Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Said Nursi rh.a ve Adnan Oktar -kendi sesinden-
MesajGönderilme zamanı: 08.02.09, 23:00 #mesajın linki (?)
Moderator

Kur'ân-ı Kerim'in Bilimsel Tefsiri ve Sakıncaları

http://www.darulhikme.org.tr/default.as ... 106&ktg=20

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 09.02.09, 04:02 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

raravis yazdı:
Çağımızın populer konusu da sizin de tahmin edeceğiniz gibi bilim!

Adnan Oktar Allah'ın ilhamıyla dini, bilimle izah edebilen birisi. O'nun her söylediği yüzde yüz doğrudur diyemem sonuçta bir beşer yani Said Nursi için söyledikleri ne kadar doğrudur bilemem ben bu cahil halimle ama hakikat insanı olduğunu sağlam kaynaklardan öğrendim =)

Değerliye sahip olamaz herkes! Bu söz üzerinde düşünmenizi istiyorum :)

Vicdanımızın sesini dinleyebilenlerden,kalp ve akıl dengesini kurabilenlerden olmak dileğiyle
Hepinizi seviyorum!

Evliyaullah'ın haberi olmadığı ve de biat etmediği, vazife başında bir meçhul Mehdi As. da muhaldir.

Siz de bu söz üzerinde tefekkür ediniz... ;)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10.02.09, 08:04 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Heyeman yazdı:
son bin yılı ve onda gelen rasih alimleri bilmezsen böyle konuşursun..

tamam, ateizmi sarsmıştır hizmetleri vardır.. adnan beyi -o cihetten- sever sayarım ama bu lafı tam bir cehil ve gaf...!

mesela: risale-i nur külliyatı mektubat-ı rabbaniyye'nin tek bir paragrafına dahi muadil olamaz.. nerde kaldı ki hz.imam'a ks. tefaddul vaki' olsun..!?

said-i nursi hz. meczub bir alimdir ya da şöyle diyelim; alim bir meczub.. hz.imam ks.aziz ise bir müceddiddir hem de 2. bin yılın müceddidi..

(100 yıl başında gelen) her hangi bir müceddidle meczub arasında ki fark derya ile katrenin ve güneş ile mumun arasında ki fark gibidir.. nerde kaldı ki 2. bin yılın müceddidine tefaddul vaki' olsun..!?

Allah razı olsun.bu insanlar ve de takipçileri bin yılın muceddidi kavramını kavrayamıyorlar..

bakın bin yılın muceddidi.. yani 100 yılın muceddidleri ile arasında ikisinin arasındaki fark kadar fark var...

bazı alimler imam rabbani r.a ın sahabeden sonraki en üstün kişi olduğunu dahi beyan ediyorlar..imam rabbani r.a hatda mektubatın bir yerinde bu ümmedin başı ile sonunun hangi özellikler ile benzeştiğinide işaret eyliyor..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.06.09, 14:03 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

raravis yazdı:

Bu arada ben yeni keşfettim siteyi ve üye oldum. Siteyi kurandan ve hepimizden Allah razı olsun.
...
Adnan Oktar Allah'ın ilhamıyla dini, bilimle izah edebilen birisi. ... ayrıca Şeyh Nazım Kıbrısi ile bir sohbeti varmış Adnan Oktar'ın. Güzel bir sohbet dinlemenizi tavsiye ederim. İşte linki :

http://tr.harunyahya.tv/videoDetail/Pro ... IR_SOHBETI

Değerliye sahip olamaz herkes! Bu söz üzerinde düşünmenizi istiyorum :)
Vicdanımızın sesini dinleyebilenlerden,kalp ve akıl dengesini kurabilenlerden olmak dileğiyle
Hepinizi seviyorum!

İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

Bahsettiğiniz sohbet burada gündeme gelmişti:

viewtopic.php?f=107&t=807

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.06.09, 15:18 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Herkes Mehdi'yi bilecek değildir, bilse gerek değildir diyorlar ama evliyaullah da bilmeyecek değil ya. Bunu izah edemiyorlar. Bir ikincisi, Şeyh Nazım hz.leri Adnan Oktar Bey'in hizmetleri över iken eyvallah diyorlar ama risalenin zamanı geçmiştir sözünü es geçiyorlar.

Şimdi ne yapacağız :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.06.09, 15:28 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

İlk mesajda bildirilen evlilikle ilgili sözü hadis olarak bir yerlerde okumuştum. Hatırımda değil. Hicri şu seneden sonra evlenmemek... diye hatırımda kalmış. Belki dervişler için dünya meşgalesine, maişet telaşına düşmemeleri için bir tavsiye de olabilir. Allahu alem.

Ek olarak, Saidi Nursi hz.lerinin bağlı bulunduğu tekkenin onun hakkında müceddittir dediğini hiç duymadık. Hatta Sami Efendi hz.lerini anlatırken, gençliğinde Saidi Nursi hz.lerine de hizmet eden Musa Efendi hz.leri, O herkesi severdi, derece derece tabi, yegane sevdiğide Pakistanlı Kadiri Şeyhi Ziyaeddin Efendi idi der. O'nun sevgisinden benim anladığım, bir isim vermek gerekirse o zaman için, Sami Efendi'den sonra Ziyaeddin Efendi'dir. Musa Efendi de Sami Efendi'den sonra en çok o zata gönlünün ısındığını söyler.

Bazı münkirler için bir yerde denk geldiğim bir yazıyı alıntılamak isterim:

Yazar Yavuz Bülent Bakiler’in Kastamonu’nun son ulularından Hasib Efendiden dinlediği hatıraları sizinle paylaşmak istedik. Ayrıca Esad Erbili hazretlerini de yakından tanımış olan Hasib Efendiyi dinlerken vefatının seneyi devriyesinde büyük Sultanı analım istedik. Şimdi buyurun efendim, Hasib Efendinin dilinden o günleri bir dinleyelim:

“…O, 1925’li, 1930’lu yıllar korkunç yıllardı. Allah bize bir daha öyle yıllar, öyle günler göstermesin!

1925 yılında ben, 15-16 yaşlarımdaydım. Kur’an’ı çoktan hıfzetmiştim. O yıllardı Kastamonu’da Benli Sultan Şeyhi Nurettin Karasu Efendi vardı. Şeyh Efendi, beni ve hafız-ı kelam olan Ömer Aköz’ü alarak İstanbul’a götürdü. O zamanlar, Kelâmî Dergâhı, Topkapı’da, Çapa Kız Muallim Mektebi karşısındaki sokaklardan birindeydi. Beni Kelâmi Dergâhı Şeyhi Erbilli Mehmed Esat Efendiye teslim ettiler. M. Esat Efendi, Irak Türklerindendi. Seksen yaşının üzerinde bir âlim adamdı. Arapçası, Farsçası mükemmeldi. Nakşî tarikatına mensuptu. Onun, imâ yoluyla olsun siyasî meselelere girdiğini, şu veya bu siyasî kişi hakkında şöyle veya böyle konuştuğunu hiç duymadım. Siyasetle kıl kadar ilgisi yoktu.

Said-i Nursî Hazretlerini de ben o Kelâmî Dergâhında tanıdım. Esad Efendiye gelir-gider, Onu can kulağıyla dinlerdi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.09.09, 14:04 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

ALlah oktara hidayet nasip etsin amin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.09.09, 15:07 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

adnan oktarı bilmemde said nursi hz.leri çok tartışılıyor. çok tartışmak iyi değil. müceddid olduğu hususunda ise bunu diyenler onu mehdi de yaptılar. lakin ben şu son 20. yüzyılın yani bir asır öncenin müceddidi hakkında musa efendi hz(dede paşa)lerinden duyduğum çok farklıdır. müceddid konusunda bir sözü vardır. şimdi onu söylemeyeceğim. lakin bilinsin ki bu yobaz cemaatlerin atıp tutmakta üstlerine yok. adnan hoca da kendi hipotezleriyle 2020 de yok olur heralde :arrow:

Cinnü bırak can ara bul
Bir Kâmil İnsan ara bul

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16.09.09, 22:51 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Evet, azizim, geçen asrın müceddidi konusunda Bayburtlu Dede Paşam Hz., anladığımız manada bir İslam müceddidi gelmediğini, bahsi geçen asırda küfrün yenilenerek zirve yaptığını haber vermiştir. Anladığımız anlamda müceddid gelse idi zaten İslam ahlakı ve Sünnet-i Resulullah zirve yapar, İslam dünyada hakim olurdu. Oysa bugün, bir iki istisna dışında küfrün hakimiyetinde olmayan yer kalmamıştır. Öyleyse, ahval-i devir, Paşam Hz.lerinin kelamının hak olduğuna ayne'l yakin bir müşahadedir. İsmet Garibullah Hz.lerinin Risale-i Kudsiye'sinde de iki önceki asrın Müceddidi mübarek Mevlana Halid Bağdadi Hz. ile Mehdi As. arasında müceddid olmayacağı yönünde anlaşılabilecek kelamlar vardır. (Tabi, aynı kelamları başka türlü yorumlayanlar da var. Ayrıca başka mübarek insanlardan Müceddid şu kimsedir şeklinde açıklamalar da olmuştur.)

Mehdi As., mübarek haber verildiği gibi yakın bir zamanda zuhur ederse zaten bütün meseleler açıklığa kavuşacaktır. Birçok yerden gelen haberler zamanın daraldığını gösteriyor. Allah Teala, önümüzü ve sonumuzu hayır eylesin.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 17.09.09, 12:29 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:
İsmet Garibullah Hz.lerinin Risale-i Kudsiye'sinde de iki önceki asrın Müceddidi mübarek Mevlana Halid Bağdadi Hz. ile Mehdi As. arasında müceddid olmayacağı yönünde anlaşılabilecek kelamlar vardır. (Tabi, aynı kelamları başka türlü yorumlayanlar da var. Ayrıca başka mübarek insanlardan Müceddid şu kimsedir şeklinde açıklamalar da olmuştur.)

değerli kardeşim.

1 - ekmel-i mürşid mahmud efendi hazretleri keşifde hata olur buyururak o noktayı tashih ederek devamında demişlerdir ki :bu asr da da müceddid vardır.

şu asr da müceddid vardır.ve bana göre bu asr'ın müceddidi iki kanatlı olan mahmud efendidir.Allahu alem başkasına göre başkasıdır.

2 - müceddid'in olduğu vakitdede illa islam dünyaya hakim olacak demek değildir ve böyle bir kayıt yoktur..bundan gayri islamın dünyaya hakim olacağı tek dönem ise hz.isa ,hz mehdi [ki mehdi r.a geldiğindede hemen her yer islam olmayacak belki 10-15 sene sonra olacaktır.keza fethiler olacaktır] ve ondan sonra gelecek olan 2 halife dönemidir.

bu meyanda denir ki: müceddidi elfi sani imam rabbani r.a zamanında dahi bile hatda mevlana halid r.a zamanında dahi islam dünyada hakim değil idi.osmanlı dahi gerileme sürecinde olup pek çok islam beldesi işgale uğruyor idi.

*** bir noktayı daha tashih edelim.müceddid illa tek olacak da değildir.şeriatın farklı ilim dallarında gelebileceği gibi bütün dallarında ve de tarikatıda kapsayacak şekilde tek bir müceddid de gelebilir.

imam rabbani r.a gibi...
imam mevlana halid r.a gibi ..

dediğim gibi bana göre bu zamanda iki kanatlı muceddid mahmud efendidir.ama sana göre ona göre değişebilir.tek şartla itiraz eylemem .kişinin muceddid bildiği ve ya öyle inandığı zatın itikadı ehli sünnet olacak.!adam şimdi çıkarda evrenesoğlu ve ya öngüt ve ya adnan oktar vesaire derse orda dur denir.

selam ve dua ile..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 22 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: