Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Başarılı Bir Proje: Kitapyurdu.com
MesajGönderilme zamanı: 04.11.11, 14:14 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 08.11.09, 20:20
Mesajlar: 58
KİTAPYURDU.COM EDİTÖRÜ ORHAN SADİ KİZİR İLE RÖPORTAJ...

5 Ocak 2001


Kitapyurdu projesi ne zaman ve nasıl doğdu? Kitapyurdu'nun ortaya çıkış öyküsünü anlatabilir misiniz?

1999 yılında doğdu. İnterneti, ortaya çıktığı zamandan bu yana izliyorduk. Kitap, yayın, dağıtım ve bilgisayar ilgi alanımızdaydı ve bu işlerle uğraşmıştık, hala uğraşıyorduk. Bu alanda iyi bir şeyler yapabileceğimizi hissettik ve karar verdik.


Arşivinizde ne kadar kitap var? Müşterilerinize ne tür kitaplar sunuyorsunuz? Bir de, ürün yelpazenizi yalnızca kitaplar mı oluşturuyor?

Veri tabanımızda 45 binden biraz fazla kitap var. Kitap türlerinde bir ayırım yapmıyoruz, her türden kitabı bulunduruyoruz. Şu an itibariyle sadece kitap satıyoruz ama niyetimizde kaset, cd, vcd de var.


Müşteriler, en çok hangi tür kitaplara rağbet ediyorlar? Müşteri profilinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Her tür kitap ilgi görüyor. Müşterilerimiz ağırlıklı olarak İstanbul'dan alışveriş yapıyorlar. Anadolu'dan ve yurtdışından da siparişler az değil. Yüksek öğrenim görmüş ve 35-45 yaş arası üyelerimiz çoğunlukta. Gelir durumlarını sormadığımız için bir bilgi sahibi değiliz. Bu arada kadınların erkeklerden az olduğunu da söyleyelim.


Kitapseverlerin sizi tercih etmeleri için ne gibi alternatifler sunuyorsunuz? Bir kitabı kitapçıdan almak yerine sizden almanın avantajları nelerdir?

Fiyatlarda indirim yapıyoruz. Ayrıca bir puanlama sistemimiz var, bu da üyelerimize indirim olarak yansıyor. Kampanyalarımız var. Yeni çıkan kitaplardan sürekli haberdar ediyoruz. Hergün güncellenen dinamik bir sitemiz var.


Ürünlerinizi pazarlarken kullanıcıdan kredi kartı bilgilerini alıyorsunuz. Peki müşterilerinize bu konuda bir güvence veriyor musunuz? Kredi kartı bilgilerinin başkaları tarafından alınmasına karşı herhangi bir önlem alıyor musunuz?

Kitapyurdu.com, üyelerine ait bilgileri (e-posta, fatura adresi, teslimat adresi vs.) hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşmaz. Kitapyurdu.com, hem SSL, hem de kredi kart bilgilerinin onaylandığı bölümde "SET" sistemi kullanmaktadır. Kitapyurdu.com'dan satın alırken kullandığınız kredi kartınız Garanti Bankası Ödeme Sistemleri güvencesinde olup, Kitapyurdu.com veya üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerinizi göremez.


Kitaplar okura ulaşırken hangi aşamalardan geçiyor? Okuyucu sipariş ettiği kitabı kaç gün sonra teslim alabiliyor?

Her kitabın müşterilere bildirilen bir temin süresi var. Bu süre yayınevlerinin yakınlığına ve çalışma hızına göre değişiyor. Siparişlerin teslim edileceği bölgelere göre ayarlanmış teslim süreleri (1-3 gün arası) de var. Bu iki süre toplanıyor ve müşteriye ulaşma süresi ortaya çıkıyor. Müşteri kitabı kaç gün sonra edinebileceğini sipariş aşamasında görüyor.


İnternetin daha yeni yeni yayılmaya başladığı, internet kültürünün daha tam anlamıyla oturmadığı bir ülkede elektronik ticaret yapan bir site olmak zor değil mi?

Elbette aşılabilecek bir çok zorluk var. İnsanlar gerek alışkanlıklarından gerekse kredi kartı konusunda basında oluşturulan gereksiz haber teröründen dolayı internetten alışveriş yapma konusunda çekingenler. Bununla birlikte, üyelerimiz alışveriş yapmasa da Kitapyurdu'na gelip, kitapları inceliyor, yeni çıkan ve çok satan kitapları takip edip ilgilendikleri kitapları sepetlerine ekliyorlar. Daha sonra bunları köşedeki kitapçıdan almadan fiyat bilgilerini kontrol ediyorlar. "Bu durum sizin canınızı sıkmıyor mu?" derseniz, daha çok; aranmak, ilgilenilmek ve ihtiyaç duyulmak açısından gururlandırdığını söyleyebiliriz.

http://www.40ikindi.com/birincidonem/5/roportaj.htm


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Başarılı Bir Proje: Kitapyurdu.com
MesajGönderilme zamanı: 04.11.11, 14:16 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 08.11.09, 20:20
Mesajlar: 58
İnternet Kitabevleri

Burhan Eren


İnternetin yaygınlık kazanmasıyla sanal âlemdeki ‘kitapçı’ların satış grafikleri hızla yükseldi. En çok sipariş, büyük kitabevlerinin bulunmadığı Anadolu’dan değil, İstanbul’dan geliyor. İnternetten kitap alanlar, akademisyen, araştırmacı, mühendis, bankacı, orta ve üst düzey yönetici.

İnternet teknolojisinin, günlük hayattaki ihtiyaçlara yeni çözümler getirerek hizmet alanını her geçen gün genişletmesi, okurların kitap alma yöntemlerini de köklü değişimlere uğratıyor. İnternet ortamında yayınlanan 'e–kitap'lar ya da pek çok kitabı bir cihaza sığdıran CD’ler ya da 'sesli kitap'lar okurların ve yayıncıların henüz pek fazla ilgisini çekmiş değil, fakat internet üzerinden kitap satışı yapan portalların satış grafiklerini günden güne artırması, ‘kitap–kitapçı–okur’ üçgenindeki ilişkinin yakın gelecekte ciddi biçimde değişeceğini gösteriyor.

Büyük şehirlerdeki okurun, istediği kitabı almak için harcamak zorunda kalacağı zaman ve yol parası, küçük şehirlerdeki okurun ise aradığı kitabı yaşadığı şehirdeki kitapçılarda bulamaması, bu tür internet sitelerine yönelen talebin artışında en büyük etken... Kitap satış hizmeti veren sitelerin, piyasada baskısı tükenmiş ya da azalmış kitapları portföyünde bulundurmaları, geniş bir veri tabanına sahip olmaları, kitaplarda indirim ve kampanyalar yapmaları da talebi yükselten etkenler arasında...

Gelen sipariş taleplerinde ağırlıklı olarak popüler kitaplar yer alıyor. ‘kitapyurdu.com’un kurucusu Sadi Kizir, popüler kitaplardan sonra ağırlıklı kategorilerin; genel okuyucuya hitap etmediği ya da eski tarihlerde yayımlandığı için kitapçı raflarında bulunmayan kitaplardan oluştuğunu söylüyor. İnternetin yaygın olarak kullanımından önce Türkiye’de ilk kez telefonla kitap siparişi alarak hizmet veren Pandora’nın internet hizmetleri sorumlusu Tunç Özdoğan, ilk sırayı her zaman roman ve öykü kitaplarının aldığını belirtiyor.

Kitabın yanı sıra başka ürünlerin de satışını gerçekleştiren ‘idéefixe’in satış müdürü Deniz Karabacak, kendilerine ulaşan siparişlerde bilimkurgu ve fantastik edebiyat türlerinin ardından çizgi romanın geldiğini, yaptıkları kampanyanın yanı sıra her yaştan insanın çizgi roman okumaya düşkünlüğünün bunda etkili olduğunu ifade ediyor. Kendisi aynı zamanda bir safhaf olan, Simurg’un sahibi İbrahim Yılmaz, talep edilen kitapların, kendilerine özgü bir koleksiyondan seçildiğini söylüyor ve şöyle diyor: 'Bu koleksiyon daha çok Türkiye, Türkler ve Türkoloji üzerine her alanda yayımlanmış kitaplardan oluşuyor. Sonraki talepler de gündemde bulunan yazar ya da konulara ilişkin kitaplar oluyor.'

Görüştüğümüz dört sitenin yetkilisi de paket sayısı, kitap sayısı ve toplam ciro gibi kriterlerde birinci sıranın İstanbul içinden gelen siparişlerde olduğunu belirtiyor. Yurtiçinden alınan siparişlerde İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor. İlk üç ilden sonraki sıralama ise Bursa, Eskişehir, Antalya, Konya, Isparta, Balıkesi, Adana, Muğla, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya olarak şekilleniyor. Yurtdışından gelen taleplerde ise, ilk sırada ABD yer alırken Almanya, İngiltere, KKTC, Hollanda ve Japonya onu takip ediyor. Yurtdışından alınan siparişlerde, yurtdışındaki Türk vatandaşlarının yanı sıra, üniversitelerdeki Türkoloji bölümlerinin, akademisyenlerin ve kütüphanelerin talepleri de bulunuyor.

Sadi Kizir, yurtdışından ‘kitapyurdu.com’a ulaşan siparişlerin, orada yaşanan psikolojik ve sosyal endişe ve sıkıntıları da yansıttığını belirtiyor ve bunu örneklendiriyor: 'Türkiye içinden aldığımız bir siparişin içinde Ahmet Altan’ın Aldatmak’ı ya da Ayşe Kulin’in kitapları ile Peygamberimi Seviyorum gibi çocuklar için dini içerikli bir kitabın bulunması nadiren görülür. Ama yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızdan böyle siparişler alıyoruz.'

Okurların kitap taleplerini internet üzerinden karşılayan sitelerin yetkilileri, satış grafiklerinin henüz istedikleri düzeye ulaşmasa da, talebin her ay bir önceki aydan, her yıl bir önceki yıldan daha fazla olduğunu, satışlarda doğrusal bir artışın yaşandığını açıklıyor. Yakın gelecekte alışverişin büyük bir kısmının internet üzerinden yapılacağı düşüncesiyle doğan umut, hayli masraflı olan bu hizmet sektörünü ayakta tutan yine de en büyük etken...

Artık pek çok kitap okuru, kitabını, internette kitap satışı yapan bir siteden kredi kartı ya da posta çeki ile ödeme yaparak alıyor. Sitenin bilgisayar monitörü başındaki sanal tezgahtarı da siparişi alıp kitapçıdan temin ederek kargo şirketi aracılığı ile bu talebi yerine getiriyor. İnternet üzerinden kitap satışlarının nasıl bir gelişme gösterdiğini, Türkiye’de bu hizmeti veren ‘kitapyurdu’, ‘pandora’, ‘simurg’ ve ‘idéefixe’ sitelerinin yetkilileri anlattı:

İbrahim Yılmaz (www.simurg.com.tr)

Yenilik, doğası gereği hep ileri giden bir olgudur, tersi düşünülemez. Her zaman vakit nakittir’den hareket eden ve zamanla yarışan insanlar, internetten alışverişten uzak kalamayacaklar; giderek artacak, her şey ülke ekonomisinin doğru gelişmesine bağlı.

Tunç Özdoğan (www.pandora.com.tr)

Türkiye adresli sitemizin devreye girmesinden bu yana, aldığımız siparişlerde her geçen yıl % 80 oranında artış sağladık. Bu artışın farklı bir hizmet ve sunum sağlayabilen sanal olmayan kitabevleri için orta vadede bir risk oluşturduğunu düşünmüyorum.

Deniz Karabacak (www.ideefixe.com)

Ülkemizde elektronik kitaptan bahsetmek için çok erken olabilir. Ama dağıtım güçlüklerini yenen küçük yayınevlerinin de okuyucu ile buluşmasını sağlayan bu satış sisteminin, ilerleyen zamanda yayıncılığı zahmetsiz ve daha az riskli hale getireceğini umuyorum.

Sadi Kızır (www.kitapyurdu.com)

Yakın gelecekte, kitap taleplerinin (ders kitapları hariç) yarıdan fazlasının uzaktan sipariş yolu ile karşılanacağını tahmin ediyoruz. Kitabevleri, kırtasiye ve okul kitabı ağırlıklı; fuarlar ise, tüketiciye kitap satılan değil, yayınevleriyle ilişkilerin sağlandığı alanlar olacak.

İnternet üzerinden kitap alanların büyük bir kısmı, lise ve üniversite mezunlarından, akademisyen, araştırmacı, mühendis, bankacı, orta ve üst düzey yöneticilerden oluşuyor.

‘kitapyurdu.com’un tuttuğu istatistikler, küçük farklılıklarla birlikte internet üzerinden kitap alanların yaş profilini veriyor: Yüzde beşi 15 ile 18, yüzde on ikisi 18 ile 21, yüzde otuz sekizi 21– 27, yüzde otuz beşi 27 ile 40, yüzde sekizi 40 ile 50 yaşları arasında...

Zaman

14.01.2003


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Başarılı Bir Proje: Kitapyurdu.com
MesajGönderilme zamanı: 04.11.11, 14:22 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 08.11.09, 20:20
Mesajlar: 58
Kültür hayatımızın sanal buluşma merkezi: Kitapyurdu

İnternetin kültür hayatımıza etkilerinden biri de kitap satışının sanal boyuta taşınmış olması. İnternet üstünden hizmet veren http://www.kitapyurdu.com sitesinin kurucusu Sadi Kizir ile kitapla okuru buluşturan yeni mecrayı konuştuk.

ŞEHRİBAN ALTINDAĞ

İnternet teknolojisi okurların kitap alma yöntemlerini de köklü değişimlere uğratıyor. Artık pek çok kitap okuru, kitabını, internette kitap satışı yapan bir siteden kredi kartı ya da posta çeki ile ödeme yaparak temin ediyor. Türkiye`de bu hizmeti veren önemli sitelerden biri olan `kitapyurdu`nun kurucusu Sadi Kizir ile internet üstünden kitap satışını konuştuk. http://www.kitapyurdu.com sitesinin kuruluş hikayesini anlatır mısınız?

kitapyurdu.com 1985`ten beri Cağaloğlu`nda kitabevi, yayınevi, dağıtımcılık, matbaacılık ve bilişim alanında faaliyet gösteren Repar Tanıtım İletişim Matbaacılık Ltd. Şti. tarafından kuruldu. 1998 yılında sitenin ön çalışmalarına başlandı ve 2000 yılında `İnternet Kitapçınız` sloganıyla sanal dünyada yerini aldı. kitapyurdu.com, okuyucu, yayıncı, dağıtıcı problemini bilen, yaşayan; teknolojiyi problem çözme, ihtiyaca cevap verme anlayışıyla izleyen iddianın adı olarak ortaya çıktı. kitapyurdu.com yalnızca internetten satış yapan bir kitabevi değil, aynı zamanda kültür hayatımızla ilgili konularda herkese açık bir bilgi merkezi, buluşma merkezidir.

Kitapyurdu`nun, internet siteleri içindeki yeri ve farkı nedir?

5. yılını doldurmak üzere olan; sadece kitap satışı yapan ve böylece kitap alırken incik-boncuk, telefon-vs yığınları arasında kaybolmadığınız; piyasada satışta bulunan bütün kitapları topluca bulabileceğiniz bir internet sitesidir. Veri tabanımızda satışı kalmayan kitapları da muhafaza ederek sitenin bir kütüphane gibi kullanılmasına da imkan sağlıyoruz. Mesala yazarların ve kitapların yayınevleri yolculuğunu da kitapyurdu`ndan izlemek mümkün. Kitapyurdu üyelik sistemi ile hem alışveriş yapan ve hem de sitedeki kitaplara yorum yazarak katkıda bulunan üyelerimize puanlar vererek bu puanların yine alışverişte kullanılmasını da sağlıyoruz. İnternette satışın önündeki en büyük engellerden birinin kargo ücreti olduğunun bilinci ile, her fırsatta, kargo ücretlerinde %100 e varan indirimler yapar. Kitapları 2-12 aya kadar taksitlerle okuyucuya ulaştırırken, bunu bir vade farkı kazancı vesilesi olarak görmez ve taksitlerini peşin fiyat üzerinden yapar.

İnternet üstünden kitap satışı Türkiye`de yeteri kadar ilgi görüyor mu?

İnternet satışlarında -özellikle kitap satışlarında- kıyasıya bir rekabet yaşandığı için, karlar 0 noktasına çok yaklaştı. Bundan dolayı, internetten satış yapan firmalar, ancak yüksek sürümle kar edebilme durumlarını koruyabiliyorlar. Sanal alemdeki kitapçılar, fiziksel alemdeki en büyük kitapçılardan adet olarak daha fazla satış yaparak, fiziksel alemdeki küçük bir kitapçı dükkanı kadar gelir elde edebiliyorlar. Bu kıyasıya rekabet ortamı ancak daha sonraki yıllarda oluşabilecek kar ümitleri ile devam edebiliyor.

En çok popüler kitaplar satılıyor. Yani fiziksel kitapçılarda ne tür kitaplar satılıyorsa, bizde de o türler daha çok satılıyor. Bir istisnası var; o da bilgisayar kitapları. Bilgisayar kitapları satışları, daima fiziksel alemdeki satıştan daha fazla oldu ve olmaya devam ediyor.

Elbette internetten alışveriş yapmanın en büyük faydası ne kadar büyük de olsa bir kitabevinde bulunma imkanı olmayan kitapların temin edilebilmesi. Özellikle de büyük şehirler dışındaki şehirlerde ve yurtdışında yaşayanlar bunun kıymetini biliyorlar. Ve yayıncılar da tabii. En çok senede bir kaç kez yapılan fuarlara tüm kitaplarını götürme imkanları varken internet, yılın her günü, yeni çıkan bir kitapla yayınevi kurulduğunda çıkmış bir kitabı eşit imkanlarla sunabiliyor.

Kitapyurdu sitesinden alışveriş yapmak ne kadar güvenilir? Hangi tedbirleri alıyorsunuz?

kitapyurdu.com , internet üzerinde kredi kartı zorunluluğu olmadan alışveriş yapma imkanı tanıyan bir alışveriş sitesidir. Visa, Master ve bunların türevleri olan (sanal kart gibi) kredi kartları geçerlidir. Ödemeler kredi kartıyla yapılabildiği gibi Havale, EFT ve Posta Çeki ile ödeme yaparak da alışveriş yapabiliyorsunuz. kitapyurdu.com üyelerine ait bilgileri (e-posta, fatura adresi, teslimat adresi, kredi kartı vb) hiçbir şekilde üçüncü kişiler ile paylaşmaz. kitapyurdu.com hem 128 bit SSL, hem de kredi kart bilgilerinin onaylandığı bölümde SET sistemi kullanmaktadır. kitapyurdu.com dan satın alırken kullanılan kredi kartı Bankanın Ödeme Sistemleri güvencesinde olup, kitapyurdu.com ve üçüncü şahıslar kredi kartı bilgilerini göremez. Bu güvenlik önlemlerine rağmen günümüzde internet sitelerinde kredi kartlı alışverişe sıcak bakmayan kullanıcılar/müşteriler olabiliyor. Bu soruna alternatif bir çözüm olarak kart bigilerini faks ile alarak da sipariş verilebiliyor.

Önümüzdeki dönemde kitapyurdu`nda ürün çeşitlemesine gitmeyi planlıyor musunuz?

İnternet; `herşeyi` satan, ama satışını yaptığı `şeyleri` gerektiği gibi tanımayan, iyi fiyatlarla temin edemediği için tüketicinin iyi fiyatlarla edinmesini sağlayamayan ve bu gibi özellikleri ile yamalı bohçaya benzeyen sitelerle doludur. kitapyurdu.com, kurulduğu günden bu yana sadece kitap, cd gibi kültür ürünleri satmıştır ve bu şekilde, uzmanı olduğu alanda hizmet vermeye devam edecektir.

02.10.2005


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye