Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hz. Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısî Sohbeti / 14 Mayıs 2012
MesajGönderilme zamanı: 15.05.12, 16:36 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Hz. Şeyh Muhammed Nazım Er-Rabbanî’nin Sohbeti

14 Mayıs 2012

Bismillahirrahmanirrahim.

İstanbul'dan Halep'e; Halep'ten Humus'a geldim. Humus'tan evvel hangi şehirdir o? Hama. Hama'da da
kaldım. Şam-ı Şerif'e ben Humus'tan geldim. 1942-43/1944 seneleri galiba... Geldiğim
vakitinde hâlâ hatırlarım, Şeyh Hasan Cibavî Hazretleri semtinde kaldım.

Şeyh Hasan Cibavî Hazretlerinin kabri önünden geçerken Yavuz Sultan Selim: "Kimdir bu zat?" demiş.
-Bu zat Şeyh Hasanil Cibavi Hazretleridir. Müstecaptır duası.
Yavuz Selim, atından indi Sultan. Ziyaret etmiş orayı.
Kaç sene evvelinden yıktılar orasını. Yol açacaklarmış. Kabirleri açılsın. Allah müstahaklarını vere.

Geldim oraya. Beni okutan Humus'taki Şeyh Yunus'un babası okuttu, onunla beraber Şeyh Sibai, çok ulemalar okuttu da.
Şeyh Yunus'un babası gözetip himayesinde tuttu. Allah O'nun mekanını cennet eylesin.
Onunla beraber Şam-ı Şerif'e geldik, kapıyı çalıp açtı. Baktım Şeyh Abdullah DAĞISTANÎ Efendi Hazretleri mintanı ile; sünnet
üzere takkesiyle. Hemen kalbime geldi, işte "İstanbul'dan buraya gönderildi" diye. O hâlâ hatırımda. Kaç
sene var, 60 sene mi? 70 sene var.70 sene var.
Allahu Ekber.

Muhammed Sibai, Şeyh Sibai Hazretleri evini gösterdi, dedi ki: “Ya Seyyidi bu delikanlı bu kadar vakit Humus'tadır.
Bunun arzusu Medine-i Münevvere'ye mucavir olarak gitmektir.”
Şeyh Abdullah Efendi Hazretleri baktı, dedi ki: “Bu gece takdim ederim huzura. Ne cevap verirlerse ona göre yarın sabah gelsin” dedi.
Bırakıp da çıktı geldi.

Ertesi sabah; ben bütün gece duramadım.
Sabah sabah oraya yetiştik.
"Akşam seni gösterdi Peygamber Aleyhissalatu Vesselam. "Bu Benim oğlum. Şimdi Medine-i Münevvere'de, buraya gelip de yapacağı iş
yoktur Şeyh Abdullah" diye. "Şeyh Abdullah, sen ona izin ver. Ümmetlerimi toplamak için Kıbrıs'a gönder" dedi.
1944 senesi. O bitti. Kelam yok. "Gelecek vakti buraya ben bilirim" dedi.
İşte böyle tenbih etti.
Oradan ben Beyrut yoluyla, Kıbrıs'a geldim. Buraya kadar yetiştirdi Cenab-ı Mevla Celle ve Ala Hazretleri.
Acayip, acayip.

Şükürler olsun. Biz kanadı kırılmış bir kuşçuk gibi yavru halindeydik.
Buradaki insanlar hepsi de şey tarafına. Taptıklarının taraftarı. Hu hu hu. Kaynadılar.

Neyse çilemizi doldurduk onlarla, onlar da gitti. Şimdi biz kaldık burada. Bütün dünyayı. Ben kimim ki?
Büyük Şeyhimiz Abdullah Efendi'nin kuvvetiyle bütün dünya tanıyor. Bizi nereden tanıyacaklar?
Allah afiyetten düşürmesin.

H.Rukiye: Amin. Allah başımızdan eksik etmesin.
Şükürler olsun. Biz kanadı kırılmış bir kuşçuk gibi yavru halindeydik.
Buradaki insanlar hepsi de şey tarafına. Taptıklarının taraftarı. Hu hu hu. Kaynadılar.

Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısî: Allah ömrünüze bereket versin sizin de.
İşte arzum. Sahibu Zaman (Hz. Mehdi A.S.) Hazretleri'ni göreyim, yetişeyim.
İnşa'Allah, hizmetinde bulunayım.
Şam'da da ikametimiz daim olsun. Şam toprağı bizi kabul etsin.
Şeyhim Abdullah Efendi Hazretlerine 40 sene kadar, mürafakat (arkadaşlık) edip, oraya buraya, bizim halimize göre hizmete çalıştık.
Lütfeyledi, Merhumeyi (eşi Emine Hanımefendi)de bize aile (eş) olaraktan tayin etti. Onunla da izdivacımız oldu; zürriyetimiz geldi.
Maşa'Allah zürriyetimiz Allah'ın hikmeti.

Ve Selamun Alel-Murselin, hususen Ala Seyyidil-Murselin, Enbiya vel Evliya-yi Cemiyya ona olsun.
Sahibuz-Zaman (Hz. Mehdi A.S.) Hazretlerine de selam ederiz.
Şeyhim Abdullah Efendi Hazretleri'nin de eşiklerini öperiz.
Hepsinde Meşayıhlar bizi şimdiye kadar, kayırdılar. Bundan sonra da kayırmalarını ümid ederim.
Şam'a gideyim tekrar. Her tarafa yolladılar.
Allah size de hayırlı günler göstersin. Hayırlı evlatlarınız olsun. Yollarını gözetsinler. Allah
yolunda devam etsinler. Rızayı Bari için, ve Resulullah (sav)'in rızalığı için. Evliyalar ve Meşayıhlar’ın
rızalıkları için.
Bizi kabul ettiklerine bir Fatihayı Şerif okuyalım.
Tamamdır bu kadar. Bu tafsilat söylersek, tafsilatı.
H.Rukiye:Akşamı bulur, sabahı bulur.
Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısî: Yetişir o kadar. Yetişir o kadar.

Şeyhim Abdullah Efendi Hazretleri öyle buyurur:
"Nazım Efendi sana 7000 sohbet yaptım" dedi. Allah sırrını takdis etsin, Allah sırrını takdis etsin.

Ve Camiul-Mehdi, Makam-ı İsa'yı beraber Şeyh Abdullah Efendi Hazretleri yaptı.
Benden seyredenleri koymadı çalışmaya. Kürtler geldi çalıştı. Kendisi de bizzat çalışırdı.
Lakin katiyen şey etmedi. Ağır işe teklif etmedi. Ben seyrederdim.
Şeyh Abdullah Efendi Hazretleri taşları. O merdiven var ya arkada; kayalıktı orası.
Oradan taş çıkarırdı şeye. Aşağıya yuvarlardı.
Ben gülerdim, Şeyh Efendi Hazretleri çok söylerdi onu. "Sen" diyor, "ben taşları çıkarırken düştü mü gülmekten başka işin yok" derdi bana.
Dokundurmadı bana.
Allah sırrını takdis eylesin.
Ya Seyyidi bir kuvvet. Huzuru Resulullah'a takdim. Bu benim müracatım.
Bu Mehdi (as)'ı bize müjdelediniz. İstanbul'da, 1940'dan itibaren Yetmiş sene oldu
Görmeden gitmeyeyim diyorum.
Amin.

Evlatlarıma da nasib olsun.

Fatiha.

-------------------------------------------------------------------------------------------
(Şeyh Muhammed Nazım Kıbrısî Efendi Hz en küçük kızı Hacı Rukiye Sultan ile Şam hatıraları hakkında konuşuyor.
"Şeyhim ile" sohbeti Şeyhimizin kendi ağzından hayatının kısa bir özeti...)

Video Link: http://www.saltanat.org/Blog/tabid/271/ ... le-tr.aspx

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz