Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Kaddafi’nin cinleri Türkiye’yi çarpacak!
MesajGönderilme zamanı: 21.02.11, 11:50 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
Kaddafi’nin baltacıları!

Mustafa Özcan


Yeni Akit

2011-02-21


Mısır ve Tunus tecrübelerinden sonra artık kendi ordusuna da güveni kalmayan Kaddafi, Afrika’dan paralı baltacı veya eşkıya tutuyor ve devşiriyor. Devşirme ve kiralık bir baltacı sürüsü veya ordusu kuran Kaddafi onlarla Libya halkını sindirmeye çalışıyor. Baltacı, Arapça’ya Türkçe’den geçmesine rağmen mecazi anlamda kullanılıyor ve uğru ve çapulcu anlamına geliyor. Kaddafi halkını yıldırmak ve sindirmek için Mali’den paralı uğrular ve çapulcular getirmiş ve bunları halkın üzerine salmış ve bunlar gerçek mermilerle ateş açıyorlar. İlk üç gün veya ilk günlerde bu paralı leşkerler uluslararası insan hakları örgütlerine göre 84 Libyalıyı gözlerini kırpmadan öldürmüşler. Bugüne kadar Amerikalılar hep terörist örgütlerden bahsettiler ama hiçbir gün terörist rejimlerden bahsetmediler. İşte karşımızda buz gibi terörist rejim var. Başka bir deli olan Reagan, Kaddafi’yi bombalamasına rağmen Bush ie Kaddafi birbirine çok benziyordu. Hatta Kaddafi zevzeklik olsun diye Bush’a Kabe’yi ziyaret etmesini tavsiye etmişti. Sanki Kabe Paris gibi turistik bir mekan. Adam zaten ziyareti işgalle karıştırabilecek yapıda bir adam! Bir de Kaddafi adamın aklına ziyareti düşürüyor. Pes doğrusu!
Libya, Tunus ve Mısır gibi ülkelerden çok daha kapalı olduğundan dolayı içeride ne olup bittiği tam olarak bilinmiyor. Lakin Trablusgarp dışındaki bölgelerde ve şehirlerde halk Kaddafi’ye karşı başkaldırmış durumda. Bingazi olarak bilinen lakin aslında Beni Gazi olan ve Gazioğulları anlamına gelen şehir gerçekten de gaziliğin son mertebesini Kaddafi ve çetesine karşı veriyor. Kaddafi’nin ordusu Bingazi ve diğer şehirlerde halkın üzerine ve yerleşim yerlerine füze atarken, diğerleri de otomatik silahlar kullanarak halkı tarıyor ve biçiyor. Yine de şehirde tutunmakta zorlanıyorlar. Baltacıların son halkası olan Malili paralı leşkerler de halkın üzerine gerçek mermi sıkıyor. Bingazi’de cenaze merasimlerine katılanların üzerine ateş açılması üzerine tam bir katliam yaşanıyor. Bingazi’nin kuzeyinde Mahkeme Meydanı’na toplanan 100 binlik bir kalabalık da Kaddafi ve rejimine defolup gitmesi yönünde sloganlar atıyorlar.

***

Ülke tamamen bir intifada alanına dönüyor. Trablusgarp’ın 200 kilometre doğusunda Mısrata ile birlikte Beyza, Derne ve Ecdabiya şehirleri savaş alanına dönüyor. Trablusgarp da olmak üzere Kubbe, Tubruk, Zentan, Tacura, Şahat, Sidrate, Receban, İfrin, Cadu ve Merc kaynama ve galeyan halini yaşıyor. Mısır’da baltacıların veya kolluk kuvvetlerinin başını orduya bağlı El Emnü’l Merkezi çekerken Libya’da da baltacıların, rejime bağlı çetelerin veya kolluk kuvvetlerinin başını Devrim Konseyleri çekiyor. Bunlar halka kırmızı çizgiyi aşmalarının intihar ve ateşle oynamak anlamına geleceğini söylüyor ve uyarıyorlar. Buna açık ve kara tehdit demek daha doğru olur. Mısır ve Tunus rejimlerine mukayese ile bu rejimler arasında en çılgını ve delisi de Kaddafi rejimi. Zaten serde akıl yok. İlk günden itibaren ülkeye yabancı gazetecilerin girmesine izin vermiyorlar. Mısır’da her şeye rağmen yabancı gazeteciler görev yapabiliyordu. EL-Cezire’ye veya benzerlerine getirilen yayın kısıtlamalarına rağmen yine de içeriden haber alınabiliyordu. Libya ise dünyaya tamamen kapalı. Kaddafi’nin keyfine ve mizacına göre yaşayan bir ülke. Mısır’da yaşandığı gibi Libya’nın bazı şehirlerinde hususen Bingazi, Beyza ve Derne’de polis merkezleri tamamen tahrip edilmiş. Kolluk kuvvetleri Bingazi’de kontrolü kaybetmiş. Ecdabya ise Mısır’ın Süveyş şehri gibi ilk Cuma gününden itibaren devrimcilerin eline düşüyor. Polis teşkilatı ve kolluk kuvvetleri de devrimcilerin safına katılıyor.

***

Tubruk şehrindeki Duru Birlikleri ve Nasır Hava Üssü askerleri de halkın ve göstericilerin saflarına katılarak Kaddafi birliklerinin şehre girmelerini engellemek için önlemler alıyorlar. Tubruk ahalisi de şehirlerini Kaddafi baltacılarından korumak için intifadaya katılan diğer şehirlerle koordinasyona giriyorlar. Tubruk halkı Kaddafi ve rejimine karşı Derne, Şahat ve Beyza halkıyla kenetleniyor. Zentan halkı da bölgelerini, ‘kurtarılmış bölge’ haline getirmişler. Başkent Trablusgarp nispeten sakin olmakla birlikte Feşlum, Hadebe, Karkarış ve Bu Selim bölgeleri de kaynama halinde. Kaddafi’nin doğduğu Sebha şehrinde de kalkışma var ve göstericilere karşı Kaddafi’nin baltacılarıyla birlikte Kaddafi’nin kabilesi Kazazife işbirliği halinde silah kullanıyor ve halkın iradesini boğmaya çalışıyor. Rejimlerin karakutusu bu olaylarla birlikte açılıyor ve ortaya çıkıyor. Biz de bu sayede ak koyunla kara koyunu birbirinden ayırıyoruz. Tarih aynasında ‘kim kimdir’ öğreniyoruz.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Kaddafi’nin baltacıları!
MesajGönderilme zamanı: 19.04.11, 11:46 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
Kaddafi’nin cinleri Türkiye’yi çarpacak!

Mustafa Özcan


Yeni Akit

2011-04-19

Libya, ilginç bir ülke. Kaddafi de ‘olağanüstü(kaçık)’ bir adam. Asırda bir değil on asırda ancak bir gelen adam. İkinci Dünya Savaşı sırasında Libya uzun dönem İngilizlerle Almanlar arasında ker fer yani vur kaç savaşlarına sahne olmuştu.

Kaddafi’nin özendiği Çöl Tilkisi Rommel, Libya’yı İngilizlere dar etmişti. Singapur’dan sonra tarihte en çok sayıda İngiliz’i esir alan komutan unvanını bu ülkede kazanmıştır. Libya çetin bir ülkedir. Kaddafi çetin bir ceviz mi? Onu zaman gösterecek. Ama Arap Devrimi en zorlu sınavını burada veriyor ve en zor sahnesini burada yaşıyor. Kaddafi ise ayakta kalabilmek için her yöntemi kullanıyor ve her yolu deniyor.

Geçenlerde Çetin Doğan Paşa’nın damadı Dani Rodrik’in Kaddafiler üzerine bir yazısına rastladım. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’ın kendini ziyaret ettiğini ve işbirliği teklif ettiğini lakin ona pek iltifat etmediğini ve yüz vermediğini yazıyordu. Bir de olayı Seyfülislam’ın ağzından dinlemek de yarar var. Acaba gerçek ne?

Lakin bu Kaddafi’ler yaman adamlar. İlişki kurmadıkları kesim yok. Herkesle ve her şeyle ilgileniyorlar. Zaten baba Kaddafi de yeri geldiğinde böbürlenerek ‘bu işlerden Seyfülislam çakar(anlar)’ diyor. Seyfülislam’ın sevdiği müzikler arasında İbrani müziği de var ve bu zevkini Fas göçmeni meşhur İsrailli bayan şarkıcıların icrasıyla tatmin edermiş. Seyfülislam, Yahudileri ziyaret ederken Sadi de ulemayı/hocaları ziyaret ediyormuş. Bunlar arasında yıllar önce vefat eden selefi eğilimli muhaddis Nasirüddin El Bani’nin de olduğu ve vefatının ardından haleflerini mutat olarak ziyarete devam ettiği de anlatılmaktadır. Son yıllarda Kaddafi ailesi aynen Bin Ali ve Beşşar gibi hocalarla temasa geçmiş ve onları Libya’da ağırlamış lakin Libya’da halk hareketi başlayınca ve olaylar çıkınca hocalar/alimler Kaddafi rejimine ters düşmüşler ve eleştirmeye başlamışlar. Velhasıl külahları değişmişler. Buna şaşıran Kaddafi’nin oğulları “hani iyiydik! Yedikleri boğazlarına dursun” diye tepki koyuyorlar. Bu tavır insanın aklına ister istemez Ömer Seyfettin’in diyet hikayesini getiriyor. Demek ki her sofranın ekmeği yenmez. Adama ‘cerci’ derler.

*

Yusuf Şakir Libya Kanalı’nda Aşmu’l Vatan adıyla bir program yapıyor. Kaddafi’nin cincisi olarak da tanınıyor. Nedense programlarında bizzat ABD ile Türkiye’nin adını vererek ateşler ve lavlar yağdırıyor ve bağlı cinleri bu ülkelerin üzerine salma tehdidi savuruyor. Matrak mı değil mi ona siz karar verin. Hüddamlarını Türkiye ve ABD’nin üzerine salması halinde olacakları da söylüyor. Türkler dinle dünyayı sattıkları için üzerlerine Himşaş adlı bağlı hüddamı salacağını ve bu cinin (maridin) Türkiye’de deprem meydana getireceğini söylüyor. Yine bağlı başka hüddamın çözülmesi halinde de ABD’ye tarihin en büyük kaosunu yaşatacağını söylüyor. Obama’ya ‘titre ve kendine gel’ mesajı veriyor. Kaddafi leşkerlerine moral pompa eden Yusuf Şakir: “Sakın yılmayın arkanızda salihler ve ehli batın var” diyor. Arkanız sağlam demek istiyor. Yusuf Şakir gibiler demek ki canlı cin seanslarında Kaddafi birliklerine moral takviyesi yapıyorlar.

Buna mümasil, Suriye’de de maalesef Buti’nin Şam’ın abdallarını Beşşar’ın yardımına çağırdığı ileri sürülüyor (Ahmet Kal, El Kuds el Arabi, 16 Nisan 2011). İnanılır gibi değil ama iddialar böyle. Zeynelibadin Bin Ali’nin eşi Leyla Trablusi de bu işe yani cin çıkarmaya, hüddam kullanmaya çok meraklıymış hatta bunu ailesinden tevarüs ettiği de söyleniyor. Kocasının talihine bakmak ve hayatını düzene koymak için Senagel’den ve Fas’tan mahir cinciler ve astrologlar getirirmiş. Esasında Reagan ve Yeltsin’in eşlerine kadar bu işe merak salan ünlüler çoktu. Demek ki hâlâ da azalmamış.

*

Faslı tasavvuf tarihi uzmanı Abdulmecid Sağir’in İşkaleyetü’t Tasavvuf İslami diye bir eserini okumuştum. Eserde, 18’inci ve 19’uncu yüzyıl tasavvuf meseleleri tahlil edilmektedir. Sağir, kitabında Tetvan’da demirci hanutu işleten bir esnaftan bahseder. Esnaf Osmanlı’nın tam da çökme döneminde İspanyol işgaline maruz kalan ülkesi için Türklerin yardımını düşler. Ardından İspanyolları kovmak için sihir yoluna başvurur. Bu da fayda vermez. Sonunda hanutu kapanınca işsiz kalır ve İspanyol ordusuna paralı asker yazılır.

Aslında, Libya’nın hüddamlara veya vekil cinlere pek de ihtiyacı yok. Kaddafi varken cinler zait olur. Kaddafi cin olmadan da çarpıyor. Lakin aciliyet kesbeden ve cevap bekleyen soru şu ki, Kaddafi’nin cinlerine karşı Türkiye’nin bir tedbiri var mı?


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 2 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
cron
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye