Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Prof. Dr. Ahmed Akgündüz uyarıldı...
MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 12:16 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Efendim, Mehdilikle kafayı bu kadar bozmuş Müslümanlar arasında başka bir "fırka" (cemaat) daha var mıdır bilmiyorum? Yedisinden yetmişine... Hemen tamamı. Az bir kısmı, Nursi merhum Mehdi As değildi diyorlar, ama onlar da 1. Mehdi Nursi'ydi, Mehdinin en önemli, en kıymetli, ve en büyük görevini yerine getirdi; 2. asıl Mehdi gelince Nursi'ye tabi olacak, Risalesini metodunu izleyecek vs. diyorlar. Yani iki türlü olarak, TAMAMI Mehdilik bataklığına gömülmüşlerdir.

Şöyle ifade ediyorlar, her talebenin hocasını Mehdi As. bilmesinde sakınca yoktur, sevaptır, doğaldır, olabilir, kimse karışamaz, ila ahir.

Halbuki İmam Rabbani Hz.leri, kendi zamanında, üzerinde Mehdi As'ın alametleri olmayan bir şahsa Mehdidir diye inanan bir cemaati, "DELALETE DÜŞMEK" ile nitelendirmiş, delalete düşen bu cemaati "73 fırka" Hadis-i Şerifi kapsamında ifade etmiştir..

Dün önemli bir mülakat gündeme düştü: Şeyh Said Palevi'nin torunu Şeyh Muhammed Said Fırat, amcalarından (yani Şeyh Said'in oğullarından) naklen, amcalarının Said Nursi merhumla vefatına çok yakın görüştüklerini bildirdi. O görüşmede Said Nursi merhum, ŞEYH SAİD PALEVİ'NİN OĞULLARINA (Şeyh Selahattin ve Şeyh Ali Rıza Efendiye), "1950'DEN BERİ hafızama güvenemiyorum, o tarihten sonra talebelerim benim adıma, benden habersiz fikirler yazıp yaydılar, onların iddia ettiği davalardan uzağım, söylediklerinin benimle alakası yok" diyor.. Zaten matbaa ile basılan Risalelerin Eski Said dönemindeki 3-5 tanesi hariç TAMAMI 1950'den sonra BASILMIŞTIR.

Bu bomba bilgi, Risaledeki aykırı fikirlerin, farklı kokuların, tartışmalı metin ve kasidelerin, bir öyle bir böyle şeklinde tenakuzların, alıntı hatalarının, aşırı ötesi aşırı övmelerin, kendini Kur'an ile kıyaslamaların ve ispatlamaların, ve tabi Mehdilik anlamına gelecek bilimum lastik ifadelerin neden mevcut olduğunun bir izahı olabilir.

Bilmiyorum, bu önemli mülakatın kaç kişi farkına varabildi?

Alıntı:
Şeyh Said Palevi'nin torunu Şeyh Muhammed Said Fırat:

Said Nursi1950 yılına kadar şuurum yerinde ben düşüncelerimi kaleme almışım, fikrime güvenirdim. 1950 yılından sonra benden habersiz talebelerim bazı hususları söylemiştir. Ben bu davada yokum. Eğer isterseniz tayin edeceğim bir vekil bu hususları çok güzel anlatır“ demiştir. Çünkü amcam kendilerine demiş ki bazı hususlarınız aykırıdır, bunu sizin adınıza kabul edemem” o da bunun üzerine, “Altı talebem var. Bunlardan birisini vekil seçmem için kuvvetim yerinde değil. Kolhisara geleceğim hangisini beğenirseniz ben onu vekil tayin edeceğim” dedi. Ne yazık ki bu olmadı kendisi Urfa’ya geliyor orada vefat ediyor. Amcam Şeyh Ali Rıza Efendi de Sivas Kampı’na ailemizden 11 kişi ile sürgün edildi.

Peki, tekrar Şeyh Said ve Said Nursi arasındaki mektuba dönersek...

Said Nursi amcama devamla şunları söylediBen Van’da iken Şeyh Said’in mektubu bana ulaştı. Beni de bu hizmete davet etti. Ben de mektubuna cevaben dedim ki bana görev ver ki ben de bu hizmete buradan katılayım. Mektubun ulaşıp ulaşmadığını bilmiyorum. Sonra Şeyh Said tutuklandı. Benim mektubumdan dolayı beni de götürürler dedim ama beni götürmediler. Bunun üzerine ağladım sızladım. Sonra istedim ki Şeyh Said oğullarını göreyim. Bugün bana nasip oldu beni kardeş kabul etsinler. Ben bu manevi üzüntüden kurtulayım. Beni manevi evlat kabul etsinler. Ben de manevi evlat olarak huzura çıkayım. Kolhisar’a gelip kalacağım. Altı talebem içinde hangisi uygun görülürse onu vekil tayin edeceğim."

Şeyh Ali Rıza Efendi 1959 yılında Ankara’da ameliyat oldu. Bir gün Abdülmelik Fırat’ın evinin kapısı çalıyor sabah namazında, çünkü bizimkiler ona misafir. Gelen kişi diyor ki “Üstad ben çok yaşlıyım ve hastayım gelemem Şeyh Said’in oğulları otele gelsin görüşelim” diyor. Bunun üzerine bizimkiler gidince talebeler bekletiyor ve iletmiyor. Bunun üzerine Şeyh Ali Rıza Efendi “Ben hastayım bekleyemem, neden haber vermiyorsunuz. Kendisi beni çağırmış” diyince Said Nursi kapıyı açıyor ve bizimkilerle görüşüyor. Şeyh Selahattin ve Şeyh Ali Rıza Efendi ikisi de görüşüyor Said Nursi ile. Ancak bu görüşmeyi Nurcular yazmadı.

http://www.haber5.com/said-firat-said-n ... i-52477.aw

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 12:37 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bizim cemaatde bir zat var..

kendisini aynen şöyle tanıtır.

saidi nursinin talabesi mahmud efendi hazretlerinin müridi..

onla görüşmeye çalışacağım .ilmi var diyorlar.. risale nurlara vakıf biri imiş..dua edinde görüşelim kendisi ile..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 12:48 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Şöyle ifade ediyorlar, her talebenin hocasını Mehdi As. bilmesinde sakınca yoktur, sevaptır, doğaldır, olabilir, kimse karışamaz, ila ahir.

yani burda mehdi ye yüklenen mana da önemli olabilir.evet nurcular bu bataklığa düşmüşler malesef..onların hakiki manası ile mehdi diyorlar.

nasıl ki deccalden önce onu anımsatan yalancı deccaller ve ya yalancı peygamber gelecek ise mehdi r.a önce mehdiler gelecekdir diyorlar..burda ruhan hocamızın işaret etdiği üzere nurcular ya saidi nursiye mehdi dyorlar ya da 1.kısım mehdi diyorlar ve dolayısı ile ahir zamanda gelecek olan mehdiye daha küçük bir paye biçiyorlar..ifrat - tefrit taassub ne ararsan var..

ben şeyhime gavs derim vesaire amma asla mehdi diyemem..[1] zira mehdi bir dane..yani benim anladığım vasıfları belli mehdi bir dane..

cübbeli ya deccal sohbetinde ya da mehdi sohbetinde mana olarak diyor idi. deccalden ve de mehdiden önce deccaller ve mehdiler çıkacakdır. [hakiki mehdi ve hakiki deccal değil]

bu deccaller dini tahrife uğraşacaklar [2] ,mehdiler ise [3] dini kuvvetlendirirler diyor idi..

[1] kendi adıma diyemem zira ifrata ve ya tefsire düşmekden korkarım..Allah muhafaza zira nefsimden emin değilim..

[2]ben abdi aciz derim ki bugunun reformistleri gibi..

[3] ki orda müceddidlere atıf yapıyor ve mehdi lafzı üzerinde çok durmuyor..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 13:00 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bu arada "fantastik mehdi" durumu deccal ile aşırı bir şekilde örtüşüyor. [1]

cubbeli deccal sohbetinde deccalin önce alim kisvesinde çıkacağını dini yayıyor gözükeceğini çok kişinin ona uyacağını lakin sonradan sapıtınca insanların ondan döneceğini anlatıyor idi.

sözde ateizme karşı yazılar - eserler neşrederek bir kısım muslumanlar üzerinde etkili oldu.yani güvenlerini kazandı..lakin son bir videosunda yahudileri muhafaza etmesi nasıl bir kişilik olduğunu ortaya koymuştur..

anlayana elbetde....

[1] yani "fantastik mehdi" bir nevi deccallerden biridir hakiki deccalden önce..ALlah şerrinden korusun amin..

En son Ebu Hamza tarafından 30.01.10, 13:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 13:00 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Muhterem hocam, sizin söylediğiniz anlamda bütün mürşidler zaten birer Mehdi'dir. Öyle değil mi? Hatta bütün Ehli Sünnet alimler hepsi birer Mehdidir.

Ama dikkat ederseniz, Nurcuların kastettiği o anlamda değil ki neyi kastettiklerini siz de yazmışsınız. Hadis-i Şeriflerde bildirilen İsa As. ile buluşacak olan Mehdi As'ı kasten Nursi merhuma itikadları vardır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 13:03 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:
Muhterem hocam, sizin söylediğiniz anlamda bütün mürşidler zaten birer Mehdi'dir. Öyle değil mi? Hatta bütün Ehli Sünnet alimler hepsi birer Mehdidir.

Ama dikkat ederseniz, Nurcuların kastettiği o anlamda değil ki neyi kastettiklerini siz de yazmışsınız. Hadis-i Şeriflerde bildirilen İsa As. ile buluşacak olan Mehdi As'ı kasten Nursi merhuma itikadları vardır.

aynen öyle hocam.. yani bir nevi bütün ehli sünnet alim ve de murşidleri hakiki mehdinin şahsı manevisi konumundadırlar..[1]

topyekun bütün ehli sünnet alimleri ve murşidi kamiller bu vasfa sahipdirler lakin hakiki mehdi bir tanedir..[2]

[1] burda nurcular gibi bir söz etdik amma biz bu payeyi bir tek kişiye ve ya cemaate vermiyoruz.

bütün hak üzerine bulunan alimlerimiz ve de murşidlerimiz bu şahsı manevide ortakdırlar..

[2] risale forumda saidi nursi merhumun seyyidliği adlı konuda merhumu mehdi görmek şeriatı garrada tahrifdir diye beyan etdiğim yazımı silmişler bu arada :=)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 13:16 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

nurcular şöyle itikad edinmelidir.: saidi nursi velidir.alimdir..insan olması hasebi ile kimi görüşlerinde hata da eder isabet de eder.bana göre [ve ya bize göre] müceddidir..islama hizmet etmiş değerli bir mucahiddir..

--

itikad bu olursa o zaman sorunlar kalmaz.

fefhem cidden..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 14:16 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:

Dün önemli bir mülakat gündeme düştü: Şeyh Said Palevi'nin torunu Şeyh Muhammed Said Fırat, amcalarından (yani Şeyh Said'in oğullarından) naklen, amcalarının Said Nursi merhumla vefatına çok yakın görüştüklerini bildirdi. O görüşmede Said Nursi merhum, ŞEYH SAİD PALEVİ'NİN OĞULLARINA (Şeyh Selahattin ve Şeyh Ali Rıza Efendiye), "1950'DEN BERİ hafızama güvenemiyorum, o tarihten sonra talebelerim benim adıma, benden habersiz fikirler yazıp yaydılar, onların iddia ettiği davalardan uzağım, söylediklerinin benimle alakası yok" diyor.. Zaten matbaa ile basılan Risalelerin Eski Said dönemindeki 3-5 tanesi hariç TAMAMI 1950'den sonra BASILMIŞTIR.

Sadık Dursun (M. Sıddık Şeyhanzade), Mizgin Dergisine verdiği mülakatında arada şunu da söylemişti:

"Basılan eserler, Said Nursi'nin tashihinden (kontrolünden ve düzeltmelerinden) geçti diyorlar. Öyle değil. Üstad demişti ki: 'Latince olan harfleri tanımıyorum, bilmiyorum' Harfleri tanımayacak ama, latince yazılmış metinleri tashih edecek, hiç olabilir mi? Latince metinlerde tahrifatlar yaparak bastılar. Risalenin asıl metinleri ise Mustafa Acet yoluyla bana geçti"

Bu mealdeydi.

Sanki iki bilgi birbirini teyid etti gibi? Siz ne dersiniz? :?:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 14:34 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

ilgili söyleşiden

Alıntı:
M. Sıddık ŞEYHANZADE: Onun halet-i ruhiyesi içinde, onun şartlarını iyi anlaman, iyi bilmen, Bediüzzaman’ın hayat tarzını iyi düşünmen ve o şartlar içerisinde mütalaa etmen gerekir ki anlayabilesin. Onun için gerçekten Risale-i Nur’u anlamakta zorlanıyorlar. Münazarat risalesi için Sait Özdemir’e dedim ki, ben Münazarat’ı basarken, aslını senden istedim, sen vermedin. Bende tashihli nüshası olduğu için ben de baktım, ama bakıyorum ki bugün 29 yerinde değişiklik yapılır. Münazarat’ın 29 yerinde değişiklik var. Ben yaptığım tahsislerden bunu neşrettim. Bir karşılaştıralım dedim. Kalktı getirdi. Allah şahittir, tam 29 yerinde yapılan tahribatları bizzat gördüm. Dedi ki: “Sıddık kardeş, çok dikkat etmek gerekir”. Ben de dedim ki; “Hayırlı sabahlar! Daha yeni mi dikkat edeceksin? 29 yerde tahribat var”.

Mizgîn: Sadece Münazarat’ta 29 tahrifat yapılmış. Diğerleri de cabası…

M. Sıddık ŞEYHANZADE: Onun için benim sesim yetişse, bütün küre-i arza ilan ediyorum.
Almanya’da bir kadın grubu geldi.

Dediler ki: “Biz diyorduk ki, nasıl ki Kur’an’ın hükmü bakidir, Risale-i Nur da Kur’an gibidir. Nasıl değişebilir?”

Dedim ki: “Bak bacım Kur’an hakkında bir ayet var. “Biz onu inzar ettik. Ancak onu biz muhafaza ederiz.” Bunu biliyor musun?” “Biliyorum” dedi. Ama hadis için böyle bir ayet var mı? Binlerce hadis uydurulmuş iken kimse bir kitap için böyle bir iddiada bulunamaz.

Mizgîn: Risale-i Nur’da yapılan tahrifatlar daha çok nerede yapılmıştır?

M. Sıddık ŞEYHANZADE: Allah ikidir diyemeyecekleri, herkesin bildiği şeyleri yapamayacakları dışında içtimai, sosyal ve ırki meselelerde tahrifatlar yapılmıştır.

bu arada cenab-ı Allah kuran-ı kerimi muhafaza buyurmak ile habibinin sünnetinide muhafaza buyurmuştur ve bunuda vaad etmişdir..alim olan kişiler hak olan hadis ile uydurma olan hadisi bilirler anlarlar..

En son Ebu Hamza tarafından 30.01.10, 14:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 30.01.10, 14:40 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
M. Sıddık ŞEYHANZADE: Müspet milliyetçilik, “Wece'elnakum şuûben we qebaîlen litearefû. İnne ekremekum indellahi heqqum.”(Hucurat, 13) Ben sizi millet millet, kabile kabile, şube şube yarattım. Ta ki birbirinizi tanıyasınız, sevesiniz diye yarattım. Yani milliyetin yaratılması da çok hikmetleri vardır. Abes bir şey değildir. Bugün dünyada yüzlerce millet vardır. Her milletin kendine göre özelliği vardır. Bediüzzaman da diyor: “Ben Kürdistan’da doğdum” ve kendisine “ben Kürdüm” diyor.

Hatta Divan-ı Harp’te der ki: “Fahr(övünmek) olmasın, biz ki Kürdüz, aldanırız fakat aldatmayız. Bir hayat için yalana tenezzül etmeyiz. İnne wel hiletu fiterki hiyel.(En iyi hile, hileyi terk etmektir)” Bu kadar sahih beyanları var. Devamlı olarak bu çizgide, Eski Said devresinde dahi, müspet milleti kullanmıştır. Kendi milletini sevmiştir. Çünkü o millet, “ey meşaix we rüsea olan millet-i Ekrad” diyor. Yani: “Ey ulemaların ve şeyhlerin kaynağı olan Kürt milleti” diyor.

Bütün bu kadar sahih ifadeler varken, hala bazılarının bunun Kürtlüğünü saklayanlar, inkâr edenler, kendisini Türk yapıp, seyit yapıp, değişik isimler takanlar var.

Üstad diyor ki: “seyit olanın seyit değilim dese, seyit olmayanın da seyidim dese ikisi de haramdır.”

Bu kadar açık bir meseleyi Nur talebesi ismini taşıyanlar işliyorlarsa bizim onlara bir sözümüz yok.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: