Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Risale-i Nur'da Şeyh Şerafeddin Dağıstanî
MesajGönderilme zamanı: 29.12.09, 11:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Risale-i Nur'da Şeyh Şerafeddin Dağıstanî -kuddise sırruh-

Resim

KAYNAK: https://sites.google.com/site/rasihun/

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Risalei Nur'da Şeyh Şerafeddin Dağıstanî
MesajGönderilme zamanı: 29.12.09, 11:42 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

https://sites.google.com/site/rasihun/Home

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Risale-i Nur'da Şeyh Şerafeddin Dağıstanî
MesajGönderilme zamanı: 29.12.09, 14:45 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Üstad Bediüzzaman ve Şeyh Şerafeddin hakkındaki olayın aslı nedir?

Soru
hilmi okuyanlar 27-Ocak-2009 - 19:54:33

Soru
Bazıları, Üstad eskişehir hapsindeyken, şehy şerafeddin efendi ile aralarında bir olay cereyan ettiğini söyleyerek, karalama kampanyası yürütüyor. Meselenin hakikati nedir?

31-Ocak-2009 - 12:12:21
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

ŞEYH ŞERAFEDDİN ZEYNEL-ABİDİN DAĞISTANÎ (1875 - 1936 )

Şerâfeddin "Zeynü'l-Abidîn" Dağıstanî, Hicrî 1292 - Miladî 1875 yılı, Zilkade ayının üçüncü Pazartesi gecesi, Dağıstan'ın Temirhan-şura vilayeti, Gunip kazasının Kikuni köyünde, dünyaya geldi. Babası Abdurraşid Efendi, annesi Emine Sara Hatundur. Anne ve babasının her ikisinin de kabirleri, Yalova Güneyköy’deki kabristandadır. Yalova ilinin Reşadiye (bugünkü Güneyköy ) köyünde, Hicrî 1355 - Miladî 1936 yılı Cemaziyel evvel ayının yirmiyedinci pazar günü, köyünde (hicri takvime göre) altmış üç yaşında iken vefat etmiştir. Son yüzyılın en seçkin tasavvuf büyüklerinden olan Şerâfeddin Zeynel Abidin Dağıstanî, “Ebu’l-Fukara” lakabı ile de anılır.

1935: Eskişehir Cezaevinde Said Nursi ile Yaşananlar :

“Menemen Hadisesi” sonrasındaki birkaç yıl içerisinde, ülkemizde hakim olan havanın tesiri ile hemen bütün tasavvuf büyüklerine yapılan takibat esnasında, Şeyh Şerâfeddin Dağıstanî ve yakın bağlıları da soruşturmaya uğramış ve 28 müridi ile birlikte Şeyh Şerâfeddin de Eskişehir cezaevinde gözetim altına alınmıştır.

Şeyh Şerâfeddin ile Eskişehir cezaevi günlerinde görevi gereği tanışan ve cazibesine kendisini kaptırarak intisab eden ve 1994’de yaklaşık 100 yaşlarında vefat eden Gaffarzade Yusuf Efendi adlı müridi, Eskişehir cezaevi günlerine ilişkin olarak aşağıdaki vakıayı anlatmış ve önemli tarihi ilişkilere işaret eden bu anılar kayıt altına alınmıştır:

“Bir zamanlar Şeyh Şerâfeddin Eskişehir cezaevinde diğer bazı Nakşbendi şeyhleri ve İslam alimleri ile birlikte Menemen hadisesi ile ilgili olarak tutuklanmıştı. Ben de cezaevinde muhafız olarak görevliydim. Tutukluluk halindeki bir diğer önemli kişi ise Said Nursi idi. Şeyh Şerâfeddin Dağıstanî, halifesi Abdullah ve diğer bazı ileri gelen müridleri ile beraber tutuklanmıştı. Said Nursi de bazı yakın şakirdleri ile birlikteydi.

Said Nursi, Şeyh Şerâfeddin’in de aynı hapishanede tutuklu olduğundan haberdar olunca şakirdlerini herhangi bir şeye ihtiyaçları olup olmadıklarını sormak ve yardımcı olabileceklerini teklif etmek üzere nezaketen Şeyh Efendi’ye yolladı. Şeyh Şerâfeddin, bu yardım teklifine “Teşekkür ederim, ancak biz “Hiç”iz ve “Hiç”in de hiçbir şeye ihtiyacı yoktur” diye oldukça manidar bir cevab yolladı. Daha sonraki günlerde Said-i Nursi’nin şakirdleri, yine Şeyh Şerâfeddin’e gelmeğe ve bir ihtiyaçları olup olmadığını sormağa devam ettiler. O her defasında bu talebleri olumsuz olarak cevaplıyordu.

Bir gün Şeyh Şerâfeddin, Said Nursi’nin şakirdlerine Said Nursi’ye “ Neden burada tutukluyuz?” diye sormalarını istedi. Said Nursi’nin şakirdleri gitti ve bu soruyu ilettiler. Said Nursi, bu soruyu “ Biz Hz. Yusuf (a.s.)’ın derecesi olan “Susma Orucu” makamına ermek üzere bu medrese-i Yusûfîyye’deyiz” diye cevapladı. Şeyh Şerâfeddin’in bu soruyu sorması ve Said Nursi’nin de bu cevabı vermesi aralarındaki tartışmaların sonu oldu. Ancak bu soru-cevap teatisi benim için çok kafa karıştırıcı oldu ve derinlemesine düşünmeğe başladım.

Kendi gayretimle bu konunun içinden çıkamayınca bu defa ben Şeyh Şerâfeddin’e “ Sizin ve bu diğer şeyhlerin burada bulunuşunuzun sırrı nedir?” diye sordum. Cevablaması için ısrarımın sonucunda diğer tutuklular ile bir araya geldikleri bir sırada Şeyh Efendi şunları söyledi: “Ben buraya sebebsiz yere tutuklanmış olan birçok kişiye manevi sırlar iletmek üzere gönderildim. Manevi desteğe ihtiyacı olan bu kişileri himmetimle destekliyorum. ALLAH beni buraya bu destek için gönderdi, çünkü bu kimseler buraya toplatılmıştı ve burada olmasa bir araya toplamam da zor bir şeydi. Sizinle vedalaşmak için buradayım, çünkü kısa bir süre sonra bu dünyadan göçeceğim. Sizin sırlarınızı size teslim edeceğim. Tutuklu olmamız, gerçekte bizim için tutsaklık değildir, çünkü daima ilahi varlıkta müstağrak haldeyiz ve biz buradan asla bir tutsak olarak etkilenmeyiz. Bir süre sonra, sizin hepiniz buradan çıkarılacaksınız ve önemli bir şahsın ölümünden sonra tekrar bir araya geleceksiniz.

Şeyh Efendi’yi dikkatli bir şekilde dinleyen diğer tutuklu ve mahkumlar arasında Said Nursi’nin sayıları 120'ye yaklaşan şakirdleri de vardı ve bütün bunları işittiler. Yaklaşık 3 aylık tutukluluktan sonra Şeyh Şerâfeddin ve 28 müridinin tamamı serbest bırakıldılar. Said Nursi de dahil 15 kişi ise çarptırıldıkları 6 ay-1 yıl arasındaki cezalarını tamamlayıp daha sonra tahliye edildiler.”

Abdülkadir Badıllı abinin aktardığına göre ise: Şerefeddin Hazretleri dört ay boyunca devamlı olarak Bediüzzaman’ın talebelerini kendi halkasına katmaya çalışmış, ancak yalnız bir tanesinde muvaffak olmuştur. Aralarında her iki tarafı da karalayacak bir olay geçmemiştir.

KAYNAKLAR:

1.Şeyh Hacı Hasan BURKAY ; Hz. Muhammed (S.A.V.)'in Varisleri ;sayfa: 255-256 ; Ankara; 1994

2.Dr. Hayati BİCE ; İşaret Taşları ; sayfa:257-258 ; İNSAN yayınları ; İstanbul-2006

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale-i Nur Editör

KAYNAK: http://www.sorularlarisale.com/subpage. ... a&id=19295

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.12.09, 14:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

Resim

Resim

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.05.10, 09:09 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Şeyh Şerafeddin Dağıstanî Hz.nin cezaevinde tuttuğu notlar bir arkadaşımız tarafından yayına hazırlanmıştır.

İnşaallah basıldığında paylaşılır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.05.10, 10:43 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Bunlara anladıkları dilden cevap vermek lazımdır ama herhalde bu bana kolay geliyor. Diyaloga demediğini bırakmayan Cübbeli Ahmet Hoca, tv'ye çıkıyor, Fethullah Hoca çok kıymetli bir ehli sünnet alimidir, ona karşı bir şey dememiz mümkün değildir gibi laflar ediyorlar. Yani kimse NURCULARA karşı açıkca bir şey diyemiyor..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.05.10, 16:55 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

talib yazdı:
Bunlara anladıkları dilden cevap vermek lazımdır ama herhalde bu bana kolay geliyor. Diyaloga demediğini bırakmayan Cübbeli Ahmet Hoca, tv'ye çıkıyor, Fethullah Hoca çok kıymetli bir ehli sünnet alimidir, ona karşı bir şey dememiz mümkün değildir gibi laflar ediyorlar. Yani kimse NURCULARA karşı açıkca bir şey diyemiyor..

Hele bi akademik kariyerime bi-iznillah başlayayım ağabey bakın sizlerin de dualarınızla neler diyeceğim...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.05.10, 20:33 #mesajın linki (?)

Gümüşhanevî yazdı:
talib yazdı:

Hele bi akademik kariyerime bi-iznillah başlayayım ağabey bakın sizlerin de dualarınızla neler diyeceğim...

Hakkı söylemek için ünvan yahut kariyere ihtiyaç ne zamandan beri lazım ki?

Ah üstadım ah yoksa sizin azrail -aleyhisselamla- bir kavliniz mi var?

Hakikatı haksıza haykırmaya mektep mi muallim mi lazım?

Bunca yazınızı buradan okudum özelden de bir iki kelam etmişliğimiz vardır tazede olsa...

Lakin ilk başlarda edindiğim intibah sizden bu tavrı sergilemeyeceğiniz yönündeydi...
Keşki söyleseniz herkese bu hakikatleri,

zülfi yare dokunduksa affola -dost- doğruyu söylermiş...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.05.10, 21:43 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Bu zamanda etiket lazımdır. Bizim için değil ise de pek çokları için..

Benim veya bir başkasının burada demesi ile meşhur bir ismin tv ekranlarında söylemesi çok farkedecektir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.05.10, 01:18 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

1hadim yazdı:
Gümüşhanevî yazdı:
talib yazdı:

Hakkı söylemek için ünvan yahut kariyere ihtiyaç ne zamandan beri lazım ki?

Ah üstadım ah yoksa sizin azrail -aleyhisselamla- bir kavliniz mi var?

Hakikatı haksıza haykırmaya mektep mi muallim mi lazım?

Bunca yazınızı buradan okudum özelden de bir iki kelam etmişliğimiz vardır tazede olsa...

Lakin ilk başlarda edindiğim intibah sizden bu tavrı sergilemeyeceğiniz yönündeydi...
Keşki söyleseniz herkese bu hakikatleri,

zülfi yare dokunduksa affola -dost- doğruyu söylermiş...

Güzel abim;

zaten şu etiketsiz halciğimle kendi çapımda haykırmya gayret ediyorum...

ama Talip abimin de dediği gibi bu ne kadar bağırırsak bağıralım insanlar evvel emirde mevkiine bakıyorlar...

akademisyenlerin muteber olduğu bir zamandayız ve akademik mevkiiler aksakal hükmünde...

ama Hak izin verir de sahih bir akademisyen olursam bazı etiketlerle anlatacağım Nurculuğun Sefaletini inşAllah...

Dua buyurun...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz