Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Dolmadan önce boşalmak ?
MesajGönderilme zamanı: 18.05.09, 17:34 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

* Tasavvuf'da yola girmeden önce dolmadan önce boşalmak; bildiklerini tamamen unutmak nedir?
mesela Şems-i Tebrizi'nin Mevlana'nın kitaplarını atması gibi midir?

* Aklı tamamen unutup teslim olabilmek midir?

* Bu yola girmeden önce tasavvufla ilgili ya da bildiğin herşeyi unutmak ne demektir?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: dolmadan önce boşalmak?
MesajGönderilme zamanı: 19.05.09, 11:44 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

değerli raber kardeşim,

akademik iktibaslar yapan ağabeyler bizim gibi avamdan sayılanların sorularına cevap verme inceliği de gösterirlerse biz de sevineceğiz.

tasavvufun, felsefe kitapları gibi okunup rafa kaldırılan değil, günlük hayatın içinde olduğunu hissettirecek paylaşımlar da sitede yer alabilirse ne güzel olur.

sorunuza gelince;mürşidin tasarrufuyla ilgili sanırım. çünkü kitap aşığı birinin kitaplarını suya atmak ve onun çıtını çıkaramaması ancak daha büyük bir aşkın eseri olabilir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: Dolmadan önce boşalmak ?
MesajGönderilme zamanı: 20.05.09, 08:47 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

raber yazdı:
* Tasavvuf'da yola girmeden önce dolmadan önce boşalmak; bildiklerini tamamen unutmak nedir?
mesela Şems-i Tebrizi'nin Mevlana'nın kitaplarını atması gibi midir?

* Aklı tamamen unutup teslim olabilmek midir?

* Bu yola girmeden önce tasavvufla ilgili ya da bildiğin herşeyi unutmak ne demektir?

* Tasavvufta yaşanılan haller, insanın daha önceki bilgilerine ters ise dikkatli olunmalıdır. Burada zahiri ölçülere uygunluk veya zahire göre anlamın tashihi veya tevili gerekir. Bu yüzden tasavvufa intisab eden kişinin kendi haline vakıf olması için mürşide ihtiyacı vardır.

* Tasavvufi seyr sırasında karşılaşılabilecek durumların çoğu "basit akıl" ile izah edileMEYEBİLİR. Burada bir AKILDIŞILIK değil AKILÖTESİ oluş sözkonusudur. (Bu akıldışılık akılötesilik konusunun tasavvufi halleri anlayabilmek mutlaka anlaşılması gerekir.)

* Tasavvufi bilgilerin insana genel kültür vermesi iyi bir şeydir; ancak asla yeterli değildir. Kişinin yaşadığı halin manasını kavrayabilmesi veya "içselleştirebilmesi" için daha önce aynı hallerin yaşandığını fark etmesi ve bunun tadını alması tasavvufi seyri sülukun en hoş taraflarından birisidir.

Şems ile Mevlana hakkındaki "Mevlana'nın kitaplarının suya atılması" rivayeti de diğer bir çok örnek gibi çarpıtılmıştır. Üstelik bu çarpıtmayı yapanların çoğu da iyi niyetlidir.

Şems Mevlana'ya "zahiri bilgi saklı kitaplar"ı suya atarak bir şey anlatmak istemiştir ama ardından o kitapları sudan çıkartarak "eyvah, gitti onlarca yıllık emeğim" diye içi yanan Mevlana'ya iade etmiştir. Burada bir KERAMET İZHARI vardır.

Suya atılan kitapların hiçbirisinin yazıları bozulmamıştır (Oysa suya atılan mürekkep yazılı kitaplardaki yazılar ıslanınca okunmaz hale gelmesi gerekirdi.)

Zahiri ölçülerin mutlak olmasa da korunması gerektiğine işaret eden bu olayı çarpıtma nasıl oluyor ? Sanki o kitapalr ve içerisinde yazılanların hükmünü kaldırmış gibi anlatılıyor bu KERAMET.

Bu hadisenin aslını tarihi kaynaklardan okumak için Menakıbul ARİFİN'i ele alıp tefekkür gerekir.

.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.05.09, 13:20 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

suya atma olayını bende yaklaşık öyle anladım yani öğretileri kaldırmak değil, şeriati amaç olarak yaşamak yerine araç olarak yaşayıp hakikate ulaşmak manasında anlamıştım.tekrar topladığını duymuştum ama mürekkep kısmı da işi daha anlaşılır yapıyor yorum yapmadan önce iyi bilmek gerek sanırım
tasavvuf'a girerken tasavvuf hakkında bildiklerimizi unutmak demek tasavvuf'u yaşamakla sadece okumanın farkını mı bize gösteriyor?
mesela ne yaşadığını bilmezsen tasavvuf seyri içinde yer almanın manasız kalır

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 25.05.09, 13:25 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

estağfurullah dua kardeşim.ayrıca büyük aşk olduğu muhakkak ki hocam da keramet'ini açıkladı.
aslında kendi hayatımız içerisinden sorular sorabilsek daha etkili olur gibi geliyor bana.
yine yukarda bahsi geçen tasavvuf'u okumakla yaşamak çok farklı.ben bugüne kadar kitap okudum ben tad aldım sandım halbuki ufak bir adımda bile çok şey yaşanıyor.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: