Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 39 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Risaleci Taifesinin Said-i Nursi'yi "Mehdi" ilanı
MesajGönderilme zamanı: 02.04.10, 05:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Alıntı:
"Bediüzzaman talebelerini şahsına değil, risaleleri vasıtası ile doğrudan Kur’âna, Peygambere ve Asr-ı Saadete bağlayan tam bir mürşid-i kâmildir. Mürşid-i kâmil, Allah’ı kâmil manada tanıyandır. Bu hususta Bediüzzaman Mevlana’dan, Muhyiddin-i Arabi’den ve Abdulkadir Geylani ve İmam-ı Rabbani'den daha ileri seviyededir."
Mehmet Ali Kaya

şu hale bakın ya!.. yazıklar olsun, herif aslında üstadını medhu sena etmiyor bilakis (anti parantez) hazerat-ı kümmelîni aşağılayarak hakaret ediyor resmen!..

arkadaşlar! bunlar tarikat ehlini infiale sevkedecek laflardır..

şu mehmet ali 'kaya' gibi katıksız cahiller, haddini bilmez edebsizler var oldukça bize susmak reva değildir
bunlara "eyvallah" deyip geçmek olgunluğun değil hamlığın göstergesidir diye düşünüyorum...sevgiler ve saygılar..

Ne yazacağımı bilemedim.Dilimi yutacaktım.Şu ifadelere bakar mısınız ya?Tsavvûfun en üst mertebesindeki insanları nasıl nitelemişler...
Bunu diyen adam şunu bilsin ki,bu kadar mürşid-i kâmil, Sâid Efendinizin bu kadar büyük olduğunu bilseler hepsi nur talebesi olur ellerimize risaleleri tutuştururdu!Kandimin Şeyhi dahi fakiyre kitab tavsiye ederken risâle-i nûrların adını anmadı...Bu risaleler bu kadar üstün,bu kadar vazgeçilmez idiyseler eh bu kadar Şeyh nurcularun abilerinden daha akılsız değil ki,risâlelere yapışmasınlar!

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.04.10, 14:35 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

hocam, risalelerin bi yerinde "Ziyauddin sana göre şöyle bana göre böyle muhabbeti var ya.." orayı (o ilzam'lı hengameyi) bi zahmet açıklar mısın?.. üstad hangi "Ziyauddin" den bahsediyor acaba?.. ben bugün askerlik arkadaşıma bile sırf adıyla hitab etmekten sıkılırım.. o (ibare) nasıl bir hitab usulüdür ve (şöyle ilzam ederim böyle sustururum) ne menem mütalaadır anlamak mümkün değil.. 8-)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.04.10, 21:59 #mesajın linki (?)

ya mübarek Kudsî hocam,

aşağılamak için yazmayın hocam, hakikat için yazın.

şimdi ben desem ki" .....bu tarikatı aliyyede adam gibi yürü, bir Mevlana'yı bulursun"

ben Mevlana hz.lerine kötü bir hitapla mı bulunmuş olurum.

demiştim yine diyeceğim, sizin Risaleleri anlamanız için bir mürşidi kamile ihtiyacınız var.

orda demiş ki:
" (Ehemmiyetlidir.)
Risale-i Nur talebelerinden bir kısım kardeşlerimin, benim haddimin çok fevkinde hüsn-ü zanlarını ve ifratlarını tâdil etmek için ihtar edilen bir muhaveredir.
Bundan kırk elli sene evvel, büyük kardeşim Molla Abdullah (rahmetullahi aleyh) ile bir muhaveremi hikâye ediyorum.
O merhum kardeşim, evliya-i azimeden olan Hazret-i Ziyaeddin’nin (k.s.) has müridi idi. Ehl-i tarikatça, mürşidinin hakkında müfritane muhabbet ve hüsn-ü zan etse makbul gördükleri için, o merhum kardeşim dedi ki:
“Hazret-i Ziyaeddin bütün ulûmu biliyor. Kâinatta, kutb-u âzam gibi herşeye ıttılâı var.” Beni onunla raptetmek için çok harika makamlarını beyan etti.
Ben de o kardeşime dedim ki: “Sen mübalâğa ediyorsun. Ben onu görsem, çok meselelerde ilzam edebilirim. Hem sen benim kadar onu hakikî sevmiyorsun. Çünkü kâinattaki ulûmları bilir bir kutb-u âzam suretinde tahayyül ettiğin bir Ziyaeddin’i seversin. Yani o ünvanla bağlısın, muhabbet edersin. Eğer perde-i gayb açılsa, hakikati görünse, senin muhabbetin ya zâil olur veyahut dörtten birisine iner. Fakat ben, o zât-ı mübâreki senin gibi pek ciddî severim, takdir ederim. Çünkü, Sünnet-i Seniye dairesinde, hakikat mesleğinde, ehl-i imana hâlis ve tesirli ve ehemmiyetli bir rehberdir. Şahsî makamı ne olursa olsun, bu hizmeti için ruhumu ona feda ederim. Perde açılsa ve hakikî makamı görünse, değil geri çekilmek, vazgeçmek, muhabbette noksan olmak, bilâkis daha ziyade hürmet ve takdirle bağlanacağım. Demek ben hakikî bir Ziyaeddin’i, sen de hayalî bir Ziyaeddin’i seversin.”HAŞİYE
Benim o kardeşim insaflı ve müdakkik bir âlim olduğu için, benim nokta-i nazarımı kabul edip takdir etti.
Ey Risale-i Nur’un kıymettar talebeleri ve benden daha bahtiyar ve fedakâr kardeşlerim,
Şahsiyetim itibarıyla sizin ziyade hüsn-ü zannınız belki size zarar vermez; fakat sizin gibi hakikatbîn zâtlar vazifeye, hizmete bakıp, o noktada bakmalısınız. Perde açılsa, benim baştan aşağıya kadar kusuratla âlûde mahiyetim görünse, bana acıyacaksınız. Sizi kardeşliğimden kaçırmamak, pişman etmemek için şahsiyetime karşı haddimin pek fevkinde tasavvur ettiğiniz makamlara irtibatınızı bağlamayınız.
Ben size nispeten kardeşim; mürşidlik haddim değil. Üstad da değilim, belki ders arkadaşıyım. Ben sizin, kusuratıma karşı şefkatkârâne dua ve himmetlerinize muhtacım. Benden himmet beklemeniz değil, bana himmet etmenize istihkakım var. Cenâb-ı Hakkın ihsan ve keremiyle sizlerle gayet kudsî ve gayet ehemmiyetli ve gayet kıymettar ve her ehl-i imana menfaatli bir hizmette taksimü’l-mesâi kaidesiyle iştirak etmişiz. Tesanüdümüzden hâsıl olan bir şahs-ı mânevînin fevkalâde ehemmiyet ve kıymeti ve üstadlığı ve irşadı bize kâfidir.

Kastamonu Lahikası 49-50. Mektublar.
kaynak : http://www.erisale.com/#risaleContentId_1065896664

not:bilen bi hocanın söylemesi gereken yerde susması, bilmiyorum demesi, cahillik ve ihanettir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 02.04.10, 23:21 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
hocam, risalelerin bi yerinde "Ziyauddin sana göre şöyle bana göre böyle muhabbeti var ya.." orayı (o ilzam'lı hengameyi) bi zahmet açıklar mısın?.. üstad hangi "Ziyauddin" den bahsediyor acaba?.. ben bugün askerlik arkadaşıma bile sırf adıyla hitab etmekten sıkılırım.. o (ibare) nasıl bir hitab usulüdür ve (şöyle ilzam ederim böyle sustururum) ne menem mütalaadır anlamak mümkün değil.. 8-)

Ağabey bunu bilmiyorum,dediğiniz hususu tedkîk edib bununla beraber size Bedi'üzzaman,Hz.Pîr (k.s.a)Hz.lerini Hocası olarak kabûl etmiş,mecmuâtü'l-ahzâbını 15 günde bir hatm edermiş diyecektim ki sağ olsun Tanhu ağabey dikkat çekmek istediğiniz yeri nakl etmiş.

Orada yazanlardan bazıları:

Ben de o kardeşime dedim ki: “Sen mübalâğa ediyorsun. Ben onu görsem, çok meselelerde ilzam edebilirim

Yani Sâid Efendi o kadar şartlanmış ki,Hz.Ziyâüddîn (k.s.a)Hz.lerinin bir çok meselelerde yanıldığını bunu ona isbatlayabileceğini söylüyor...Cezbe hali işte...'Her suale cevab verilir ancak sual sorulmaz' mantığı elbette,devrin yektâ bir âlimi,halîfeleri dünyayı kuşatmış,taa komor adalarınde bile günümüzde tekkesi devam eden,Mevlâna Hâlid-i Bağdadî (k.s.a) Hz.lerinin kendisini irşâd için gönderdiği Süleyman Ervadî (k.s.a) Hz.lerine O açılmamış bir velâyet goncasıdır diye tanıttığı zât,ömrünü zâhirî ve bâtınî ilimleri tahsîl etmeye adamış bir Pîr-i Fani,Said Efendinin bundan 40-50 sene evvel dediğine göre eski sâid ya da yeni said dönemi olarak adlandırdığı bir zamanında birçok meselede ilzâm edilebiliyor.Hele ki Hz.Pîr (k.s.a) Hz.leri Bedi'üzzamân'ın yeni Sâid devrine rastlasa her halde Şeyhlikten istifâ eder Bedi'üzzamânın talebesi olurdu!

Eğer perde-i gayb açılsa, hakikati görünse, senin muhabbetin ya zâil olur veyahut dörtten birisine iner. Fakat ben, o zât-ı mübâreki senin gibi pek ciddî severim, takdir ederim. Çünkü, Sünnet-i Seniye dairesinde, hakikat mesleğinde, ehl-i imana hâlis ve tesirli ve ehemmiyetli bir rehberdir. Şahsî makamı ne olursa olsun, bu hizmeti için ruhumu ona feda ederim. Perde açılsa ve hakikî makamı görünse, değil geri çekilmek, vazgeçmek, muhabbette noksan olmak, bilâkis daha ziyade hürmet ve takdirle bağlanacağım. Demek ben hakikî bir Ziyaeddin’i, sen de hayalî bir Ziyaeddin’i seversin.”

Hz.Pîr Hz.Gümüşhanevî (k.s.a) Hazretlerinin devrinin aktâbından olduğu ulemâ beyninde sâbittir.Sâid Efendi bu sözleri dediği zamandan 40-50 sene evvel gençliğinde neye dayanıyordu ki,Hz.Pîr (k.s.a) Hz.lerinin makamı göründüğünden madûndur diye iddia edebiliyordu!Cübbelinin ifadesiyle duvara!

Ve Tanhu ağabey demiş ki;

şimdi ben desem ki" .....bu tarikatı aliyyede adam gibi yürü, bir Mevlana'yı bulursun"

ben Mevlana hz.lerine kötü bir hitapla mı bulunmuş olurum.

Azîz'im Biz isimlerden bahsediyoruz lakablardan değildir.Nasıl yalnızca Şeyh-i Ekber,Bedi'üzzaman ya da Mevlana gibi lakablar yalnız başına kullanılsa edebsizlik olmaz.Ama kendim sadece Sâid,sadece Muhyiddîn,sadece Ahmed Faruki,sadece Ziyâüddîn fln diyemem,olmaz!Risâlelerde kendim,daha başka Evliyâ (k.s.a) hakkında da isimleriyle hitâb edildiğini gördüm.Mesela Muhyiddîn-i Arabî (k.s.a) hakkında sadece Muhyiddîn diyor.

Bu kadar söz kafidir.

Fefhem cidden!!!

En son Gümüşhanevî tarafından 03.04.10, 04:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 01:53 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Sâid Efendinin lâhikaların tamamını 1929-1960 senesinde kaleme aldığını bir nurcu forumdan okudum.En geç olarak 1960 senesinde Ben de o kardeşime dedim ki: “Sen mübalâğa ediyorsun. Ben onu görsem, çok meselelerde ilzam edebilirimifadesini kullandığını farz edersek bu sözü lâhikalara nakş ettiğinde-1878 senesinde doğduğuna göre-82 yaşındadır.Ama kendi ifadesine göre bu sözü asıl,lâhikalara nakletmeden 40-50 sene önce söylediğini düşünürsek-biz 40 sene evvel söylediğini kabul edelim-şu halde Ahmed Ziyâüddîn (k.s.a) hz.leri için bir çok beyanatını ilzâm ederim kelâmını söyleme cür'etini gösterdiği zaman yaşı 42 dir.Ve O bu yaşında bu sözü lahikalara nakl ettiğinde Ahmed Ziyâüddîn (k.s.a) hz.leri 62 yıldır kabirdedir
Ya'ni yeryüzünde maddî ve manevi ilimlerde kemâle ermiş ve vefatından önce son sözü hepsini isterem yâ Kibriyâ olan bir zât hakkında mezkûr ilzâm lafını edenbu zât ,tarihlendirme yaparken ortalama yapsaydık bu sözü ettiğinde 30 yaşlarında oluyordu...
Şu halde Sâid Efendinin yaşına başına bakmadan,kemâle erip vefât etmiş Mürşîd-i Kâmiller hakkında tahfîf edici sözler söylemeyi gençliğinden itibaren âdet haline getirdiğini görüyoruz ve bu adet talebelerine de geçmiş olmalı ki;Meşâyıh-ı Kirâmı lamba kendi Üstadlarını güneş,Meşâyıhı boncuk kendi Üstadlarını Tesbih,Meşâyıhın yolunu berzâh kendi yollarını kestirme,Meşâyıhın irfânı eksik Üstadlarının ki tam,Meşâyıh silsileye muhtâc kendi Üstadları bundan müberrâ ve ferdânî falan filan sözleri etmekten hiç utanmamaktalar...Bu örnekleri saymakla bitiremeyiz...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 04:13 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

:D :lol: mübarek senin ilmin ve çok hoş bir uslubun var.. kabul buyurursan Ahiret kardeşi olalım inşallah..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 04:17 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

üstad konu anlaşılmıştır.. lakin şurayı anlayamadım: "..Hele ki Hz.Pîr (k.s.a) Hz.leri Bedi'üzzamân'ın yeni Sâid devrine rastlasa her halde Şeyhlikten istifâ eder Bedi'üzzamânın talebesi olurdu!.."

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 04:19 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
:D :lol: mübarek senin ilmin ve çok hoş bir uslubun var.. kabul buyurursan Ahiret kardeşi olalım inşallah..

Ağabey Estağfirullâh...Kendimin bu güzel foruma üye olmasındaki asıl sebeb de,üye olmadan sizin yazılarınızı okumam ve etkilenmemdir.Biz kabûl ettik inş-Allâh sizde kabûl ederseniz âhiret kardeşi olalım. ;)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 04:22 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
üstad konu anlaşılmıştır.. lakin şurayı anlayamadım: "..Hele ki Hz.Pîr (k.s.a) Hz.leri Bedi'üzzamân'ın yeni Sâid devrine rastlasa her halde Şeyhlikten istifâ eder Bedi'üzzamânın talebesi olurdu!.."

İroni olsun diye söyledim.Yani madem ki Sâid Efendi daha gençken bir Kâmil Pîr Efendinin ilmini ilzâm edecek donanımda,Şeyh Ziyâüddîn (k.s.a) yetişse idi Ona talebe olur da deseniz bu lafınızın üzerine gider kastıyla dedimdi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 03.04.10, 04:23 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

:lol: tahmin etmiştim..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 39 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: