Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Muzaffer Avcı:Önce Nurcuların Risale-i Nur’u yaşaması lazım.
MesajGönderilme zamanı: 12.11.09, 12:26 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Muzaffer Avcı:

"Önce Nurcuların Risale-i Nur’u yaşaması lazım..."

Röportaj: Abdurrahman Iraz-Nurettin Huyut / Risale Haber

BAZI NUR TALEBELERİNİN YANLIŞ İCRAATLARINA RAĞMEN...

Cemaatte arkanıza baktığınız zaman sizi üzen bir şey var mı?

Tabi herkesin üzülmesi lazım gelen en önemli konu zaman kaybı,mesela bizim büyüklerimize cemaatimizde hizmet eden insanlara bu hizmetindeki kıdeminden dolayı hürmet gösteririz, yoksa onların bize akrabalık bağı başka bir bağı yok. Şimdi böyle olduğuna göre, ben sana hizmetindeki kıdeminden dolayı seni methederken sen de bu hürmeti yanlış kullanırsan o bizi üzer. Anlatabildim mi? Yani benim hürmet ettiğim bir çok insan var, yanlış yönlendirmeler yanlış kararlar içerisinde görüyorum, o zaman diyorum keşke böyle olmasaydı. Tepki yok ama keşke böyle olmasaydı keşke sabahtan beri konuştuğumuz genç beyinlerin belki böyle 1500 kişi var böyle beyinler ziyan edilmeseydi.

Risale-i Nur davası açısından düşünüyorum ileriye dönük düşünceniz hedefiniz var mı?

Şimdi bu da güzel bir soru bunun da cevabını vereceğim, benim daha evvel Amerika’dan bir misafir gelmişti. Nur talebesi. Ona Amerika’daki Nur hizmetlerini sorduğumuzda bir Amerikalı Müslüman’ın diğer bir insan tarafından, diğer bir Müslüman tarafından, Amerikan dışındaki bir ziyaret esnasında maruz kaldığı bir soruya verdiği cevabı bize anlattı hoşumuza gitti. Amerika’da Müslümanlık nasıldır deyince, adam demiş Amerika’da Müslümanlık Müslümanlara rağmen gelişiyor. Şimdi bu hizmeti de Türkiye’de de bazı Nur talebelerinin yanlış icraatlarına rağmen gelişiyor. Cemaatin etrafında bir koruma, muhafaza halkası var, bu korunmaktan ziyade, kendi durumunu muhafaza etmeye yönelmiş, hizmetleri olduğu kadar yeterli görüyor. Ben bunu bu şekilde götürürsem benim için bu yeterli diyor, bu yanlış bir şey bu çemberin dışında kalan insanlar bu çemberi yaracaklar ve bu hakikatlere kavuşacaklarını düşünüyorum.

Şu anda insanların, tüm cemiyetin Risale-i Nur’a ihtiyacı var, yanlış icraatlarla yanlış örneklerle bu toplumun dikkatleri Risale-i Nurdan kaydırılıyor. Veyahut şunu şöyle özetleyebiliriz Risale-i Nuru niçin okumuyorsun diye bir adama sorduğumuz vakit, o adamın bize soracağı ilk sual şudur, sen Risale-i Nur okuyorsun, Risale-i Nur senin üzerinde ne gibi etki yapmış. Senin üzerinde bu okuduğun kitapların neticesi lazım, kasapsan iyi et satman lazım, berbersen iyi tıraş etmen lazım, bunun gibi her şeyin en iyisini, eserlerin sana verdiği dersle senin üzerinde görünmesi lazım.

Bediüzzaman öyle diyor çünkü…

Evet eğer bunu yapamıyorsan ki nitekim tersi yapılıyor. Mesela Uhuvvet Risalesini okuyoruz, fakat aramızda husumet var, ihlas risalesini okuyoruz, fakat içimizde enaniyet var o zaman adam gayrı ihtiyarı “Sen bu uhuvvet risalesini okuyorsun ama sana hiç tesir etmemiş. İhlas Risalesini okuyorsun hiç ihlaslı hareket etmiyorsun” demez mi? Yani senin üzerinde tesiri görünmeyen bir şeyi başkasına niye okuyorsun, demek ki başkasına şunun için okuyorsun “bu adam çok bilgili bu adam nüfuz sahibi bir insan desinler” diye bunun için okuyorsun. Evvela bir insan kekeme dahi olsa konuşurken veyahut okurken okumasının kendi üzerinde tesiri olması lazım anlatabildim mi? Şimdi bizler maalesef Risale-i Nurları okuyoruz fakat başkaları için okuyoruz kendi üzerimizde tesiri yok, en acil yapılacak örnek hareketlerde, davranışlarda bulunmamız gerekiyor. Bu geçmişte yapılan hatalardan da süratle sıyrılmamız icap ediyor anlatabildim mi? O zaman bu hizmet dalga dalga, fevc fevc yayılır, Üstadımızın İslamiyet için söylediği bir söz var nedir o? İslamiyete layık doğruluğu ve doğru İslamiyeti diğer dinlerin mensuplarına göstersek onlar fevc fevc Müslüman olacak dediği gibi bizd e doğru Risale-i Nuru ve Risale-i Nura layık doğruluğu diğer insanlara gösterebilsek onlar zaten bizden daha kuvveti Risale-i Nura sarılırlar.

Risale-i Nur’dan anladığımızı doğru ortaya koyabilmek…

Hah öyle işte bunu yapabilsek diğer insanlar bizden daha kuvvetli nurcu olacaklar.

(...)

TAMAMI:
http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=64216

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Muzaffer Avcı:Önce Nurcuların Risale-i Nur’u yaşaması lazım.
MesajGönderilme zamanı: 12.11.09, 19:27 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Allah razı olsun. Pek mühim bir mülakat nakletmişsiniz. Teşekkür ederim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Muzaffer Avcı:Önce Nurcuların Risale-i Nur’u yaşaması lazım.
MesajGönderilme zamanı: 29.12.09, 18:25 #mesajın linki (?)

insan önce ve sadece kendi nefsine bakmalı, onu sorgulamalı.

Hz. Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Beni İsrail'de birbirine zıd maksad güden iki kişi vardı: Biri günahkardı, diğeri de ibadette gayret gösteriyordu. Abid olan diğerine günah işlerken rastlardı da: "Vazgeç!" derdi. Bir gün, yine onu günah üzerinde yakaladı. Yine, "vazgeç" dedi. Öbürü:

"Beni ALLAH'la başbaşa bırak. Sen benim başıma müfettiş misin?" dedi. Öbürü: "VALLAHi ALLAH seni mağfiret etmez. Veya: "ALLAH seni cennetine koymaz!" dedi. Bunun üzerine ALLAH ikisinin de ruhlarını kabzetti. Bunlar Rabülâleminin huzurunda bir araya geldiler. ALLAH Teâla Hazretleri ibadette gayret edene: "Sen benim elimdekine kadir misin?" dedi. Günahkara da dönerek: "Git, rahmetimle cennete gir!" buyurdu. Diğeri için de: "Bunu ateşe götürün!" emretti."

Ebu Hüreyre (R.a) der ki: "(Adamcağız ALLAH'ın gadabına dokunan münasebetsiz) bir kelime konuştu, bu kelime dünyasını da, ahiretini de heba etti."

vesselam..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz