Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İrtica Senaryoları: Yapımcılar ve Figuranlar
MesajGönderilme zamanı: 20.11.09, 10:44 #mesajın linki (?)

İrtica Senaryoları: Yapımcılar ve Figuranlar

İrtica haberleri nasıl üretildi ?

'TSK içindeki cunta' yalan haberi yazmış, medya içini doldurmuş

Star'ın haberine göre 2007 Bilgi Destek Planı'nda medyaya servis edilmesi istenen her haber, planın hazırlanmasından kısa bir süre sonra neredeyse plandaki başlıkla manşetlere çıkmış. Sonucu belli anketler de belli aralıklarla sayfalarda boy göstermiş.

Demokrasiye Müdahale Eylem Planı'nı ile ortaya çıkan 'TSK içindeki cunta' yapılanmasının 'kara propaganda' faliyetleri kapsamında hazırladığı iddia edilen Eylül 2007 tarihli Bilgi Destek Planı'nda servis edilmesi istenen haberlerin tamamının yandaş medyada manşet olduğu ortaya çıktı. "Kamuoyu yaratmak" isimli 'power point' sunumunda, medyanın manşetleri, haberleri, okur köşelerinden yayınlatılacak, sonucu önceden belli anket sonuçlarına kadar her alanda kullanılarak toplumun yönlendirilmesi isteniyordu.

BAŞLIKLAR BİLE BİRE BİR ÖRTÜŞÜYOR

"Kamuoyu Yaratmak" isimli power point sunumda hangi tür haberlerin hazırlanacağı ve yandaş medyaya servis edileceği de başlık başlık anlatılıyordu. 'Servis edilecek' denilen haberlerin Eylül 2007'den sonra gazete ve televizyonlarda neredeyse belgedeki haber başlıklarıyla bire bir örtüşen başlıklarla yer bulması dikkat çekti. Ancak manşetlere çıkan bir çok irtica haberinin kısa sürede yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Belgedeki 'servis haberlerin' halen bazı gazete ve televizyonlarda zaman zaman yer almayı sürdürdükleri de görüldü.

İŞTE CUNTANIN SERVİS EDİLECEK HABERLERİ

İşlem Makamı Harekat Bşkanlığı, İstihbarat Başkanlığı ve Genel Sekreterlik olarak gösterilen 24 Ekim 2007 tarihli "Faa.çiz. 23.10.Selvi" dosya adlı belgede, servis edilecek haberlerle birlikte Hürriyet'in gençlerin 'cinsel içerikli' sorularına cevap veren Güzin Abla takma adıyla hazırlanan köşeye türban konusunda mektup gönderilmesi planlanıyor. İşte belgede servis edilecek haberlerin başlıklarından bazıları şöyle: • İrticai sermayenin vatandaşları dolandırması, dolandırılan vatandaşların hazin hikayeleri • Tarikatçı babanın okula gitmemesi için kız çocuğuna hapis hayatı yaşatması.

• İrticai ailenin çok küçük yaştaki kızını yaşlı biriyle para karşılığında evlendirmeye çalışması.

• Tarikat şeyhinin çok lüks bir hayat yaşaması ve anormal ölçekteki mal varlığı. • Türban takmaya zorlanan bir genç kızın Hürriyet yazarı "Güzin Abla"ya durumunu yazması ve yardım istemesi.

• Türban takmak istemeyen bir genç kadının başına gelenler ve yaşadığı çevrede nasıl bir baskı altında tutulduğuna ilişkin yazdığı mektuplar.

SONUCU ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ ANKETLER

'Kamuoyu Yaratma' cetvelinde, önceden sonucu belirlenmiş anletlerin medyaya servis edilmesi isteniyor. İşte anketlerden çıkması istenen sonuçlardan bazıları: • Türk toplumunun en çok güvendiği kurum %93'le yine TSK çıktı... • Hükümete olan güven %45... • Türkiye'de türban takan kadın sayısı son beş yılda %10 arttı... • Türkiye'ye yaşayan yabancılara göre, Türkiye hızla dinci bir toplum haline geliyor, Arap ülkelerine daha fazla benzemeye başladı... • Türban takan kadın/kızların %65'i çevre, aile ve eş baskısı nedeniyle takıyor... • Öğretmenler arasında yapılan bir ankete göre eğitim hızla dinselleşiyor... •

HABER MERKEZİ

Şeyhin lüks hayatı

• (Hürriyet-24 Nisan 2008): İsmailağa Cemaati'nin lideri Mahmut Hoca da, Beykoz'a bağlı Çavuşbaşı Beldesi'nde iki villa aldı. İkiz villaları 'hocaları' için beğenen müritler, önce mahallenin 'çağdaş imamı'nı tayin ettirip camiyi 'ele geçirdi'. Camiye tarikattan biri atandı, villalar alındı ve mahalle cüppeli, kara çarşaflı müritlere kaldı.

Medyaya servis edilecek haberler arasında "İrticai unsurların cemaatten topladığı paraların tarikat şeyhinin cebine gitmesi, tarikat şeyhinin çok lüks bir hayat yaşaması" haberleri de vardı.

Türban taktırıyorlar yetiş Güzin Abla!

Rumuz Cunta!

Servis edilecek haberler arasında en ilginci Hürriyet'in cinsel içerikli soruları yanıtlayan Güzin Abla köşesine türbanlı kızların dramıyla ilgili sorular göndermek. Sorular gitmiş ve Güzin Abla da soruları yanıtlamış.

Planda "Güzin Abla'ya türbanlı kızların dramı sorulsun" denmiş. Kısa süre sonra Güzin?Abla 3 türbanlı kız sorusu cevaplamış

Güzin Abla niye türbanı yazmıyorsun?

• HÜRRİYET (25 Şubat 2008): Sevgili Güzin Abla, uzun süre başörtüsü ya da türban konusunda bir şeyler yazarsınız diye bekledim, ama hayal kırıklığına uğradım. Ben 32 yaşında, kapalı bir bayanım. Ama artık başörtüsünü taşımak istemiyorum. Taşıması zor bu örtüyü kullanmama kararı aldım. Eşim de bu kararıma saygı gösterdi. Fakat çevrenin baskısı ve olmadık laflarından, hatta iftiralarından korktuğumuz için bir türlü tamamen çıkaramadım. Rumuz: Çözüm arıyoruz.

16 yaşındayım, aile zoruyla kapandım

Merhaba Güzin Abla... Ben 16 yaşında bir genç kızım. Ailemin zoruyla kapandım, ancak gönlüm başka şeylerde. Sevdiğim genç de ben kapanınca fikirlerimizin uymadığını ve benim görünüşümde biriyle gezemeyeceğini söyleyip beni bıraktı. Ben istediğim kıyafetleri seçmek, mayo giyip yüzmek, makyaj yapmak istiyorum. Ama yapamıyorum. Bu nedenle evden kaçmayı bile düşünüyorum. Ne yapmalıyım?

Baştaki örtü ile cahil gibi görünüyorsun!

"Üniversiteye girmek isteyen türbanlı genç hanımlara şaşıyorum. Orası bir bilim ve irfan yuvası... Meslek edinmek için eğitim alınan yer. Orada başörtüsünün ne işi var? Ne kadar bilgili, görgülü, seviyeli de olsanız, başınızda örtü varsa cahil bir görünüm sergiliyorsunuz. Örneğin ben artık başörtüsü takmak istemiyorum. Ben kayınvalidem ve kayınpederimin baskısıyla örtündüm. Ailem ise çevremizden çekiniyor. İşte bu çevre dedikodusundan nasıl kurtulurum, ne yapmalıyım bilemiyorum. Ne olur bir çare söyle, cevap yaz.

TSK yüzde 87 ile en güvenilir kurum

• ULUSAL KANAL (17 Kasım 2008): TNS Piar'ın her ay yaptığı "Bugün seçim olsa oylar hangi partiye gider" konulu anketin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Ankete göre Türk Halkı'nın en güvendiği kurum yüzde 87 ile TSK.

• AVROBAROMETRE (5 Temmuz 2008): AB'nin kamuoyu araştırmalarından sorumlu kurumu Eurobarometre öncülüğünde hazırlanan "Bahar 2008" Türkiye raporunda halkın yüzde 82'si 'en güvenilir kurum' olarak TSK'yı gösteriyor.

Türbanlılar çoğalıyor!..

"Türkiye'de türban takan kadın sayısı son beş yılda %10 arttı..." sonuçlu anket istenmiş. Peşinden "türbanlı sayısı 4'e katlandı' manşeti gelmiş

Servis edilmesi istenen haberlerden birisi de "Türkiye'de türban takan kadın sayısı son beş yılda %10 arttı..." şeklindeydi. Milliyet Gazetesi 4 Aralık 2007'de manşetine bir araştırmayı taşıdı. Konda Araştırma Şirketi tarafından Milliyet Gazetesi için yapılan ve 2007'de Milliyet'te yayınlanan "Dindarlık ve Türban" araştırmasına göre Türkiye'deki türbanlı sayısı 4'e katlandı. AK Parti yönetiminde geçen son dört yılda başını örtenlerin oranı yüzde 64.2'den 69.4'e, bunun içinde başını türbanla örtenler yüzde 3.5'ten 16.3'e çıktı.

Eğitim dinselleşiyor!

Sipariş haberler için planlanan bir başlık da "öğretmenelere göre eğitim sistemi dinselleştiriliyor"du. Haberler peş peşe gelmiş.

• Milliyet (24 Kasım 2007): Amasya Anodulu Kız Meslek Lisesi'nden kayıtlarını aldıran öğrenciler "Notumuz düşmesin diye baskılarla sustuk. Oruç tutuyormuş gibi yaptık" diye konuştular. Ş.D'nin babası Cafer D, "Biz Aleviyiz. Orcumuz farklıdır. Yurt sorumlusu Hakime Hanım'a 'Kızım hasta. Ameliyat oldu oruç tutamaz' dedim. Bana 'Olsun bir şey olmaz, tutar tutar' dedi..." Bu haber kısa süre sonra yalanlandı. Kısa sürede kızların oruç yalanı ortaya çıkmıştı.
• Star TV Ana Haber (24 Ekim 2009): Uğur Dündar yönetimindeki Star TV Ana Haber Bülteni'nde "Okuldan Cumaya" başlıklı haber yayınlandı. Öğrencilerin ailelerinin yazılı izniyle cumaya gitmeleri suç gibi gösterildi.

• Radikal (21.01.2008): Erkan Avcı Anadolu Teknik Lisesi'nin zemin katındaki oda, mescit olarak kullanılıyor. Öğretmenler ve öğrenciler birlikte namaz kılıyor.

• Hürriyet (24.04.2008): Kartal Atatürk İlköğretim Okulu'ndaki 23 Nisan gösterilerinde, okul müdürü dans eden kız öğrencilerin gösteride giydikleri kıyafetleri açık diye gösterilere son verdi.

Türkiye Araplaşıyor

Servis haberlerden birisinin de "Türkiye hızla dinci bir toplum haline geliyor, Arap ülkelerine daha fazla benzemeye başladı..." olması isteniyordu. İşte medyadaki o döneme ait bir haber:

• Cumhuriyet (23 Aralık 2007): Doç. Filiz, Vahabi anlayışının dini temele dayanan siyasete de yansıdığını söyledi. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Filiz, Arap mikromilliyetçiliğinin ideolojisi olan Vahabiliğin ulus devleti parçalamayı amaçladığını belirterek Türkiye'yi bekleyen asıl tehlikenin dindarlaşma değil, "Araplaşma" olduğunu vurguladı.

İrticacı dolandırıcı!

Servis edilmesi istenen haber başlıklarından biri de "İrticai sermayenin vatandaşları dolandırması, dolandırılan vatandaşların hazin hikayeleri" idi... İşte bazıları:

• Cumhuriyet (4.01.2004): İslami Holding ortada bıraktı. Çocuğu lösemili olan Ahmet Kadayıfçı İslami holdinglerden Kombassan'dan 60 milyar lirasını alamadı. Kadayıfçı, "Çocuğumun yaşaması için gereken ilik bulundu. Ancak bu kez de holding paramızı vermediği için ameliyat ettiremiyoruz" dedi.

• Hürriyet (23.05.2004): Beddua Pankartı. Almanya'da çalışıp biriktirdiği 550 bin markın Kombassan Holding'e kaptıran Hanifi Doğan, parasını isteyince dayak yedi. Soluğu Ankara'da alan işçi, beddua pankartıyla Adalet Bakanlığı'nın önünde eylem yaptı.

Zaman

En son dembudem tarafından 14.12.09, 13:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: İrtica Senaryoları: Yapımcılar ve Figuranlar
MesajGönderilme zamanı: 14.12.09, 13:35 #mesajın linki (?)

Cemaatlere sızan Ergenekoncu

Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) üyelerinin mütedeyyin vatandaşlara tezgâhladığı planlar dudak uçuklatıyor

Murat Alan

Vakit Gazetesi

28 Mayıs 2009

Ergenekon Terör Örgütü (ETÖ) üyelerinin mütedeyyin vatandaşlara tezgâhladığı planlar dudak uçuklatıyor.
Ergenekon sanığı Jandarma İstihbarat eski Daire Başkanı Levent Ersöz’ün görevde bulunduğu dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) imkânlarını Ergenekon örgütü lehine nasıl kullandığı, cemaatlere sızan ajanları vasıtasıyla bazı medya organlarına servis ettikleri sözde itiraf mektuplarıyla kimleri nasıl karaladıkları, cemaatleri bir birlerine nasıl düşürmeye çalıştıkları netlik kazanıyor.

İsmi Ahmet Faruk olarak kodlanan gizli tanığın Ergenekon davasına bakan savcılara verdiği ifade, örgütün korkunç planlar yaptığını gösteriyor.

Jandarma İstihbarat eski Daire Başkanı Levent Ersöz’ün mütedeyyin insanlara tuzak kurup Doğan medyasının desteğini alarak toplumsal linç gerçekleştirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Gizli tanık Ahmet Faruk ifadesinde Jandarma İstihbarat Dairesi eski Başkanı sanık Levent Ersöz’ün Ankara’da görevli olduğu dönem ekibinde istihbarat elemanı olarak görev aldığını ve bu dönemde kendisinin vasıtasıyla cemaatlere sızdıklarını belirtirken, hedef aldıkları bazı cemaat liderlerini “Hürriyet gazetesinde bulunduğu iddia olunan ekipleri” vasıtasıyla karalamayı amaçladıklarını, cemaatler arasında nifak ekme planlarında başarılı olduklarını belirtti.

M.S İLE İLGİLİ İFTİRA MEKTUPLARI

Gizli tanığın Ergenekon iddianamesi ek delil klasörlerinde yer alan beyanlarında, 2002 yılında Bursa Jandarma Komutanıyken Levent Ersöz’le tanıştığını, örgüt bünyesindeki görevine de bu tarihte başladığını ve Ersöz’ün kendisini cemaatlere sızma hususunda kullandığını, hatta Türkiye’nin önde gelen cemaatlerinden birine sızdığını ve bu cemaatte görev alan M.S isimli bir hoca hakkında iftira mektupları kaleme aldıklarını belirtti.

ERSÖZ'ÜN HÜRRİYETTE EKİBİ VARMIŞ

A.T Ersöz’ün kendisine Hürriyet gazetesinde bir ekibin bulunduğundan bahsettiğini ve M.S’nin medya da karalanarak bitirileceğini, kendisinin de bu olaylar patlak verdiğinde konuyu kaleme alan bir kitap yaz yazacağını, medya yolu ile cemaatlerin sözde iç yüzünü deşifre etmek istediklerini söyledi. Gizli tanık Ersöz’ün kendisine bu işte başarılı olunması durumunda Doğan Gurubu’nda işe yerleştirme sözü verdiğini dile getirdi.

İŞTE O DEHŞET İTİRAFLAR

Gizli tanık ifadesinde şunları söylüyor:

Levent Ersöz paşa bana M.S’yi medyada bitirme talimatı verdi. Öncelikle M.S medyada çok yer alacak, ismi çok geçep medyatik hale getirilecek, daha sonra hakkında iddialar ortaya çıkartılıp işi bitirilecekti. Doğan Grubu ile bir oluşum yaptıklarını, 3-4 (onun deyimi ile şerefsiz) paşanın önlerini tıkayacağını söylüyordu. Ben M.S hakkında medyaya itiraflar şeklinde mektuplar yazacaktım. Onu küçük düşürecektik.

BENİ DOĞAN GRUBUNDA İŞE ALDIRACAKTI

Bunların karşılığında Levent Paşa beni Hürriyet veya Doğan Grubunda başka bir yerde işe aldıracaktı. Hürriyet'te kendilerine çalışan bir ekibin olduğunu söylüyordu. Bu konu ile ilgili talimatlarını bana 10 madde halinde yazdırdı. Bunlar benim ajandamda mevcut.

Vakit

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj Başlığı: Re: İrtica haberleri nasıl üretildi ?
MesajGönderilme zamanı: 14.12.09, 13:37 #mesajın linki (?)

Cemaate nifak sokan ajanın itirafı

Abdullah Yavuz

ZAMAN
14 Aralık 2009

Ergenekon ikinci iddianamesinin ek klasörlerinde 'Ahmet Faruk' kod adlı gizli tanığın anlattıkları 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda yer alan dini cemaatlere sızma ve sahte dini aktörler oluşturma iddialarını yeniden akıllara getirdi...

Ergenekon sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün talimatıyla cemaatlere sızdığını anlatan 'Ahmet Faruk', özel olarak yetiştirildiğini söylüyor: "Levent Ersöz bana, 'Senin Zekeriya Beyaz'dan, Yaşar Nuri'den neyin eksik? Sen onlardan kat kat üstünsün' diyordu."

Gizli tanık Ahmet Faruk, milletvekilleri ve bakanları takip ettirmek için Ersöz'ün kendini nasıl kullandığını da ayrıntılarıyla anlatıyor: "Ben Ziyaeddin A. (Konya milletvekili) ile görüştüm. Beni hatırladı. Ankara Birlik Sitesi'ne yakın Zümrüt Apartmanı'nda daha çok AKP milletvekillerinin sıkça gittikleri, cemaat tarzı toplantılar yaptıkları bir yerden bahsetti. Bana 'Sen Risaleleri iyi biliyorsun, mübarek bir insansın. Sen orada kal, bize hocalık yaparsın.' dedi. Ben de onun isteği üzerine oraya yerleştim. Bu olayı Levent Paşa'ya anlattığımda sevinçten ayağa fırladı. Gözü parladı. Beni defalarca kucaklayıp öptü. 'Hadi göreyim seni.' diye defalarca haykırdı. Hatta beni onurlandırmak için Ankara Güvercinlik'te sadece paşaların girebildiği Jest isimli lokantaya gönderdi."

Levent Ersöz'ün kendisine 10 madde halinde yapılacaklar listesi verdiğini aktaran gizli tanık, şu ifadeleri kullanıyor: "Oradaki talimatlar cemaatlerin arasına nifak sokulacak, ortalık karıştırılacak, medya ile ilişkiye geçilecek, kitap yazılacak gibi notlardan ibarettir. Bunların bir kısmını gerçekleştirdik. Ben Müslüm Gündüz, Haydar Baş, Mahmut Hoca, Cübbeli Ahmet Hoca, Kayseri'de bulunan Abdurrahman Aras Hoca gibi gruplara girip, burada sözü dinlenen kişiler ile temasa geçecektim."

Zaman

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz