Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hz. Şeyh Nazım Adil el-Haqqani: "Vehhabilerden Davacıyım"
MesajGönderilme zamanı: 29.06.10, 11:18 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

MEHDİ A.S. HALİFESİ

Hz. Şeyh Nazım Adil el-Haqqani: "Vehhabilerden Davacıyım"

17 TEMMUZ 2009

LEFKE DERGAHI

“Eûzubillahimineşşeytânirracim.
Bismillahirrahmânirrahîm”

( Oradaki insanlar açılın, açılın, yer verin derler. Herkes sohbeti dinlemek üzere yerini alır. )

Esselamualeykum;

Esselamu aleyke Ya Şeyh Hişam Efendi…

( Şeyh Hişam Efendi, Aleykumselam Seyyidi, diye cevap verir)

Maşaallah , minel-hulefa Es-Seyyidi Mehdi a.s.

Enzelehümme,
Ben edebimden , “ enne tevacca, fil meclis…”
( Burada Şeyh Nazım Efendi, Şeyh Hişam Efendi`ye dönerek) “Arapça söylüyorum” der.

Konuşma yetkisinin ve insanlara tavsiyede bulunma yetkisinin kimde olduğuna bakmalıyız.
Şeyh Hişam Efendi`ye bakıyorum, Onun bu otoritesi vardır. Hem Büyük Şeyh`ten var, hem de son peygamber Seyyidina Muhammed`den s.a.v. yetkilidir.
(Şeyh Nazım burada ayağa kalkar ve konuşmasına öyle devam eder).

Ya Seyyidi, Ya Resulallah ( deyip tekrar yerine oturur)

Medet,

Oooooooooooo….

Herhangi bir zaman , kendi iradenizi, böylesine yetki verilmiş insanların eline bırakabilirsiniz. Böylece ben de artik sorumluluk taşımaktan kurtulurum. Yani simdi ben biraz açıkgözlük yaparım.
(gülüşmeler)
Ben ağır yükümü Şeyh Hişam`in üstüne devrederim ve “lütfen, insanlara sen konuş” derim. Ama o, “hayır, sen yapabilirsin” der. Eğer ben yaparsam, yaptığım yanlışların sorumluluğunu o taşıyacaktır.
O gençtir, taşıyabilir, ben ise yaşlıyım. (Şeyh Hişam, Şeyh Nazım`in elini oper).
Yaşlı bir eşek satın almayı düşünürüm. Ey insanlar, bu konudaki fikriniz nedir? Benim gibi, eski bir tane isterim ki, köylerde ve yollarında, aşağı-yukarı gideyim de , insanlardaki tepkiyi göreyim. Artık mutlu mu olurlar, yoksa bana küfür mu ederler, hiç önemi yok.
Ben de, bana değil eşeğime küfredin derim. Bu yüzden, her kim ki sana küfreder veya sana kızar, sen de dersin ki, ben sorumlu değilim, eşeğim sorumludur , Eğer yanlış varsa , benim eşeğime küfredin.

Kim olduğunu söylemeyeceğim,
Senin eşeğinin adı nedir?
Ey Şeyh benim eşeğimin adı eşektir. ( Şeyh Hişam’a döner ve sorar gibi bakar, Hişam Efendi de, evet eşek , der )
Eşek demiyorum US. Büyük bir ülke var, US derler.
Bunu ilk önce , ilk okuldayken öğrendim. Okuma kitabinin ilk sayfasında, “ben”, yazardı, ve onun önünde de eşeğin resmi vardı. Altında da , “biz” yazardı.
Yani ben İngiliz lisanını öğrenirken, önce, “ben” ve “biz”`i öğrendim. Bu doğrudur.

(gülüşmeler)

Tövbe , estağfirullah ,
Bu nedenle, ey insanlar dikkat edin, size biri söverse, umurumda değil deyin. Çünkü O, yani “s” olan küfrederse, aynı zamanda benim “s” ime de küfreder.
O da “s” dir, ve sövme de benim “s” imdir. Mühim değil. Kızma. (Hişam Efendiye bakarak ) Hişam Efendi ha.
Bir kardeşimiz vardı, gelir ve birşey satardı, nereye giderse gitsin, herkesin , kendisinin geldiğini ve satmak için birşeyler getirdiğini bilmesi için , ilk önce, eşeği taklit ederdi. Ve eşek gibi “ha-hi, ha…” diye yüksek bir ses çıkarırdı. Eşek anırır gibi. O zaman, insanlar eşeğin geldiğini anlardı ve ona koşardı.
Söylediğimiz, demek istediğimiz odur ki, kendin ve eşeğinin arasında bir fark olduğunu belli etmek iyi bir edeptir . Sen her zaman, Abdurrauf, ilksin. Birincisi önce sen bir insansın, ikincisi ise, eşeksin.
Eğer, hakiki pozisyondan konuşursak, nefsimiz, yani , nefsin senin, üzerinde sürdüğün şeydir. Onun üstünde sürmek ve, cennetlere yol bulmaya çalışmalısın.
Peygamberimiz s.a.v. için, önce , cennetten , ilahi at, Burak-i Şerif getirildi. Onun üstüne binip, sürerek , Mekke`den, Kudüs`e , Mescid-ul Aksa`ya gitti. Ve , bana verilen, ümmetime de verildi mi diye soruyordu. Buna ilahi cevap geldi ve “evet, onlara da verdik “ dendi. Eğer üzerine binip sürmeye başarabilirlerse, senin gitmeyi istediğin yere , onlar da gidecektir.
Bu bir işarettir, ki, Yüce Allah eşekleri, insanoğluna binek olarak yarattı.
Yavaş yavaş yürüyor.
Ama, seviyeleri, kendi eşeklerinin seviyesi olan bazı insanlar, kızıp onlara vururlar. Bu, dogru birşey değildir.
Ey, doğudan ve batıdan gelen dinleyicilerimiz, ben de, Rabbimiz olan Yüce Allah`in bir kuluyum. Herkes de, Alemlerin Rabbine, ilahi hizmet eden kul olmak üzere yaratıldı . Hepimize de binek ikram edildi. Ve bizim bineğimiz , bizim eşeğimizdir.
Bu da, nefsimiz demektir.
Nefis. Eşeğimizi terbiye etmek, veya ona iyi davranışları öğretmekle emir olunduk. Iyi davranışlar.
İyi edep , insanların, hakiki pozisyonlarına, veya ilahi alemdeki gerçek yerlerine erişmelerine yardımcı olur.
Çünkü , Yüce Allah herkese, ilahi alemde bir yer ayırmıştır. Ey kullarım, bineklerinizi surun ve bana gelin, diye emrediyor. Benim, İlahi Huzurumda olmanız için davet ediyorum, bekliyorum der.

Bu yüzden, edebe, iyi davranışlara ihtiyacımız vardır. Bineklerimizi terbiye ederek, iyi ahlaki öğrenmeliyiz.
Bütün dinler, dünyadaki peygamberlere, ilahi mesajla gönderildi. Başlangıcından sonuna kadar, insanlara iyi ahlaki öğretirler. Ama, simdi insanlar, iyi ahlak öğrenmeyi terk ediyor ve aptal bineklerinin arzularını öğrenmeye çalışıyorlar. İnsanlar, simdi aptal nefislerinin arzularını tatmin etme ye çalışıyor.
Bundan dolayı insanların, yüzde doksan dokuzunun aptal binekleri mutludur ve Cenabı Allahın rızasını düşünmezler . Dünyada yaşayan insanların yüzde doksan dokuzu simdi düşünmezler. Eğer bir referandum yapılsa, herkes , ben kendi bineğimi mutlu etmem lazım der. Başka bir seyi değil.
Son peygamber , ilahi kelimeleriyle , ümmetinde, ortaklığın çok gizli olduğundan bahsetti. Hatta, bir karıncanın bile yürüdüğünü duyabilirsin, ama o egoistik ortaklık saklıdır. Bunu bilmek , çok zordur.

Şimdi, bir grup insan vardır ki, Eğer sen, “ Ya Resulallah “ dersen, buna “şirktir” derler.
Onlar akılsız insanlardır. Eğer, Peygamberleri .s.a.v. veya ilahi yerleri ziyaret etsen ve elini penceresine koyup da konuşsan, o tip insanlar, “Şirktir…” derler. Ve ben de derim ki, siz Allah`a ortak mısınız? Nedir dediğiniz? Böyle akıl muhakemesini ve Allah hakkındaki son kararı verme yetkisini sana kim verdi, ki, şirk dersin? Senin delilin nedir?
İsbatın yok. Bunlar, gerçek şirkin karanlığına kendileri düşüyor.
Allah affetsin bizi.

Ne derdik? Hah.

İnsanların , sadece, kendi nefslerini memnun etmeye koştuklarını söylüyordu. Kendi nefislerini hoşnut etmeye koşarlar. Evet. Bazen nefsini memnun edebilirsin, ama, günden güne yaşlanıyorsun.

Galeriden, sıfır kilometre olarak çıkan araba gibi olacağını zannetme. İnsanlar, sıfır kilometre olarak kalacaklarını zannederler. Hayır, sıfır kilometre, günden güne, daha yaşlı, daha yaşlı, daha yaşlı olacak ve sonunda da, benim gibi olacak.
Sen de yaşlı eşek gibi olacaksın. Bunlar insanlara müşrik diyenlerdir, ki onlar da eşek gibi olacaklar. Yaşlı eşek, genç değil. Kendilerine bakmazlar. Onlar bitecek. Bitecek.
Son hüküm, kıyamette, Alemlerin Rabbi , Subhanehu Teala`nındır.
( Şeyh Nazım Efendi ayağa kalkar)
Allahu Ekber-ul Ekber

Kuran-ı Kerim`de diyor ki,
(Şeyh Hişam Efendi`ye bakar) ya Şeyh, Eğer “esselamu aleykum” derseniz İslam’dan çıkacaksınız diyenlere karşı bir delil olarak diyor ki, “Esselamu aleykum” diyen kişi müslümandır, der. Nasıl anlarlar?
Bu Araplar, insanları şirkte olmakla suçlar; “bunu derseniz şirk olur”, “onu derseniz şirk olur” diye suçlarlar.
“Esselamu aleyke Ya Resulallah” diyen şirk yapar, diye nasıl diyebilirler?
Akılsız insanlar.

Ben Kıyamet Gününde , bunların hasmı olacağım, karşı çıkacağım. Bütün o vehhabi insanlara karşı çıkacağım ve ayağa kalkıp: “Ey Allah`ım, bu insanlar , senin huzurunda , en şanlı ve hürmet edilen sevgili olan kuluna “esselamu aleyke Ya Resulallah” denmesini engelliyorlardı…” diyeceğim.

İlahi Huzurda ayağa kalkacağım ve bütün o vehhabileri çağıracağım ve “bu insanlara karşıyım” diyeceğim. Diyeceğim ki, “senin sürekli ve kesintisiz olarak selam verdiğin kuluna, selam verilmesini engellerlerdi.”

(Arapca)
“İnnallahe ve melaiketuhu yusallune alennebiyy…”

Nasıl anlarlar?
Cenabı Allah, kesintisiz olarak her zaman, ilahi saygı gösteriyor ve O’nu ihtişamıyla donatıyor, “Habibullah” , “Resulullah” s.a.v. diyor, ama buna karşı, onların dediğine göre, Eğer “essalatu aleyke Ya Resulullah” dersen, sen müşrik ve kafir mi olursun?
Neuzubillah.
Cenabı Allah`tan, onların son günlerinin iyi olmamasını isterim. Belanın içinde olsunlar ve insanlar onlardan kaçsınlar. Sadece, şeytan ve şeytanın yardımcıları kalsın.
Neuzubillah…

Ey insanlar, biz müslümanlarız.
İslam’daki bazı önemli noktaları öğrenmemiz ve onlara uymamız gerekir. Öyle deli insanların (vehhabilerin) ardına düşmememiz lazım. Yanlış anlayan insanların ardına. Hayır, hayır.

Peygamberlerin bu dünyadan , ebedi hayat için ayrılmalarından sonra, hiçbir sahabenin, onun ilahi mezarına gelip de “Esselatu vesselamu Ya Resulallah “ diye hitap etmediğini zannetmem. Biz inananlarız. Çünkü, gerek enbiyalar, gerekse peygamberler, mezarlarında bile hayattadırlar ve oradan cevap verirler.

Peygamberin mezarına gelip de “ Esselamu aleyke Ya Resulallah “ deyip de, cevabını duymadan, hiçbir sahabenin, oradan ayrıldığını zannetmem.

Ey insanlar, selam verdiğinizde, karşılığında sizi daha iyi bir cevapla cevaplarlar. Biz peygamberlerin, mezarlarında bile, yaşayanlardan (minahya) olduğuna inanırız.

Bir sahabe “Esselatu vesselamu aleyke ya Seyyidi ya Resulallah” dediğinde ve baktığında, orada, peygamberi görüyorlardı ve “Aleykümesselam, ya sahibi” diye cevabını duyuyorlardı.
Elhamdulillah.
Ey Müslümanlar, inançlarınızı düzeltin, peygamberliğe hakiki inananlardan olmaya çalışın. Allah`ın huzuruna en çok şerefli olan, yüceltilen, en sevgili olan kul olan Seyyidina Muhammed`e s.a.v en yüksek saygıyı gösterin.
(Şeyh Nazım Efendi, peygamberimize s.a.v. saygı olarak, hürmetle ayağa kalkıp tekrar oturur. )

Allah affetsin bizi.

Ey insanlar, işitiniz, dinleyiniz ve uyunuz. Böyle yapmazsanız, ilahi kamçı vardır. Bu kamçı size vurulur.

Tüm İslam dünyası şimdi, bölündüler, birbirlerinden uzaklaştılar. Cenabı Hak bir araya gelin der, ama onlar, hayır, her birimiz ayrı olmalıyız derler.
Allah Subhanehu ve Teala “Hepiniz bir tek el gibi olunuz” der, ama bizim müslümanlarımız “Hayır” , derler. “Herkes tek başına , kendi kendine olmalıdır” derler.

Ey insanlar, Cenabı Hakk`tan affınızı isteyin. Eğer O bizi affetmezse, geleceğimiz hiç de iyi değil. Çünkü, af şükrü de yanında taşır. Eğer şükür yoksa ilahi alemden hiçbir şey gelmez.

Ey insanlar, Cenabı Allah`tan affedilmeyi isteyin ki, ilahi merhamet okyanuslarına , ilahi ikramlara erişebilesiniz.

Sanırım bu kadar yeter. Size , gelecek haftaya kadar, gelecek aya kadar, hiç bitmeden konuşmaya bırakabilirler, hatta, gelecek seneye kadar bitmez.

O, en hürmet edilenin onuruna, dünyanın sonuna kadar konuşsak da bitmez.
Cenabı Hak diyor ki, Allah`in kelimeleri, tüm ağaçlar kalem olsa, tüm denizler mürekkep olsa ve yazsa, kıyamete kadar bitmez.
Hem kendin için, hem de, ilahi emirlere uyanlar için ve Allah`ın rızasına ulaşmaya çalışanlar için, O`nun sonsuz merhamet okyanuslarından iste. Bu, yani Allah`ı kendimizden razı etmek ve ilahi huzurda sevdikleriyle beraber olmak, hayatımızın en son hedefidir.

Ey insanlar, zaman bitmiştir, zaman ilerliyor, zaman ilerliyor. Zaman çok çabuk ilerliyor . Son güne yaklaşıyoruz. Kıyamet Günü yaklaşıyor. Kendinize dikkat edin. Çünkü bu maddi beden, ebediyyen, sizinle beraber olmayacak . Hayır.

Arabanız yaşlanıyor, ve bir gün duracaktır. Araba kabristanlığına atılacaktır. Arabamız eskiyince, insanlar onu alır ve araba mezarlığına atar. Açın kapıları, bir başka eski araba geliyor .

Oo, araba deme, o bir kamyondu, küçük bir araba değildi, o bir kamyondu, ama hiç bir önemi yoktur. Onu çengele takıp atarlar.
Pek çok insan, kamyon olduklarını zannederler. Sen kamyon musun, ama farketmez, yine eski araba mezarlığına atarlar.
Ne yapalım.
AbdurRauf. Araba almaya çalışma. Yoksa, sırtında , mezarlığa taşımak zorunda kalırsın. Ve o zaman, ah benim arabam, ah benim kamyonum, diye ağlarsın.

Arabam Mercedes`ti, ama simdi araba mezarlığına mi atacaksınız? Ne yapacağız ? Simdi artık eski Mercedes oldu. Hayır , benim arabam prensestir.
( Şeyh Nazım Efendi, Şeyh Hişam Efendi`ye, senin araban da prenses mi? diye sorar)

Ooooooooo… prensesim, benim arabamdı, senin önünde mezarlığa atarlar.

Başka? UNP ? WP? Ha?
(Şeyh Hişam, BMW der)
BMW. Bir zamanlar şeyhimiz WC sürerdi. Neydi adı? MBWC? Ha?
Gerçekten? Ama simdi ………..
Bu yüzden, öyle arabalardan almam. Benim şoförüm, Hacı Hüseyin , ki, onun aklı başından iki metre yukardadır, beni yanına, ön tarafa, soluna oturturdu, arabanın arkasına, keçileri , koyunları koyardı . Burada mısın be deli Hüseyin? Biz o arabayı, herhangi bir yere atıyoruz, ama ağlamıyoruz. Elhamdulillah diyoruz.
Ama MBW? Senin var mi?

Ben küçükken sadece Fiat vardı. İtalyan . Şevrole vardı , Fransız. Ford ise İngiliz`indi. Başka çeşit araba yoktu. Simdi ise, arabaların adlarını sayamazsın.

Eeeeeeeeeeee sen ve senin araban? Zanneder misin ki eski vücudunu mezarlığa atamazsın?

Böyle şeylere kanmayın. Gerçekleri iste. Senin , dünyadaki, gerçek hedefini iste .
Sonsuz hürmet ve şerefli olan ve hiç kimsenin olmayacağı kadar onurlu olan Seyyidina Muhammed`e s.a.v. sonsuz saygı göster.
( herkes ayağa kalkar)

Allahumme salli ala, Seyyidina Muhammedinin Nebiyyi ümmiyyine ve ala, alihi ve sahbihi vesellim.

el-Fatiha.

( Yabancı ülkelerden gelenlere biat verilir.)
( Şeyh Nazım,Şeyh Hişam`a der ki: "Önemli değil şeyh, onlara tarikat ver, beyat ver." Herkes, Şeyh Hişam Efendi ve Şeyh Nazım Efendi`ye elleriyle dokunarak beyat alırlar.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: