilim gösterebileceklerin sayısı 50 milyon / 10 = 5 milyon kişidir.

3. Bu tasavvufi eğilim gösteren müminlerden fenafillah olma ihtimali olanların ; ya da nefs-i mutmainne makamına ererek "velayet-i sügra" mertebesine nefsini tezkiye edebileceklerin sayısı 5 milyon / 10 = BEŞ YÜZBİN kişidir.

O HALDE:

1. Ey tasavvuf ehli kardeşler ; herkesi mutasavvıf edeceğiz diye kendinizi harab etmeyiniz. Bu ülkede her zaman "seçkin bir azınlık olarak kalmağa mahkum"uz...

2. Ey mutasavvıf düşmanı kardeşler ; herkes sufi olacak diye korkmayınız... Sayımız olsa olsa ; erse erse ancak 500.000 kişiye varabilir. İnsan bu kadarcık bir topluluktan bu kadar korkar mı ?!

Hidayet ve Fetih ancak Rahman'ın lütfudur ve Rabb-i Zül-Kemal onu kime nasib edeceğini iyi bilir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.01.09, 23:42 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bu mes'ele ezeli himmet ve istidadlarla alakalı bir hakikattir.. Allah cc. razı olsun görüşünüz isabettir aziz dostum; yazınızın her satırı altına imzamı atarım..

zaten şeyh asitanesine arada bir gelir-gider can olmakla; kuru muhib olmakla ehl-i tasavvuf olmak arasında batıni bir alaka yok..

ya nedir? zamanın garibliğinden ötürü batına sirayet etmesi ümid edilen zahiri bir el alma durumu söz konusudur..

bundan ötesi kişinin kendi ezeli istidad ve himmetine bağlıdır; yani hakiki ma'nada ehl-i tasavvuf olma gayesi adına...

el alanların (müntesibler) sayısı binlere yüzbinlere hatta belki milyonlara baliğ olabilir ama alıp bus eylediği eli ve telakki ettiği evamiri terk etmeyip Seyr-i İlellah davasında berdevam olan vefakarların sayısı gök kubbenin altında çok çok kalil ve garib kalır..

dolayısıyla evet, her önüne geleni bu yola davet etmek; ısrar ve tazyikte bulunmak daire-i hikmetten hariçdir.. bu bir..

ikincisi: Garibullah olmak her kişinin değil ancak er kişilerin karıdır...

Cenab-ı Allah bizleri Hadis-i Nebeviyye'de 'Guraba' namıyla muştulanan o bahtiyarlardan eylesin.. Amin...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.01.09, 00:30 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

daha önce ifade etmiş olduğumuz bir ma'naya atıfda bulunmak isterim: ne demiştik? her müntesib (el alan intisab eden) mutlaka mahsub'tur..(ismi cismi dosyası sayılmıştır..) öyle ama her mahsub mahbub (garib ve sevgili) değildir..

dolayısıyla hiç kimse dosyam var diye mağrur ve emin olmamalıdır.. zira (Mazallah) şeyh-i destgir'ler (elden tutan kamiller) o manevi dosyayı 'takipsizlikten' ötürü rafa kaldırıp muavenet (yardım ve imdad)edilenlerin en sonuna iliştirebilirler; sufi'nin vav'ı vefadandır bize vefa bozası değil vefa hasleti lazımdır.. ki davayı takip dosyayı active ettirir yani her daim ter u taze işleme tabi' tutturur..

baki Selam...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 31.05.10, 08:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Heyeman yazdı:
(Mazallah) şeyh-i destgir'ler (elden tutan kamiller) o manevi dosyayı 'takipsizlikten' ötürü rafa kaldırıp muavenet (yardım ve imdad)edilenlerin en sonuna iliştirebilirler
baki Selam...

Ey aziz ; muamelatta şedid mutasarrıf bir mürşid olan Şerafeddin Dağıstanî -Q- şunu ihtar eylemişler: Bir ehilden ders tarifi alıp da 7(yedi) yılda bir baltaya sap olamayanın maneviyatta işi bitiktir deyu...

Çocuk oyuncağı değil bu iş...

Fefhem cidden...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz