Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Gülerce anlattı: "Sen neymişsin be Gülen !..."
MesajGönderilme zamanı: 04.06.10, 20:16 #mesajın linki (?)

Alıntı:
'HOCAEFENDİ DÜNYAYI YAKINDAN TAKİP EDİYOR'

Fethullah Gülen'in, edebiyatla, resimle, sinemayla arası nasıl? Okur mu, takip eder mi?
BİR defa şiir kitabı var biliyorsunuz; "40 Mızrap." Hocaefendi'nin, okumadan öte, ezbere Farsça şiirler okuduğunu çok iyi biliyorum. Bırakınız Osmanlıca, Türkçe şiirler okumayı, belleğinde Farsça şiirler var ve böyle bir iki kıta da değil mesela. 5-6 kıtayı birden ezbere okuyabiliyor. Bizim Türk-İslam Dünyası'ndaki sanatçılara, edebiyatçılara, müzisyenlere de ilgi duyuyor. Dünyayı da takip ediyor.

Ya müzik?
1995 yılında Hocaefendi'yle birlikte ilk defa Hürriyet Gazetesi'ni ziyarete gittik. Başta Oktay Ekşi olmak üzere, Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, yazarlar hepsi toplanmışlardı. Hocefendi'ye çok da hüsnü kabul gösterdiler. Ve bir anda Oktay Ekşi'yle Hocaefendi arasında neredeyse asker arkadaşıymış gibi bir sohbet başladı. O arada Hocaefendi, Mozart'ı severek dinlediğini söyledi. Bunun üzerine Doğan Hızlan, "Hocam; Mozart'ın bende yeni çıkmış CD'si var. Onu size hediye etmek istiyorum" dedi. Oradan Oktay Ekşi "Doğan Bey, bize hiç Mozart CD'si hediye etmedin" diye laf attı. O da, "Sen bugüne kadar Mozart'ı sevdiğini şimdiye kadar hiç söylemedin" dedi.

Fethullah Gülen Mozart dinliyor öyle mi?
Evet. Biz birbirimizi tam tanımıyoruz Kutlu Bey. Hocaefendi batı edebiyatını da, batı felsefecilerini de okuyor.

Zaman zaman futbolcuların Gülen'in yanına gittiği söyleniyor. Kendisi futboldan hoşlanır mı?
4 sene kadar önce oluyor. Öğlen yemeğinde Hocaefendi'yle oturuyoruz. Bir arkadaş nereden icap etti, bilmiyorum; "Hocam, televizyonlarda çok futbol konuşuluyor" dedi. "Hatta, televizyonların sesi kısılsa, onların yüz ifadelerine, el kol hareketlerine bakılsa onların Türkiye'nin en önemli meselesini heyecanla konuşuyorlar gibi oluyor" dedi. Tabii bizim Samanyolu TV'de Spor Müdürümüz Mehmet Şeyho'nun yaptığı futbol programları var. Ben, "Eyvah!" dedim. Hocaefendi yüz ifadesiyle geçiştirmek istedi ama arkadaş anlamadı. Hocaefendi, "Aslında basketbolla, voleybolun da konuşulması lazım" dedi. "Bir de" dedi, "Eskrim çok önemlidir" dedi. "Atletizm bizde ihmal ediliyor. Bizim Doğu'daki insanlarımız atletizme çok meraklıdır" dedi. Arkadaş bir şey diyemiyor. Ondan sonra, "Belki siz çok yadırgayacaksınız ama ben bir şey daha söyleyeyim. Ben balede de olmak lazım diyorum" dedi.

Bale?
Evet. "Balede de olmak lazım diyorum" dedi ve bir şey daha ilave etti. "Bizim değerlerimizin de, kültürümüzün de, sanatımızın da renginin, boyasının olduğu sanatlar üzerine eğilmek lazım" dedi. "Hayatın her alanında olmak lazım tabii" dedi. Zaten baleyi söyledikten sonra, sinemayı, tiyatroyu hayli hayli söylemiş oluyor Hocaefendi.

Türk sinemasında önemsediği isimler var mı?
Kemal Sunal'ı sevdiğini ve seyrettiğini biliyorum.

Mizahı sevdiğine göre mesela Aziz Nesin'e karşı bir yargısını duydunuz mu?
Yaa! Ağzımdan aldınız lafı. Hocaefendi'nin bize birkaç arkadaşken söylediği bir şey var: "İki şeye üzülüyorum" demişti. "Hayattayken Aziz Nesin'le ve Zeki Müren'le görüşemedim. Görüşmeyi arzu ederdim" dedi. Bunlar Türkiye'nin değerleri. Burada Aziz Nesin'in edebi kişiliğinin altını çiziyor, Zeki Müren'in de Türk Sanat Müziği'ndeki kişiliğinin altını çiziyor.

Bunları ilk defa söylüyorum. Toplumun bunlara ihtiyacı var. Hocaefendi bizler gibi bir insan.

Sadece naklediYORUM.

BAŞLIK: Fethullah Gülen'in en yakınındaki isim olan ZAMAN yazarı Hüseyin Gülerce'den şaşırtan açıklamalar

'Hocaefendi, Zeki Müren ve Aziz Nesin'le tanışamadığına üzülüyor'

http://haber.gazetevatan.com/haberdetay ... tegoryid=1

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Gülerce anlattı: "Sen neymişssin be Gülen !..."
MesajGönderilme zamanı: 04.06.10, 20:28 #mesajın linki (?)

Acaba -hoca- efendi devrinde yaşamış ve hayatlarına, dini mübine hizmetlerine şahit oduğu, M.Zahid kotku hazretleyle karşılaşmayı arzulamış mı?, yahut ladikli Ahmet ağa yı görmediyse üzülmüş mü, yahut m raşit erol hazretlerini, muzaffer ozak efendiyi, ne bileyim aklıma bir çalı gelen muhteremlerdir ki varın gerisini siz akla getirin...

yoksa bu hüseyin gülerce kendi kafasından mı yazıyor bunları biz mi gülen hocaya fazla suî zan ediyoruz çözemedim gitti...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.06.10, 00:27 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"f.Gülen bey" olarak düşündüğüm zaman şu anlatılan insan profilini (çok yönlülüğü) tolere edebilirim.. işte bildiğimiz bir sanatçı veya entellektüel tablosu yani..

ama bir "alim ve hocaefendi" olarak takdim edilip şu vasıflar sıralanıyorsa buna asla ve kat'a müsamaha gösteremem..
hoca + mozart + efendi + zeki müren + imam + aziz nesin + Kur'an + senfoni + zühd + bale + Peygamber aşkı.. vs.. vs..

Allahu Teala insanın sadrında bir tane Kalb yarattığına göre bu ezdâdın (biribirine zıd terimler ve kişilerin) aynı anda o bir kaba sığması mümkün değildir.. Gönlün vüs'ati bî-nihayedir lakin o ma'rifetullaha dairdir; gayrullah hangarı ma'nasında değil..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.06.10, 00:38 #mesajın linki (?)

muhterem aziz Kudsi efendi;

herkes aynı dünyada yaşar, belki aynı sokaktan geçer, belki aynı anda aynı güneşe bakar.

ama birinde bu bakış gayrullah hangarına ait : der ki, ne güzel güneş, ne ulu güneş.
ama diğerinde bu bakış ma'rifetullah kapısındandır ki : der ki, Yaradan ne güzel yaratmış, hem ışık, hem ısı, hem de sair bitkiler ve benim için yaratmış. ne büyük lutüf, ne büyük cömertlik.

1-siz reddiyeniz zaten bu mozart vs.. si değil, temelinde risaleler oluşudur.

2-şimdi sizin kalbinizde tek bir muhabbet mi var?
anne-baba-eş-çocuk-buz gibi bir bardak su, çay, kırdaki bir yalnız çiçek, gökteki kuşlar, yerdeki bir karınca vs...

sizin kalbinize bu muhabbetler dahi girememiş mi.

vesselam...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.06.10, 00:54 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

aziz kardeşim, bir mozart senfonisi veya bale fiili cenab-ı Mevla'yı hatırlatmaz (bilakis unutturur kalbi karartır).. ama 2.maddede saydığınız şeyler mahabbetullah dairesinden hariç değildir -yani- onları Mevla emri uğruna ve Hakk rızası içün severseniz ve tefekkür ederseniz şu halde hz.Allah'ı zikretmiş olursunuz.. fefhem cidden..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Gülerce anlattı: "Sen neymişsin be Gülen !..."
MesajGönderilme zamanı: 05.06.10, 08:00 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Bu Hüseyin Gülerce'yi yakınen tanırım.
Üniversite yıllarında "Yeniden Milli Mücadele"ci olarak bilinen gruptan imiş.

Yalova'da sıradan bir Fen öğretmeni iken ZAMAN gazetesinin ilk yıllarında haftada bir kez Yalova gönderir iken gün geldi STV üst yöneticisi oldu. Şimdilerde ise cahil medyacıların da öne çıkarması ile FG cemaatinin sözcüsü gibi takdim ediliyor. Aynı çevrelerce "Cemaat"in "politik gurusu" olarak takdiminden de son derecede gurur duyduğu bellidir. Oysa FG'nin dizinde yetiştirdiği tiplerle alakası yok.

Hatta Risale-i NUR külliyatını da baştan sona bir kez olsun kıraat eylediğinden de emin değilim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: