Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ZEN'İN HÛ'SU HÛ'NUN ZEN'İ...
MesajGönderilme zamanı: 07.12.10, 18:05 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Dün değil ondan evvelki günün yarınında ve bugünün de dününde olan o gün,büyük Zen Üstâdı ,gülümseyen tebessüm Shunryu Suzuki San'dan çok şirin bir kitab okuyordum.(Adam iddia ediyor ki ben neredeysem aydınlanma oradaymış!)Neyse işte o kitabda şöyle diyordu:''Zihnin sükuneti verdiğiniz nefesin bittiği yerin ötesindedir.Nefesinizi pürüzsüzce ,nefes vermeye çalışmadan verirseniz zihnin kusursuz sükunetine tam anlamıyla ulaşırsınız.Artık var olmazsınız.'' Hmm...Nefes almak ve nefes vermek ha!Diye düşünürken birden üç sene önceye,Büyük Şeyh Abdülkerim El Cilî hz.lerinin ''El kehf verrakim'''ini okuduğum o mutlu yaz anına geri döndüm.Hz.Pîr orada şöyle söylüyordu:Hû ismi iki sesten oluşur:he ve vav.He en belli belirsiz sestir,latiftir ama aynı zamanda en batındaki sestir öyle ki ciğerlerden ilk o zuhur eder.Vav ise harflerin en zahiridir:dudakta başlar ve gittikçe daralan bir dudakta biter.''Evet Üstad Suzuki ile Şeyh Cilî'nin bu sözlerinde çelişen bir paralellik sezmiştim.Birinde nefes verdikçe yani 'he' den 'vav'a doğru aktıkça yok oluyorduk öbüründe ise yokluğun ezeli zıddı varlık 'he'den 'vav'a doğruydu,yani batından zahire doğruydu ve böylece var oluyorduk.He aram!He aram!Bu nasıl olabilirdi?Jeton sonra düştü.Evet biz 'vav'dık,varlıktık.Ahir-i la-bidayet öyle bir verişle nefes vermişti ki kendimizi şu unsurlar aleminde bulmuştuk.Peki bu beyt-i ahzandan o kamışlığa nasıl geri dönecektik?'Vav'ın yoğunluğunu ve kesafetini 'He'nin letafeti kıramazdı.Biri taş diğeri hava!Evet 'vav'ı ancak 'vav' kırabilirdi.Hz.Şeyh'in var eden 'vav'ını-makrokozmik tenfisi-Suzukinin yok eden'vav'ı kırabilirdi,mikro kozmik tenfis!Yani herşey Hüvellâh'ın ilmindeki,onları 'he' gibi latif zatından 'vav' gibi ilmine inzal ederek mevcud kılar sonra da mevcudu,mevcudun kendi mevcuduyetinde yine 'vav' ile zatında yok eder.

(şu an kafam durdu devamı inş-Allah gelecek)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: