Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Filistinli Kobay Gibi
MesajGönderilme zamanı: 21.11.12, 23:50 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Moderator
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 23:23
Mesajlar: 664
Filistinli Kobay Gibi


Filistin… Müslüman’ın kıyamete giden ayağında kangren-takva sahibine müthiş bir sınavdır…İbrahim(as)’dan Peygamberimize(sav) kadar gelen tüm peygamberler bu diyarda yaşamış ve hepsinin soyu İbrani-Yahudi ırkından gelme, İshak(as) soyudur. Yahudiler her dönemde yaşadıkları altın çağının ardından Allah’ın verdiklerine nankörlük ettiklerinden hep zulüm gören kavim olmuşlar. En son Hitler döneminde ikinci dünya savaşında soykırıma tabi tutulmuşlar. Kıyamete kadar Allah’ın gazabına uğrayan kavimdir(Fatiha süresinin son ayetinde bu anılarak, her kılınan rekatta bu gazabı zikir ederiz bir Müslüman olarak). Allah Yahudileri ve Yahudi gibi yaşayanları lanetlemiştir. Irkçıdırlar. Kendi ırkından başkasını kendi dininden saymaz. Ona kardeşim asla demez.

Allah neden bu zalim topluma cinayetler işlemesine izin veriyor sorusu sorulmamalıdır. Çünkü dünyada insan yaşarken ne amel işliyorsa, ne ile meşgulse onun karşılığını bulur ancak. Filistin halkı İslam’ı bilinçli yaşama potansiyelinde değil. Nasıl olsunlar ki, elinde ne silahı var, ne zenginlik, nede emniyet içinde yaşayacağı yurt. Birkaç yıldır yükselen yüksekçe beton duvarlar, mülteci kamplarını doğal hapishane şekline dönüştürmüş durumda. Mülteci kamplarından dışarı çıkmak, Kudüs’ten çevre yerleşim yerlerine gitmek hep vize, sıkı kontrol gerektiriyor ahiret suali gibi. Filistinli hep özgürlük için mücadele ediyor. Nereden yiyecek bulup da doyacağını araştırıyor.

Para uğruna-dünyalık uğruna evlerini çok yüksek ücretle satıp, başka ülkelere giden zenginleri de var. Filistin devletine, özgürlüğüne ihanet eden kendi içinde yaşayan insan şeytanları da var. Kudüs’ün Müslüman bölgesini dünyalık ile ele geçirmeye çalışan bir Yahudi kötü niyeti var. Zeytindağı Müslüman bölgesi, Selman-ı Farisi, Hz Rabiatül Adeviye, İslam inancına göre İsa(as)’ın semaya yükseldiği yer bu bölge içinde. Camiler var. Tertemiz yer. Buradaki evleri Yahudiler, parayla alamadıklarını asker zoruyla, yıldırmayla içinden çıkarıyor ve Filistinliyi evinden ediyor. Tıpkı aslanın avını avlarken diğer hayvanların can havliyle kaçtıkları gibi bu manzaralar. Kudüs üç dinin yaşandığı özerk bir şehir olmasına rağmen Yahudiler çaktırmadan kendilerinin olması, burayı resmen başkent yapabilmek için ellerinden geleni yapıyor. Sanki onların şehriymiş gibi hak iddiasındalar.

Filistinli rehber bizden rica ediyor, “ Ne olur parası olan kardeşimiz burayı ziyaret etsin. İsrail öyle bir oyun oynuyor ki, terör süsüyle buraya Müslüman’ların turistik ziyaretlerini baltalamaya çalışıyor. Eğer buraya Müslüman ziyareti artarsa Yahudiler buranın Müslümanlar tarafından yalnız bırakılmadığını anlarlar ve Yahudiler art niyetle yaptıklarından geri adım atarlar. Biz sizden ne silah ne yiyecek istiyoruz, burayı ziyaret ediniz.”

Gerçekten, sınırdan geçip İsrail’e girmek hayli zor oluyor. Orada yaşayan kişiler neyse de, biz gibi gelenlere de içeri sokmamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sualleri öyle aşağılayıcı ki… Filistin şehirlerinde alt yapı, su, elektrik kısacası tüm belediyecilik ve hastane işlerini İsrail üstlenmiş. Yağmur yağdığında her taraf çamur, pis sular sokaklara taşıyor. Biz oradayken yağmur yağdı ve El-Halil şehrinin yağmur sonrası manzarası içler acısıydı. Bizim Müslüman olduğumuzu anlayan oranın satıcıları, mallarını illaki almaları ve bol bahşiş vermeleri yönünde ısrar ediyorlar. Aslında nasıl davranacağımızı şaşırdık. Öylesi duygusaldık ki… Görüntü içler acısı ama biz bu şekilde yardım etmek yerine aramızda para topladık ve ilgili yerlere ulaştırdık.

“Allah intikamını bir zalim ile alır ve sonra o zalimi yok eder!” burada zalim var. Allah gereği gibi inanmayan Filistinlilerden intikamını alıyor, samimi olanlar ise güçleniyor. Gerçek iman ile müşerref oluyorlar. Yokluğu tanıyorlar. Dünyaya değil Allah’ın yoluna yöneliyorlar. Sanki Filistin İslam’ın yayılışında Mekke dönemimdeki İslam’ın portelerini sergiliyor. Küfüre kılıç çekmeyen ve zulme imanla göğüs geren samimi bir görüntü var.

Günümüzde umre niyetiyle kutsal topraklara çok insanlarca ziyaret edilmesi etkileyici gerçektende ama unutulmamalı ki orası da Allah’ın kutsal saydığı üç haram bölgesinden birisidir. Abdulmuttalip’in Ebrehe’ye dediği gibi “Ben kendi malımdan sorumluyum ve onu istiyorum. Kabe’nin sahibi elbette koruyacaktır mülkünü…” dediği yerdir Mescid-i Aksa. Allah elbette koruyacaktır evini ama biz Müslümanlar ne yapıyoruz. Gazze şehri her bombalandığında, Kudüs’te olaylar vuku bulduğunda, Filistinli çocuklar taş attığında ya da öldürüldüğünde dünya Müslümanları ayağa kalkıyor ve çözümler aranıyor. Sanki bir şeyler bitecekmiş gibi şahlanan at kısa süre sonra dizginleniyor ve aynı tas aynı hamam hayat devam ediyor. Her silkinmeden sonra Yahudi yerleşimleri hızla büyüyor ve orada yaşayan Filistinlinin çilesi ve acısı daha içler acısı, kangren oluyor.

Birileri bu senaryoya kanıyor ama Allah asla… İnna lillah ve inna ileyhi raciun!

Saffet Kuramaz


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye