Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: "Gökten gelen haberler" kesilir mi?
MesajGönderilme zamanı: 24.03.11, 13:41 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
O gece Peygamber (s.a.v.) Ali (r.) ve kendisini mezara hazırlayan diğer arkadaşları tarafından gömüldü.

Şimdi «Nur şehri» diye anılan Medine'de büyük bir üzüntü yaşanıyordu. Sahabeden her biri ağladığı için baş­kalarını azarlıyor, fakat kendisi ağlıyordu.

Niye ağladığı sorulduğunda Ümmü Eymen: «Ben onun için ağlamıyo­rum» dedi.«Onun için bu dünyadan daha iyi olan bir yere gittiğini sanki bilmiyor muyum? Fakat ben, bize gökten gelen haberler kesildiği için ağlıyorum».

Kayda giren bu rivayeti "gökten gelen haberler"den ümid kesmiş dervişlerin dikkatine sunarım...

--------------------------------------
Ümmü Eymen (=Eymen’in annesi) Kimdir?

Mümine ve örnek kadınlardan Ümmü Eymen Peygamber efendimizin dadısı, Ona ilk iman eden ve yıllarca hizmetinde bulunan bir hanımdır.

Asıl ismi Bereket olan Ümmü Eymen, Habeşistanlı Salebe b. Amr’ın kızıdır. Resulullah’ın babası Hz. Abdullah’ın hizmetçisiydi, O vefat edince Peygamber’in tüm işlerini ve dadılığını kendisi üstlendi. Özellikle Hz. Aminen’in vefatından sonra Hz. Resulullah’a (s.a.a) çok büyük yardımları dokundu, marifet, yakin ve üstün ahlaki özelliklere sahipti. Allah resulü (s.a.a) Hz. Hatice ile evlendiğinde onu azad etti ve Ubeyd b. Zeyd ile evlendirdi, bu evliliklerinden Eymen adında bir çocukları dünyaya geldi. Allah Resulü, peygamberliğe erişince ev halkına tebliğde bulundu, kadınlardan önce Hz. Hatice ve sonra da Ümmü Eymen Resulullah’a ilk iman edenlerden olma şerefine nail oldu.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: "Gökten gelen haberler" kesilir mi?
MesajGönderilme zamanı: 29.03.11, 10:04 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Gökten gelen haberler" konusunda güzel bir başlık vardı:

Hz.Celâleddin:"Gökten gönüllere vahiy gelmede"/Dîvân-ı Kebîr

http://www.sufiforum.com/viewtopic.php?f=157&t=4133

Bugün tasavvuf çevrelerinin en önemli meselesi insanların "gökten maneviyat sütü sağma" işinde çuvallamış olmalarıdır.

Bütün müridan üzerindeki "manevi kabz" da bunun işaretidir.

Kudsî kardaş nedir bunun çaresi?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29.03.11, 16:00 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Mürşid (yani) irşad-ı ilâ Hakk celle ve a'la eyleyen zat hayalleri hakikate çeviren kişidir: hayal kırıklığı yaşatan, insanı "haydaa ve hoppalaya" getiren kişi değildir.. hakiki kamil mürşidde sahiv, temkin ve istikamet caridir.. binaenaleyh: gözünü suret, keramet, havârık ve gaybdan haber almağa diken derviş topu diker (devrilir!).. gözünü aşk, kulluk ve rızalığa diken derviş ise mekan-ı la-mekanda top olur: bir o yana bir bu yana: çevgân-ı Hakk nere top oraya....

Hayatîataî hocam, malumun olduğu üzre: eğer Aşkın yoksa gördüğün güzel rüyalar beş para etmez.. imam-ı Rabbanî sultanın aşkı mezhebine göre rüyalar gerçek olmadıkça ne husul vardır ne de vüsul.. "ha madem öyle: çalış gayret et ki o rüyalar hakikat olsun.." demektir bu.. ma'nevi kabza mağlub ve mahcub cesedi ne etmeli? onu ancak bast-ı feyz (-i hakikat-i Muhammedî) yakar, kül eder...

Not: bu zamanda biraz da "ü-Veyselî" ister ha... işte tarik-ı Nakşbendî ise bahusus: O ma'na ve mahiyet üzerinde temerküz etmiştir: An-layana...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.04.11, 09:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
bu zamanda biraz da "ü-Veyselî" ister ha... işte tarik-ı Nakşbendî ise bahusus: O ma'na ve mahiyet üzerinde temerküz etmiştir: An-layana...

Anladım galiba; az-biraz...

:)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04.04.11, 13:59 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

hayatiata yazdı:
Kudsî yazdı:
bu zamanda biraz da "ü-Veyselî" ister ha... işte tarik-ı Nakşbendî ise bahusus: O ma'na ve mahiyet üzerinde temerküz etmiştir: An-layana...

Anladım galiba; az-biraz...

:)

Anlayanlar anlamayanlara anlatsın öyleyse bizde faydalanalım. :)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.04.11, 08:52 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Pîrimiz Şah-ı Nakşbend k.s. ÜVEYSÎ'dir...

Üveysiyyet ile kendisinden 2 asır önce yaşamış olan Hz. Hâce Abdulhalık Gucduvanî'den feyz almıştır.

Pîrimize uymak ile "silsile-i aliyyeden bir Pîr'den ÜVEYSİYYET ile feyz almak gerekir" manasına yazılmış bir ibare olarak anlamak gerek...

Vesselam...

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05.04.11, 12:54 #mesajın linki (?)

Allah hakkında yalan uyduran, yahut kendisine hiçbir şey indirilmediği halde "Bu bana indirilmiştir!" diyenden daha çarpık zihniyetli kim vardır? Yahut, "Allahın indirdiğinin benzerini ben de indirebilirim!" diyenden? Keşke görseydin (onların halini), bu zalimler kendilerini ölüm sancıları içinde bulduklarında ve melekler ellerini uzatarak, "Ruhlarınızı teslim edin! Allaha gerçek olmayan şeyleri izafe ettiğiniz ve kibre kapılarak Onun mesajlarını inatla küçümsediğiniz için bugün aşağılanma cezası ile cezalandırılacaksınız!" diye seslendiklerinde (6:93)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.04.11, 08:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

cogito yazdı:
Allah hakkında yalan uyduran, yahut kendisine hiçbir şey indirilmediği halde "Bu bana indirilmiştir!" diyenden daha çarpık zihniyetli kim vardır? Yahut, "Allahın indirdiğinin benzerini ben de indirebilirim!" diyenden? Keşke görseydin (onların halini), bu zalimler kendilerini ölüm sancıları içinde bulduklarında ve melekler ellerini uzatarak, "Ruhlarınızı teslim edin! Allaha gerçek olmayan şeyleri izafe ettiğiniz ve kibre kapılarak Onun mesajlarını inatla küçümsediğiniz için bugün aşağılanma cezası ile cezalandırılacaksınız!" diye seslendiklerinde (6:93)

Bu ayetin esbab-ı nüzulu nedir acaba?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 06.04.11, 11:00 #mesajın linki (?)

Ayetlerin sebeb-i nüzulü bize anlama konusunda fikir verse de, temelde ayetin anlamının tek belirleyicisi olamaz. Zaten elimizdeki esbab-ı nüzul rivayetleri Kuran'ın çok az bir kısmını tefsir etmede yardımcı olabilmektedir. Ayrıca sebeb hususi olsa bile, ayetlerin çoğundan çıkartılan hükümler umumi ve evrenseldir. Eğer Yahudilerle ilgili ayetleri sadece Yahudilere, müşriklerle ilgili ayetleri sadece Mekke müşriklerine münhasır olarak düşünürsem, o zaman Kuran bana çok az hitap eder hale gelir ki bu, "Kuran'ın mehcur - terk edilmiş bırakılması" kapsamına girer. Yani Yahudilerden kendine vahiy gelmediği halde kendi "sanrılarını" vahiy sananlara yönelik bir ayeti, kendi safsatalarını vahiy veya keşif kapsamına sokmaya çalışanları anlamak için de kullanamazsam, Kuran benim dini ve hayatı anlama kitabım olamaz.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12.04.11, 10:30 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Eğer Yahudilerle ilgili ayetleri sadece Yahudilere, müşriklerle ilgili ayetleri sadece Mekke müşriklerine münhasır olarak düşünürsem, o zaman Kuran bana çok az hitap eder hale gelir...

Sorunlu bir ifade.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz