Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Risale-i Nur Enstitüsü'nden Cübbeli Ahmed Hoca'ya Cevap...
MesajGönderilme zamanı: 17.12.09, 22:31 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Tamamdır hocam, belki yanlış algılanabilir diye sordum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 18.12.09, 08:19 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

bismillah.

1 - kuranı azimüşşanda

2 - sünnet-i seniyye de

3 - ve hatda mektubat-ı rabbani nin nerelerinde risalelere işaret vardır.? [1]

vesselam.

[1] risale forumunda kendilerine atıfa bulunulan imam gazali k.s ve hz.ali r.a varsa sözleride dahildir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 18.12.09, 09:10 #mesajın linki (?)

afitab yazdı:
bu nur talebesiyim diyenler uçmuşlar be abi :shock:

Ve emin olanlar milyon kadardır. Başta Kur'an- kebir ayetleriyle ve hz Ali(r.a) ile imam-ı gazali(k.s) risale-i nur'a işaret etmiş.
O şaşırdı ve kızdı -ne yani Kur'an risaleleri habermi vermiş sen şimdi risalenin ikinci kuran vazifesi gördüğünümü söylemek istiyorsun dedi..
Ben dedim Kur'an madem insanlara indi elbette insanlığı alkadar edecek olaylardan bahsedecek. Nasıl ki efendimiz fatih sultanı haber vermiş çünkü o bir kurtarıcı idi elbet bahsetti. Kur'an daha ziyade insanların başına gelecek iyi şeyleri müjde edecek kötü şeylerden kaçınmamız için onlardan dahi bahsedecek ikaz edecek. (ye'cüc ve me'cüc gibi)
İşte Risale-i nur'da bu dehşetli asrın iman kurtarıcısı olduğu için Kur'an ona işaret etmiştir.

Abiler ve ablalarım birazda fevri konuştum arkadaşımla acaba yanlışmı ettim_? yardımcı olurmusunuz_? '

cevap verenler doğru yapmışsın diye alkış tutuyorlar. :?:

işaret ve haberler olsa ve bunlar tevile açık deliller olmasa sizce bunlar bu delilleri sertac etmezler miydi? Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Fatih sultan hanı haber vermiş ama şahsından ziyade yapacak kişiye işaret etmiş. Sahabi sırf bu müjdeye rağbeten defalarca İstanbul u kuşatmış. Peygamber Efendimiz sallalahu aleyhi ve sellem dah yeni ahirete irtihal etmişken...

ben risalenin manevi şahsiyetine bu kadar işaret olduğunu bilen duyan sahabilerin neden bu -tefsir-!!! yazma işini ertelediğini anlamışta değilim...

kardeşlerim konuyu siz biz onlar ötekiler boyutuna taşımadan aklı selimle yek diğerini yok ve değersiz kabul etmeden idrake çalışmalıyız. herşey vazifesini yapıyor bu fani hayatta...

" er yarın Hak divanında belli olur"

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24.12.09, 22:52 #mesajın linki (?)

selamün aleyküm,

tüm yazılanları okudum, arkadaşlarımın bazı sözlerini üstüme almasam da yine alındım. ben risalei nur'u 2. defa okuduğumda elhamdülillah ki, imansızlık dehşetinden, dipsiz kuyusundan kurtuldum (elhamdülillah). risalei nur'u okumayan kardeşlerim lütfen cevap yazmasınlar, ricamdır. risalei nur'un; alışılmış gelen fıkıh, tasavvuf kitaplarından farklı bir dili, üslubu vardır. konuyu ele alışı, soyuttan çok, somuttur ki son rahlesi soyuttur, ruhanidir. bunu ben kendim bizzat gördüm, yaşadım.

Allah (c.c) süphesiz ki birdir, O'ndan başka ilah yoktur. ancak insanlar çoktur, her birinin halleri diğerlerinden farklıdır. amaç, gaye bir olan Allah'a sığınmaksa, bu yolların da birbirine çarpıştırılması, "benimki seninkinden daha ak" mecazi anlamına gelinmesinde bana kalırsa hiç bir fayda ve hak da yoktur.

ben kendim okudum ve gördüm ki, materyalist felsefenin beraberinde getirdiği o yalan yanlış düşüncelerden kurtulmanın belki de en büyük merhemlerinden biri de risale-i nur'dur. risalei nur tekbaşına bir kitap değil ki, ortada gezinsin, o; kur'an'dan bir kitaptır,
hani, denizler mürekkep olsa ve ağaçlar kalem, yine de yazmaya yetmez alemlerin Rabbi olan Allah'ın hikmetlerini, güzelliğini, lütfunu, sözlerini... işte bu risale-i nur da, o mürekkep ve kalemle yazılmış, kur'an'dan bir gölge kelamdır.

yukarıdaki sözlerimde bir yanlışlık varsa, bendendir, affola...

saygılar...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.12.09, 00:56 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Güzel kardeşim, Risale faydasız bir eser denilmiyor. Lütfen iyi anlayalım. Faydası vardır, ama Risale her şeydir denilmesi yanlış olan... Akla, kalbe, ruha, letaife, terakkiye, velayete, kemalata, vs.. her şeye bir ilaçtır diye sunulması yanlıştır. Ne Risale her şeydir, ne Mektubat-ı Rabbani, ne Mesnevi-yi Rumi, ne Bostan Gülistan, ne Muhammediyye, ne Envaru'l Aşıkin, Ne Risale-i Kudsiyye vs... İslam hepsini içine alır ama zahir ve batınıyla bunların da ötesinde ve üstündedir. Şer'i ilimlere ait bütün eserler lazımdır. Batın ilmi içinse kitaplar yetmez. Kalb ehli Hızırlar gerekir. Bunun Kur'an'da çok açık delili var Kehf Suresinde... Açık bir delil var iken gerisi indi mülahazadır.

Aşağıda nakledeceklerimi lütfen iyi anlayalım:

"Ne zaman iman ederse nefs, o zaman dinler Allah’ı. O da nefs-i mutmainne mertebesine gelmeden olmuyor. Nasıl olacak, mürşid-i kamilin tedavi yöntemleriyle.. Bunu kitapla yapacağını söyleyenler var. Bizim dersli kardeşlere, bazen telefonda, bazen de yüz yüze görüştüklerinde diyorlar ki 'siz öyle uğraşmayın, okuyun Risale-i Nuru. Fenafillah mı olmak istiyorsunuz, olursunuz. Allah’a mı varmak istiyorsunuz varırsınız. İhlasa mı vasıl olmak istiyorsunuz, varırsınız.' Vallahi varamazlar, yemin ediyorum. Onlar okuyor 40 senedir, neden varamadılar?

Efendimiz buyuruyor ki; 'Ebubekir Sıddık çok Kur’an okumakla, çok namaz kılmakla sizi geçmedi. Biz ona, kalbine akıttık..'

Bakın ‘öğrettik’ demiyor ki ‘akıttık (aktardık)’ diyor. Arapça değil, hafızlık değil, Risale-i Nur hiç değil, zaten yoktu o zamanda.
"

Nusretullah Hocaefendi. Mahmud Efendi Hz.lerinin Avrupa Vekili..

Teketek Programında Konuşan Ahmed Hoca, "Risale-i Nur, Dinde yeri var mıdır, nereye kadar vardır, nereye kadar yoktur?" sorusuna şöyle cevap verdi:

(Program videosunun 116. dakikasından itibaren: )

Risale-i Nur, bir tefsir diyorlar ama bir tefsir değildir: Yani Fatiha'dan Başlayıp Nas'tan çıkmaz. Ama Ayetlerden, Hadislerden, içine gelen ilhamlardan o Zat bunları yazmıştır. Epeyce Ayetler var. Bazı Hadis-i Şerifler de var. Ondan sonra ilhami, işari manalara da girebilir.

Ben incelemedim. Ehli değilim. Risale üzerine tedrisat yapanlar var. Nurcu gruplar var, yazıyorlar, okuyorlar, yorumlar (şerhler) yapıyorlar, kimisi diyor hiç yorum yapılmayacak, müsait değildir; böyle gruplar var. Benim ise Risale hakkında bir incelemem, araştırmam yok. Bir kaç kere, Osmanlıcasından bir kaç sayfa okumuşumdur. Okuduğum yerde de bazı Ayetler Hadisler, mesela dünyanın değersizliği gibi; hadisleri, güzel, hikmetli konuları ihtiva eder.

Ama işte Tefsir de bu, Hadis de bu, Akaid de bu, Fıkıh da bu, Tasavvuf da bu, hepsi de budur DENİRSE yanlış olur. Çünkü insanın Tefsir, Hadis, Akaid, Fıkıh; diğer kitapları da okuması lazım. Hele emri yasağı ayırmak için, Fıkhı mutlaka okuması lazımdır. Varsa bu, yoksa bu, hepsi Risaledir, Kur'an budur, Kitap budur, din de budur DENİRSE yanlış olur.
Ama burada da hikmetli ilimler vardır, bakalım, istifade edelim, faydalıdır diye diğer kitapların yanında isteyen, okuyabilen, araştırabilen, anlayabilen okuyabilir.

Baktığım yerlerde ahirete iman, Allah'a iman. Ölüm, mahşerde dirilmek gibi konular da vardı. O zamanda o konulara ihtiyaç duyulmuş. O vakitte iman tehlikesi var. Millet artık inkara gidiyor. Ateistlik başlamış. İmansızlık yayılıyor diye düşünmüş o Zat, ben milleti imana döndereyim demiş. Fakat şimdi, bugün o Zatın yöneldiği noktalarda kalıp da bunun dışında başka kitap okumam. O Zat böyle bir şey dememiş ki... Eğer, cemaati bundan başka bir şey okumayız derseler yanlıştır. Diyenler var mı yok mu bizzat bilmiyorum; bazen bize öyle haberler geliyor. Velakin mutlaka Tefsirden, Hadisten, Akaidden, Fıkıhtan, Tasavvuftan başka eserleri, başka ilimleri de okumaları lazımdır. Bir çiçekle yaz gelmez yani.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.12.09, 01:01 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Şeyh Nazım Kıbrısi Hazretleri, bizzat izin vererek internette yayınlattığı 08.11.2007 Perşembe günü kayıd edilen ve yüksek manevi bir makamın emriyle yaptığını bildirdiği bir sohbetinde;

1- Risale-i Nur okumanın zamanının geçtiğini, Risalelerin gençlerimizi bir miktar yaklaştırdığını, lakin ondan öteye götüremediğini, Risale ile iştigal eden gençlerin vakitlerini kaybettiklerini ilan etmişti.

2- Şeyh Efendi Hz., aynı sohbetinde, Risale-i Nur'a sahip çıkanların içinde bulunduğumuz hali ve milletçe düşürüldüğümüz vartaları bilemediklerine de işaret etmişti.

3- Şeyh Efendi Hz., aynı sohbetinde, Risalelerin gidilecek yolu insanlara aşikâr edemediğini de söylemişti.

4- Şeyh Efendi Hz., aynı sohbetinde, farz olan ilimin Tarikat-ı Muhammediyye olduğunu, insanın kurtuluşu ve saadetini kefalet altına alan, kurtuluşuna ve istikbaline dair yol gösteren ilimin “Kalb İlimleri” olduğunu da vurgulamıştı.

5- Cemaat ehlinden kendisini ziyaret edenlerin fikr-i sabit sahibi kimseler olduklarını, ne söylense “Risale’de böyle şey yok” diye karşılık verdiklerini de eklemişti.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.12.09, 18:29 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Ahmed Hoca açıkladı:

"Teketek programından sonra Mahmud Efendimizle görüştüm. Çok sevindiler. Dediler ki o programda 'Cübben ile galip oldun'... Biz de dedik ki "Efendim, sizin himmetinizle olmuşsak galip olmuşuzdur. Bizde bir şey yoktur. Biz borazanlık yapıyoruz.' Gülüyor. Çok gülüyor. Estağfirullah diyor. Biz hoparlör gibi bir şeyiz. Kendimizden bilemeyiz. O zat bize himmet ediyor. Onun tasarrufuyla böyle sağda solda konuşuyoruz.

İşine gelmeyenler de bizim konuşmalarımıza bozuluyolar. Düzenleri bozulacak. Riyasetleri, önderlikleri ellerinden gidecek. Onları hak zannedenler, Mehdi diye, Mesih diye peşlerine düşenler uyanıyor. Yanlış fetvalar verenler, Yahudi Hıristiyanları Cennete sokan, büyük alim ve fıkıhçı geçinen kişilerin, köşe yazarlarının maskeleri düşüyor.

Televizyon sahipleri aradılar. Bizde çalışan hocayı kovduk dediler. Niye dedim. Seni dinledik, şu kadar saat konuştun, bu kadar senedir bu hocalar hiç bir şey anlatmamışlar, seni dinleyince anladık, o yüzden kovduk, dediler.

Yanlış konuşuyorsun, böyle ayet hadis yoktur, hareken kıraatin yanlış diyen de olmadı. İlmi bir tepki yok. Sadece magazin var. Reyting var... Bu ergenekoncudur, birileri öldürüldü ki cübbelinin önü açılsın, her akşam cübbeliye cevap... Vs.

Efendi Hazretlerine sordum. Efendim cephe çok açıldı, genişledi. Ben garib, hasta bir adamım. Devam edeyim mi? Efendi Hazretleri buyurdu ki bana 'HİÇ VAZGEÇME!' Dün akşam oldu daha... 'Bu cevapları vermekten hiç vazgeçme' dedi, elini de kaldırarak asla işareti yaptı, böyle. 'Devam et'... Çekiliyim diyorum 'yok' diyor, 'hiç vazgeçme' diyor. Efendim bunların medyaları şuyu buyu geniş diyorum, diyor ki 'Sen değil, Allah Teala yapacak, hiç merak etme!'

İslami denilen 3-4 gazete geldi, bana susmamı teklif ettiler. Şahidleri vardır. Başına iş gelirse seni koruruz dediler. Asla, hiç taviz vermedim, vermem de inşallah.."

17 Aralık 2009 Mescid Sohbeti

Sohbetin Görüntülü Tamamı İçin Tıklayınız

Yorumum: Eyvah, eyvah, eyvah... Herkes sanıyor ki Cübbeli Hoca kendiliğinden bu işlere bulaşıyor, ağzını tutamıyor. Ona tavsiye ediyorlardı: Mahmud Efendi sünnet ve takva ehlidir, Cübbeliyi susturmalıdır, kulağını çekmeli, haddini bildirmelidir vs... Meğer, onu konuşturan, vazifelendiren Mahmud Efendinin bizzat kendisi değil miymiş?

Şimdi Cübbeli kime nerde ne dedi, diye milleti merak sarar da, didik didik Ahmed Hocayı takip ederlerse şaşırmam. :) E kolay mı? Jet Ski'ye bindi, mason kanalına çıktı, çok güldürüyor diye edilmedik hakaret, yapılmadık alay bırakılmayan Ahmed Hocanın lafı hafif geliyordu. Lafın kaynağına bakalım hangi kulpu takacaklar? :mrgreen:

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.12.09, 20:26 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Ruhan yazdı:
Ahmed Hoca açıkladı:

"Teketek programından sonra Mahmud Efendimizle görüştüm. Çok sevindiler. Dediler ki o programda 'Cübben ile galip oldun'... Biz de dedik ki "Efendim, sizin himmetinizle olmuşsak galip olmuşuzdur. Bizde bir şey yoktur. Biz borazanlık yapıyoruz.' Gülüyor. Çok gülüyor. Estağfirullah diyor. Biz hoparlör gibi bir şeyiz. Kendimizden bilemeyiz. O zat bize himmet ediyor. Onun tasarrufuyla böyle sağda solda konuşuyoruz.

İşine gelmeyenler de bizim konuşmalarımıza bozuluyolar. Düzenleri bozulacak. Riyasetleri, önderlikleri ellerinden gidecek. Onları hak zannedenler, Mehdi diye, Mesih diye peşlerine düşenler uyanıyor. Yanlış fetvalar verenler, Yahudi Hıristiyanları Cennete sokan, büyük alim ve fıkıhçı geçinen kişilerin, köşe yazarlarının maskeleri düşüyor.

Televizyon sahipleri aradılar. Bizde çalışan hocayı kovduk dediler. Niye dedim. Seni dinledik, şu kadar saat konuştun, bu kadar senedir bu hocalar hiç bir şey anlatmamışlar, seni dinleyince anladık, o yüzden kovduk, dediler.

Yanlış konuşuyorsun, böyle ayet hadis yoktur, hareken kıraatin yanlış diyen de olmadı. İlmi bir tepki yok. Sadece magazin var. Reyting var... Bu ergenekoncudur, birileri öldürüldü ki cübbelinin önü açılsın, her akşam cübbeliye cevap... Vs.

Efendi Hazretlerine sordum. Efendim cephe çok açıldı, genişledi. Ben garib, hasta bir adamım. Devam edeyim mi? Efendi Hazretleri buyurdu ki bana 'HİÇ VAZGEÇME!' Dün akşam oldu daha... 'Bu cevapları vermekten hiç vazgeçme' dedi, elini de kaldırarak asla işareti yaptı, böyle. 'Devam et'... Çekiliyim diyorum 'yok' diyor, 'hiç vazgeçme' diyor. Efendim bunların medyaları şuyu buyu geniş diyorum, diyor ki 'Sen değil, Allah Teala yapacak, hiç merak etme!'

İslami denilen 3-4 gazete geldi, bana susmamı teklif ettiler. Şahidleri vardır. Başına iş gelirse seni koruruz dediler. Asla, hiç taviz vermedim, vermem de inşallah.."

17 Aralık 2009 Mescid Sohbeti

Sohbetin Görüntülü Tamamı İçin Tıklayınız

Cübbeli Ahmed Hoca'nın yukarıdaki sohbetini bütün müminler dinleyebilse keşke...

Allah razı olsun ; Ruhan önemli bir noktayı yazılı metin haline getirmiş...

17 Aralık 2009 tarihli sohbetin ilk 20 dakikalık kısmı Haberturk.tv'deki son sohbetinin yankıları ve Adnan Oktar 'ın "MEHDİ" meselesinden dolayı kendisine saldırıları ile ilgili idi.

Önemli bir ayrıntı da şu (tasavvufi yönden) : Cübbeli Ahmed Hoca'nın bu sohbette aktardığına göre bir bayan derviş; Programı eşi ile seyrederlerken hafifce dalıyor ; yakaza-ruyada görüyor ki Cübbeli'nin arkasında Ali Haydar Efendi Hz. ile Mahmud Efendi Hz. destek vermektedir.

Zaten Mahmud Efendi Hz. de yüzyüze görüştüklerinde "HİÇ GERİ ÇEKİLME" talimatı ile zahirde de onaylamıştır.

Burada Cübbeli Ahmed Hoca'nın yakınındaki insanlara düşen bir de görev var. Hiç değilse şu önemli tesbitlerin yer aldığı 17 Aralık 2009 tarihli sohbetin ilk yirmi dakikasını deşifre edip tam metin olarak websitesine koymalı ve Arifan dergisinde yayınlamalılar...

(EBU HAMZA bu arzumuzu ilgili bir kişiye iletirse makbule geçer...)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 26.12.09, 12:10 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

inşallah ben iletirim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz