Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Allah TV Ne zaman? / Tayfun ATAY
MesajGönderilme zamanı: 16.08.12, 11:37 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı

Kayıt: 15.11.09, 21:21
Mesajlar: 98
Allah TV Ne zaman?

Tayfun ATAY
tayfunt@metu.edu.tr

Kültür endüstrisi merkezli postmodern tüketim kapitalizminde her şey seyirlik hale geldiği için dini de mabetten ekrana taşımak kaçınılmaz.

Önceki gün pek çok kanal Kadir Gecesi’ne özel programlara yer verdi. Bu yoğunlukta Kadir Gecesi ekranı sanırım ilk kez oluyor. Yeni, ama şaşılacak bir şey değil. Zaten yıllardır özel yayın akışıyla geçen ramazanda bu yıl iftarla sahuru birleştiren sohbetler, filmler, dizilerle daha da ‘mübarek’ bir yayıncılık hâkimdi. Memleketin dindar-muhafazakâr sosyo-politik iklimiyle uyarlı bir durum bu.

Fakat olgu aslında evrensel. Yalnız Türkiye’de değil dünyada da ‘trend’ hanidir dinden yana. Yukarıdaki başlık kızdırmasın! Britanya çıkışlı ‘God TV’den esinlenerek ürettim. Ana ‘kalem’i kültür endüstrisi olan postmodern tüketim kapitalizminde her şey seyirlik olduğu için dini de sadece ibadethanede yürütmek yetmiyor. Tanrı’nın ‘evi’ olduğu kadar ‘ekranı’ olması da lâzım artık.

Türkiye ‘pota’ya geç bile girdi. ‘Televangelizm’ de ‘televize rahipler’ de hanidir yaygın tabirler Batı’da. Bizde bu bakımdan ‘kurumlaşma’ yeni oluyor. ‘Diyanet TV’ başlangıç yaptı. Nihat Hatipoğlu’nda tipik karşılığını bulan modern, anaakım ‘televaiz’ örnekler de var, ‘Cübbeli’ gibi ‘kendi içerde sohbeti ekranda’ olan geleneksel, Ömer Çelakıl gibi aykırı (postmodern) örnekler de...

Sürecin ‘özelde’ sorunlu yanının ‘ataerkillik’ olduğunu daha önce vurguladık. ‘Din-i İslâm’ın ekran macerasında kadının adı yok. Fakat bir de ‘genel’ ve dinin kendisi açısından sorun teşkil eden bir yan var. ‘Merkez üssü’ televizyon olan kitle kültürünün en önemli özelliği, malûm, ‘sıradanlaş(tır)ma’. İnsanlara (kâr amaçlı) durmaksızın pompalanan haber, bilgi, kurgu, her şey kanıksandık, sıradan ve sıkıcı hale gelmekte. Bu sorunu aşmak için daha sorunlu bir çözüm olarak ‘magazinelleşme’ye gidildiği de olur. Hakan Ergül’ün nefis çalışması ‘Televizyonda Haberin Magazinelleşmesi’nde (İletişim, 2000) tartışıldığı gibi...

Lafı uzatmayalım. Bunların dinin başına gelmesinden korkarım. Dinin seyrindeki enflasyonun onun özünde devalüasyona yol açmasından endişe ederim. Yakında ‘Televizyonda Dinin Magazinelleşmesi’ başlıklı bir kitap görürsem şaşmam!..

Bu iddiaları güçlendiren bir ‘kayıt’la bitireyim. Sıklıkla gönderme yaptığımız Amerikalı iletişim kuramcısı, müteveffa Neil Postman artık klasikleşmiş ‘Televizyon: Öldüren Eğlence’ (Ayrıntı, 1994) adlı kitabında televizyon-din ilişkisine de bir bölüm ayırır. Postman, dinin ‘televizüel’ sunumuyla onu tarihsel, derinlikli ve kutsal bir insanî etkinlik durumuna sokan bütün özelliklerin silindiğini söyler ve devam eder: “Televizyon ekranı sizden görüntülerinin daima eğlenmeniz ve haz almanız düşünülerek hazırlanmış olduğunu unutmamanızı ister. Dinlerde gördüğümüz manzara [ise], eğlencenin değil, kutsallık yaratmanın hedeflenmesidir. İkisinin arasında çok Önemli bir ayrım vardır. Kutsallık yaratma, şeylere sihirli bir hale kazandırarak kutsallığa ulaşabilmemizin gerekli aracını sağlar. Eğlence ise kutsallıktan uzaklaşmamızın aracıdır” (s. 132-135).

Postman’ın televizyonu değerlendiriş tarzını ‘muhafazakâr’ (hatta ‘dinsel’) bulanlar kuşkusuz var. Paradoksal olan, Türkiye’de dindar-muhafazakâr kesimlerin aslında üzerine titremeleri gereken dini, böylesine ‘Pazar’a açmakta beis görmemesi ve bunun dinin esasına zarar verebileceğini hiç düşünmemesi. Öyle olunca, heyhat, dinin ‘ahretlik’ değil ‘eğlencelik’ hale gelmesinden tasalanmak da bize kalıyor!..

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx? ... egoryID=96


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye