Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Divân-ı Kebîr-i Celâleddin'de Sultan Sencer
MesajGönderilme zamanı: 21.05.10, 09:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Divân-ı Kebîr-i Celâleddin'de Sultan Sencer

Divân-ı Kebîr-i Celâleddin'de Hz. Mevlânâ pek çok şiirde son büyük Selçuklu Hanı olan Sultan Sencer'den hepsinde de olumlu olmak üzere pek çok yerde söz eder. Hatta yaşadığı ve şiirlerini, dillendirdiği iklim olan Konya'nın hükümdarı Sultan Keykubad isminden ziyade adil, bilge, arif bir devlet adamı olarak Sultan Sencer'i öne çıkarır. Sultan Sencer'in evliyaullaha olan muhabbet ve saygısı övgü ile anılır.

Son büyük Selçuklu Hanı olan Sultan Sencer zamanında yaşamış olan Pirimiz ve mürşidimiz Yusuf Hemedani hz. ile Sultan Sencer ilişkisi Makamat-ı Yusuf Hemedani ve Reşâhat isimli klasik kitaplarımızda kayda girmiştir.

Elimdeki tam metin Divân-ı Kebîr-i Celâleddin'de Sultan Sencer ismi kaç defa geçirilir sayamadım. İnşaallah bir gün himmet sahibi bir Akademisyen çıkar da "Mevlana Celaleddin ve Sultan Sencer" konulu bir tez hazırlar ya da hazırlatır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Divân-ı Kebîr-i Celâleddin'de Sultan Sencer
MesajGönderilme zamanı: 21.05.10, 09:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Şefik Can rh.a. imzalı "Divân-ı Kebîr'den Seçmeler" (Ötüken) de içerisinde Sultan Sencer ismi anılan bir gazel aşağıdadır:

540. Bir insan hem âşık olsun, hem mest olsun, sonra kalksın tövbe etsin. Sen buna inanma!

Fe'ilatün, Mefa'ilün, Fe'ilat
(c. III, 1162)

• Ey çalgıcı, aşka dair nağmelere yeniden başla, sazını da bir iki tel daha pesten al, sesini de birazcık yavaşlat! "
• Felek sana şarap sununca, yüksel, yücelere çık ve gök kubbesinin damında ev kur!
Mestlik mülkünü elde edersen, kendinde olmamak şerefine nail olursun da, Büyük Selçuklu hükümdarı Sencer'in mülkü gözünden düşer.
• Mest ol, dostlarını da mest et! Kırmızı şarabın atına bin, ötelere doğru yol al!
• Mestlik dimağın damının yolundan çıkageldi. Ey akıl, ey düşünce! Sen de defol git, sen de artık kapının yolunu tut!
• Yeryüzünde, şu kara toprakta çok yol vardır. Kendine bir gemi yap da aşk denizine açıl!
• Manevî kanatlarım çıktı da uçtum. Sen de benim gibi aşk yemeği ye de kanatlan!
• Şu kara toprakta hiç üzüm yetişmese de iyi bil ki, aşk mestleri, yine bu aşk yolunda yürür giderler.
• Şişeci artık hiç kadeh yapmasa da, aşk şarabının görünmez kadehi yine bizim elimize geçer.
• Bir ruh zerresine şekil, nakış verirsen, onu beden elbisesi ile süslersen, o da sana; "Beni süslenmiş, şekil verilmiş bir dilber say!" der.
• Tövbe ettim, artık söylemeyeceğim, ama sen yine de mest olmuş aşığın tövbesini yalancı tövbe say!
• Bir insan hem âşık olsun, hem mest olsun, sonra da kalksın tövbe etsin; sen buna inanma!

-------------------------
Bu gazelin ilk beyti Füruzanfer baskısı Dîvân-ı Kebîr'in 1161 numaralı gazelinin ilk beytinin aynıdır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: