Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Sorularınız lütfen
MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 00:55 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"..İslâm, meşrû bir gâyeye ulaşmak için yine meşrû metodlar telkin etmiştir. Gayr-i meşrû bir metodla meşrû bir gâyeye ulaşılamaz.."

işte mes'elenin özü ve esası budur.. Allah razı olsun..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 00:57 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gümüşhanevi azizim,
evvela Feyizli Hocaefendi kimdir,
onu bize tanıtabilir misin?
şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 07:35 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
"..İslâm, meşrû bir gâyeye ulaşmak için yine meşrû metodlar telkin etmiştir. Gayr-i meşrû bir metodla meşrû bir gâyeye ulaşılamaz.."

işte mes'elenin özü ve esası budur.. Allah razı olsun..

İmanın şartları için İslâmın şartlarından geçiyorlardı alıştık...

Lâkin artık iş o raddeye geldi ki İmanın şartları için imanın şartlarından taviz vermeye başladılar...Allahı kabul et salih ameller yap sen de müslümansın !...

Görüyor musunuz ifrat derecesinde iman kurtarma anlayışı nelere sebebiyyet veriyor?Herhalde tarikat zamanı değildir zaman iman kurtarma zamanıdır anlayışının insanları ne hale getirdiğini böylelikle daha iyi anlamışızdır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 07:49 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Gümüşhanevî yazdı:

''Başörtüsü farzdır,üzerinde icmâ vardır.Reddeden Qâfîr olur.''

burda redetme yok..hafife alma..önemsememe durumu var.. reddende hafife alanda birdir..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 07:58 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Kudsî yazdı:
Gümüşhanevi azizim,
evvela Feyizli Hocaefendi kimdir,
onu bize tanıtabilir misin?
şimdiden teşekkürlerimi sunarım..

HASAN TAHSİN FEYİZLİ - CV / ÖZGEÇMİŞ

Hasan Tahsin Feyizli 1934 yılında Kırşehir merkezde doğdu. Küçük yaşlarında hafızlığını tamamlayarak talim ve kıraat-i Aşere de okuyup kurra hafızı oldu. 1951’de açılan, daha sonra adı İmam Hatip Lisesi olan İmam Hatip Okulu’nun ilk talebelerinden ve 1958-1959 eğitim–öğretim döneminin ilk mezunlarından oldu. Aynı zamanda 1960 da İstanbul Sanat Okulu Elektrik bölümden de mezun oldu.

Hasan Tahsin Feyizli, Yüksek İslam Enstitüsüne imtihanla kaydolup 1963 yılında mezun oldu. Ayrıca Teknik Meslek Yüksek Okulu Elektrik Bölümünü de bitirdi ve elektrik mühendisi olarak mezun oldu.

Yurdumuzun değişik yörelerinde İmam Hatip Liselerinde Kuran ı Kerim ve Tefsir hocalığı yanında idarecilik yaptı. Bir çok talebe yetiştirdi. 1985 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.

Arapça, Fransızca, Flemenkçe ve Almanca bilmekte olan Feyizli 1985 yılında Avrupa’ya tebliğ memuru olarak gitti. 20 yıl çeşitli eğitim, tebliğ ve irşad hizmetlerinde bulundu.

Hollanda Roterdam İslam Üniversitesinde Yüksek lisansını tamamlayan Feyizli halen, “Kur’anda hukuk ve ahlak ilişkisi” konusunda doktora çalışmasını devam ettirmektedir.

Evli ve üç çocuğu olan Feziyli Hocanın erkek evladı Hacettepe tarih mezunu olup bir basın kuruluşunda prodüktör olarak çalışmakta, Kızlarından biri Edebiyat öğretmeni diğeri ise iletişim fakültesi mezunudur.
Halen yurt içi ve yurtdışında tebliğ ve irşad çalışmalarına devam etmektedir.

ESERLERİ;

• Feyzü'l Furkan Kur’an Meali - Telif
• İslam’da Ve Önceki Sistemlerde Oruç ve Kurban- Telif
• Fıkh-ı Ekber ve Akaid-i Nesefi –Tercüme
• İslam’da Mal ve İdare – Abdulkadir Udeh – Tercüme
• İslam Tabii ve Umumi Fıtri Dindir - Ahmet Hamdi Aksekili - Tahkik ve Sadeleştirme
• Ahmet Cevdet Paşa’nın Miyar’üs Sedat isimli kitabın dilimize çevrilmesi gibi çalışmaları bulunmaktadır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 16:46 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

Aziz kardaş;

Müşarunileyh sâhib-i silsile midir?

( eskilerde insanlar ana-baba adından evvel himmet elini tuttuklarının adını zikreder imiş. en esprilisi de Bektaşi'nin takdimi : "Hacı Bektaş köçeğiyüz..." )

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 14.04.10, 22:12 #mesajın linki (?)

Gümüşhanevî yazdı:
Yukarıda Fethullah Efendinin dedikleri risale-i nurdaki ifrat derecesindeki iman kurtarma anlayışının bir tezahürüdür.Hizmet için farzı başlarını açan (!) ablalar okula girecek te iman kurtaracaklar!İslâma Ondan taviz verilerek hizmet edilir mi ya?

Seydâ Muhammed Emin ER Hazretlerinin bir fetvâsı ile serzenişimi bitireyim:

''Başörtüsü farzdır,üzerinde icmâ vardır.Reddeden Qâfîr olur.''

güzel kardeşim,
dediğiniz doğrudur, taviz verilerek hizmet edilmez.

yukardaki link'teki yazıyı ben de okudum. orda Fethullah Gülen hocaefendi, "okumak için başlarınızı açın" demiyor, bunu nerden çıkardıysanız artık!
o malum yazı 2001.

yıl 1999-2000 gibiydi üniversitelerde türban yasağının başlayıdığı yıllardı. ben son sınıftaydım. iyi hatırlıyorum. yazık olmuştu!

ve gerçekten millet birbirine girecekti.
Fethullah Gülen de fikrini beyan etmiş, türban; imanın temel esası değildir, bunu islam'a malzeme yapıp kavgaya girmeyin demiş. fena mı demiş!

(kaldı ki bu kavga -özür dilerim siyasetsiz biri olarak siyasete girmek istemiyorum- 28 şubat'ın mirasıdır. o dönem, belli bir amaca yönelik, böyle bir zulüm yapılmıştır.)

sanırım Kudsî hocam derdi ki : "haydi savaşa" :)

ayrıca, bunun risalelerle ilgili hiç bir bağını da göremedim.

vesselam..

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: "Dialog hakkında" Sorularınız lütfen
MesajGönderilme zamanı: 15.04.10, 07:10 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

tanhu ; yumurtadan garib bir şey çıktı ..farkındamısın.?

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 15.04.10, 08:02 #mesajın linki (?)
Moderator
Kullanıcı avatarı

Evet, Fethullah Hoca, tanhu'nun cümleleriyle konuşmuş değil. Ama tanhu, bana göre okumayı tercih etmelidirler sözünden, başınızı açın ve okuyunu çıkaramıyorsa, hiç bir yazıdan bir şey alabileceğini zannetmiyorum. Zira kimse onun aklındaki cümleleri bilipte, tam onun istediği şekilde konuşabilecek değil.

Bu büyük bir tavizdir. Taviz şahsından verilirse, kimseyi bağlamaz, ama İslami bir hüküm konusunda, Allah'ın farz kıldığı bir konuda, efendim zaten şu zamanda inmişti, imani bir mesele değildir denerek taviz verilemez.

Yoksa namaz, oruç, zekatte imani bir mesele değildir. Günahlar da böyledir. Tesettür de diğerleri gibi farzdır. Bunu es geçtiniz mi, diğerlerini de geçebilirsiniz demektir bu.

Peygamber Efendimiz savaş zamanında dahi bir müşriğin yardımını kabul etmiyor. Sayı olarak çok az olmasına rağmen. Şimdinin akıllıları! olsa idi, ne olacak, savaş dahilinde içimize kabul edelim, savaştan sonra yol veririz, güçe ihtiyacımız vardır derdi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 15.04.10, 08:20 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

"Diyalog" konusunda forumun icmaı çok vakit önce hasıl olmuştur: Külliyyen BATIL.

( İtiraz var mı? Yok ise. NOKTA.)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 30 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz