Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Cübbeli Ahmet Hoca fenomeni
MesajGönderilme zamanı: 29.07.09, 09:57 #mesajın linki (?)

Cübbeli Ahmet Hoca fenomeni

Ali Öztürk

28.07.2009

Çok sevdiğim muhterem Mahmut Efendi Hazretleri’nin dizinin dibinde yetişmiş isimlerden biri olan Cübbeli Ahmet Hoca’yı Fatih Altaylı’nın konuğu olduğu programda sizlerde izlemişsinizdir. Cübbeli Ahmet Ehli Sünnet vel Cemaat müdafii ve Nakşibendi ekolonün Türkiye’de yaşayan önemli isimlerinden biri olan Mahmut Efendi Hazretleri’nin zeki, ilim sahibi ve en popüler halifelerinden biridir. Son günlerde medyada çokça gündeme gelmesine bakarak şöhreti yakaladığını sanmayın. Zaten Cübbeli Ahmet İsmailağa çevresinde ve Nakşibendiler arasında bilinen ve tanınan bir isimdi.

Bazılarınca asıl şöhreti çok yakınında bulunan bir arkadaşının özel fotoğraflarını basına sızdırmasıyla yakaladığı düşünülüyor olabilir. Belki de o fotoğrafların yayınlanmasından sonra Türkiye’de her kesimin tanıdığı bir isim haline gelmiş oldu diyebiliriz.

Mahmut Efendi Hazretleri’nin zaman zaman sohbetlerinde bulunmuş bir insan olarak Cübbeli Ahmet’in üslubunu ve yöntemini çok beğenmesemde Allah hizmetlerinin karşılığını bolca versin diye temenni ediyorum. Ancak Cübbeli Ahmet Hoca ile bağlısı bulunduğu Mahmut Efendi Hazretleri’nin üslubu arasında önemli farklar olduğu kanaatindeyim.

Mahmut Efendi Hazretleri’nin içe kapanık gibi görünen ama bir o kadarda sade ve yalın İslami yaklaşımlarını, tarikat, hakikat ve tasavvuf yolunda, ilme verdiği önemi her türlü takdire şayandır.

Mahmut Efendi Hazretleri medyadan her zaman uzak durmuş bir isimdir.İslamcı gazete, Radyo ve TV’lere bile her zaman mesafeli durmuştur. Zaten televizyona karşı olan tavrı çok nettir. Evlerde bulunmasına da karşıdır.

İşte böyle bir gönül insanının dizinin dibinde yetişmiş bir isim olan Cübbeli Ahmet Hoca’nın medyaya karşı neden bu kadar yakın olduğunu anlamakta zorlanıyorum. Aslında medyanın Cübbeli Ahmet Hoca’ya neden bu kadar ilgi duyduğunu demekte yanlış olmaz.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın yalnızca medya ile olan münasebetleri değil diğer Müslüman gruplarla olan ilişkilerinde de şahsen rahatsız olduğum hususlar var.

Cübbeli Ahmet Hoca önce Mustafa İslamoğlu ile ardından da Adnan Hoca (Adnan Oktar) ile polemiğe girdi. Bu tür tartışmaların haklısı ve galibi olmaz ve sonuçta tarafların yıpranmasından başka elde birşey kalmaz.

Ehli Sünnet müdafii olmak için, Mustafa İslamoğlu’nun üzerine çizgi çekmek mi gerekiyor acaba?

Ya da Mehdilik konusunda Adnan Hoca ile kapışmak çok mu fayda getirdi acaba Cübbeli Ahmet Hoca’ya?

Biliyorum Cübbeli Ahmet Hoca’ya sevgiyle bağlı olan birçok dostumuz kızacak ama bu tartışmaların başlaması bence Cübbeli Ahmet Hoca’ya yakışmadı. Adnan Hoca’nın açıkça ben Mehdiyim dediğini duymadım. Mehdilik konusunda Adnan Hoca ve çevresinin yanlış bir saplantı içinde olduğu kanaatini bende düşünüyorum ama Cübbeli Ahmet Hoca’nın bu tartışmaya girmesi Adnan Hoca’nın popülaritesini arttırmaktan başka bir işe yaramamıştır(tabii bu sözlerimde Adnan Hoca grubuna dokunacaktır biliyorum).

Mustafa İslamoğlu konusunda ise Cübbeli Ahmet Hoca’nın yaklaşımlarını bir yorum farkının anlaşılamaması olarak görüyorum. Mustafa İslamoğlu’nun yaklaşım ve anlayışı İsmailağa çizgisinden çok farklı evet ama bu bir yorum farkıdır. Bu tür yöntem ve yorum farkları her dönemde olmuştur. Ancak bu bir zenginliktir. Mustafa İslamoğlu’nun ortaya koyduğu düşünce ve anlayışın İslam dışı olduğunu iddia etmek büyük haksızlık ve hata olur.

Bu noktada esas olan Müslümanların önünde olan ve önderlik eden isimlerin yöntem ve yorum farkları sebebiyle herkesin önünde (özellikle medya üzerinden) birbirlerini ölçüsüzce eleştirmekten ve itham etmekten kaçınmalarıdır. (Bunun en güzel örneği Merhum Esad Coşan Hocaefendi’nin Milli Görüş Lideri Erbakan’ı bir dergiye verdiği ropörtajla ağır biçimde eleştirmişti.Ancak sonuçta bu açıklamalardan hem İskender Paşa ve Hocaefendi’nin yakın çevresi hem de Milli Görüş Hareketi zarar görmüştü)

Cübbeli Ahmet Hoca’yı da uzun süre takip etmiş ve sohbetlerinde bulunmuş bir insan olarak, Cübbeli Ahmet Hoca’nın üslubunun Mahmut Efendi Hazretleri’nin üslubuyla çokta örtüşmediğini düşünüyorum.

Cübbeli Ahmet Hoca haklıdır veya haksızdır demiyorum. Sadece bu üslup beni rahatsız ediyor ve maalesef üsttekiler tartışmayı belli bir düzeyde götürselerde daha aşağıda yani cemaat içinde tartışma seviyesi oldukça düşük ve seviyesiz sürüyor. Bundan da en çok Müslümanlar zarar görüyor.

Neresinden bakarsınız bakın üzücü…

http://www.boyuthaber.com/Yazar/Ali-Ozt ... nomeni.php

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Cübbeli Ahmet Hoca fenomeni
MesajGönderilme zamanı: 04.09.09, 03:45 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Mustafa İslamoğlu’nun yaklaşım ve anlayışı İsmailağa çizgisinden çok farklı evet ama bu bir yorum farkıdır. Bu tür yöntem ve yorum farkları her dönemde olmuştur. Ancak bu bir zenginliktir.

Her dönemde, çizgiden sapan Müslümanlar, düşünceler, akımlar olmuştur. Ama hiç birisi "zenginlik" diye nitelenmemiştir. Çizgiden saptınız mı zenginleşmezsiniz. Yoksunlardan olursunuz. ;)

Farkı kaçırmayalım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz