Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yine Seçim Zamanı Geliyor
MesajGönderilme zamanı: 23.03.11, 16:11 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Yine Seçim Zamanı Geliyor

Devrimler sıkıntılı olur. Devrimi yapmaya çalışan güç değişimin olması için kan akıtır, gözdağı verir. İçine çekilen kişilik ölümden, alışkanlıklarını, malını kaybetmekten korkar. Uzun zaman o toplumda huzur olmaz. Peki, neden yapılır devrim? Eğer toplum değişmeyi istemiyorsa, niçin birileri değiştirmeyi genel için düşünür?

Ben devrimlere karşıyım. İslam’da eğer toplum içinde bir kişi dahi değişimlere hayır diyorsa, bu değişim ya da devrim mümkün değildir. Zulüm olur. Demokrasilere baktığımızda, çoğunluğun iktidarıdır yönetimler. Bu şekle göre, yönetime gelen çoğunluk, kendine göre kanunlar çıkarır, taraftarları nemalanır, bu durum ise muhalifleri içinse kıskançlıkları beraberinde getirir. Ne kanunları isterler, ne nemalanmadan ayrı kalmayı. Bu yüzden zaman içinde sıkıntılar, grevler veya hoşnutsuzluklar ortaya çıkar. Demokrasi, belki faşizme, komünizme, sosyalizme göre iyi olabilir ama bahsettiğim nedenlerden dolayı problemlidir. Her iktidar, her kesimi kucaklayabilmelidir İslam’a göre. Bu bir ideal sanırım. En azından namaz bile kılmayıp, Müslüman olduğunu iddia eden bir toplumda hayal ürünüdür.

Seçimler geliyor. Şimdiden hangi partiye oy kullanayım diye soruyorum kendi kendime. Partiler, geçmişi karanlık, sanatçı, sporcu, manken, ahlaksız gazeteciler, kaşarlanmış zenginler… Birçok kişiyi seçimlere sokmaya hazırlanıyor. Ahlaki çıkmazları olan bu kişilerin, ne yazık ki aklandığı panayır haline geldi seçimler! Bizim oylarımızla birileri milletvekili oluyor ve meclise geldiğinde bizim hakkımızda karar veriyorlar. Oy vermeyim diyorum içimden. Eğer vermesen, ya da benim gibiler vermese, meydan tamamen bu kişilere kalacak. İçimden diyorum ki, kötünün en iyisi kimse, ona vereyim. Yani verdiğim oy vicdanımı zorluyor, aklıselim olamıyorum.

En sonunda şu karara varıyorum. Biz değişmedikçe, biz inandığımız gibi yaşamadıkça, adaylarda değişmeyecek; yönetilmekte, onlara bırakılacak. Biz neden değişmiyoruz ki?

Neden inandığımız gibi yaşamıyoruz ki? Neden sigaraya içkiye kötü alışkanlık diyor ama içmeye devam ediyoruz ki? Neden dinle yaşamıyor, ölüm bize hoş görünmüyor. Biz değişmedikçe, birileri değiştiriyor. Birilerinin heyecana ihtiyacı var, sömürmeye de! Kendine göre haklı ve ona göre yaşayanları görmek istiyor. Cahilane elbette. En ahlaki değişimler, olmazsa olmaz bir toplumda. Ne kadar nehri akmamaya zorlasanız, havzasını doldurup akmaya yönelecektir. Değişim zor gelse de insan fıtratında var!

Okumuyoruz, inandığımız zannettiğimizi kulaktan duymalarla besliyoruz. Lider dediğimiz partilerin adayları da önemli değil, adı yaşasın diye oy veriyoruz. Hal böyle olunca, çok az bir grup mutluluk ve lüks içinde yaşarken, çoğunluk acılar içinde, bir ekmeği nereden bulurum sancısını yaşamaya devam ediyor. Komşusu aç gören yok, sokaklar ahlaki değil umursayan yok, zekât, sadaka veren yok… Herkeste, bedeni yaşatma azmi var, “Paralar yan cebe kahrolsun ölüm, bize lazım değil din!” sloganı da…

Yine seçim zamanı, Allah hakkımızda hayırlısını versin… Âmin!

Saffet Kuramaz

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Yine Seçim Amanı Geliyor
MesajGönderilme zamanı: 23.03.11, 17:13 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Valla ne güzel ifade etmiş Saffet kardeş...
Hislerime tercüman olmuş adeta...
Kendilerini tebrik edip, selâmlarımı gönderiyorum

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz