Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Hüsnü Mübarek hastaneye kaldırıldı.
MesajGönderilme zamanı: 01.02.11, 09:37 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
Firavun, Karun ve Haman

Mustafa Özcan


Yeni Akit
2011-02-01


Uluslararası Müslüman Alimler Birliği, Mısır’da yaşananlarla alakalı olarak bir bildiri yayınladı. Meselenin özüne temas ediyor ve halkı galeyana getiren ve hayatı çekilmez hale getiren hususun Mısır triumvirası yani üçlüsü olduğunu beyan ediyor. Kur’an-ı Kerim’in ‘Al-i Firavun’ olarak atıfta bulunduğu iç çekirdeği temsil eden semboller arasında Firavun, Karun ve Haman gelmektedir. Karun, Beni İsrail’den olmasına rağmen yine de çıkar gereği Firavun düzeniyle bütünleşiyor. Ona yamanıyor. Kendi halkını satıyor. Burada elbette ki Hüsnü Mübarek Firavun’u temsil ediyor.

1952 darbesinden sonra Mısır, Enver Sedat’ın eşi Cihan Sedat’a göre, Firavunlar tarafından idare ediliyor. Buradaki Firavun tabiri ona göre biraz da yerli karşılığında kullanılıyor ve anlamına geliyor. Cemal Abdunnasır, Enver Sedat ve Hüsnü Mübarek netice itibarıyla yerel menşeli yöneticiler. Lakin Muhammed Necip gibi birisi Mısır’ı yönetseydi herhalde bu tarz yöneticilere Firavun vasfı atfedilmezdi. Zira, bir yönetimin firavun vasıflı olabilmesi için sert ve acımasız karakterli olması gerekir. Bu vasıflar Cihan Sedat’ın söylediği tiplerde ve yönetim idaresinde aynen var. Maalesef nedense Mısır 59 yıldır oldukça sert yönetiliyor.

Daha sonra Cihan Sedat bu yöndeki sözlerini reddetse dahi yakıştırma geniş kesimler tarafından kabul görmüş ve benimsenmiştir. Bugünkü Mübarek rejimi sertliğiyle ve gaddarlığıyla ve ülkenin servetini tekelinde toplamasıyla Firavun tarzı yönetimi temsil etmektedir. Bazı kaynaklarda Kral Faruk’un babası Kral Fuad’ın Mısır’ın ekilebilir alanlarının yedide birine sahip olduğu yazılır. Mübarek döneminde neredeye tekrar ülke yeniden aynı anlayışın cenderesine düştü.

¥¥¥

Mübarek ailesi, Firavuniyeti temsil ettiği gibi aynı zamanda oğlu Cemal ve Ala da Karuniyeti temsil etmektedir. Ve onların feleğinde deveran eden işadamları da Mısır’ı soyup soğana çevirmektedirler. Fiyat artışlarının temel nedeni Karuniyete bağlı tufeyli işadamları ve zenginlerdir. Bu parazitler halkın kanından beslenmektedir. Bundan dolayı tüketici birlikleri fiyatlara narh getirilmesini teklif etmektedir. Dolayısıyla, Firavunzm sistemi Karuniyet ve Hamaniyetle birleşerek ülkeyi ahtapot gibi sarmıştır.

Mısırda, Hamaniyeti temsil edenler ise Kıptı Kilisesi hiyerarşisi (clergy) ile Ezher idaresini temsil eden bazı zevattır. Zira, Ezher hocalarından bir kısmı bizzat gösterilere katıldığı gibi lehlinde de fetva vermiştir. Lakin kurum olarak Ahmet Tayyip ve benzerlerinden fazla bir ses çıkmamıştır. Buna mukabil, gösterilerde halk kahramanlarıyla Firavun kahramanları karşı karşıya gelmiştir. Süveyş halk kahramanı 90 yaşındaki Hafız Selame, güvenlik güçlerinin boşalttığı şehri halk komiteleriyle birlikte yönetmektedir. 1967 ve 1973 savaşlarında şehri İsrail’e karşı yine halk komiteleriyle birlikte savunmuş ve akabinde de hayatını İsrail’in yıktığı camilerin onarımına adamıştı.

Papa Şennude III ise, Mübarek rejimine aleni destek vererek Firavun’dan yana safını belli etmiştir. Şennude’nin yardımcıları Mısır’ın Müslüman halkının geldikleri yere yani Arabistan’a gitmesini istemektedirler. Onlara göre Müslümanlar ülkenin istenmeyen misafirleridir.

¥¥¥

Esasında, Bin Ali gibi Suudi Arabistan’a gitmesi gereken Mübarek ve soyguncu avenesidir. Onlar pasaportunu taşıdıkları İngiltere’ye de gidebilirler lakin buradaki önemli nokta Kıpti Kilisesinin safını diktatörden yana belirlemesidir. Halis Çelebi’nin dediği gibi Bin Ali giderayak: “Tunus halkını anladım” demiştir. Bu sözler, Es Safir gazetesinin Yayın Yönetmeni Sati Nureddin’e göre, General de Gaulle’ün sözleridir. Halis Çelebi’ye göre ise Firavun’un tarih içinde söylediği sözlerin yankısından ibarettir.

Kur’an’ın ifadesiyle Firavun gargara ve boğulma anında teslimiyetten değil çaresizlikten dolayı “Amentü birabbi Musa” demiştir. Musa’nın rabbine iman etmiştir lakin iş işten geçtikten sonra. Bakalım Hüsnü de Mısır halkıyla aynı pencereden ne zaman bakacak ve ne zaman Firavun ve Bin Ali gibi söyleyecektir?

Bin Ali’nin devrilmesi sırasında Tunus devrimi, şair Ebu’l Kasım Eş Şabi’nin mısraları ile gerçeğe bürünmüştür:

İnsanlar hayatı seçtiğinde
Kader bunu duyacak
Karanlık dağılacak
Zincirler kırılacak

Mısır’la alakalı da bir anonim şairin sözleri akla gelmekte ve kalabalıklar içinde yankılanmaktadır:
Adetim olmadığı halde şikayetteyim,
Zira bardak, dolduğunda taşar!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Firavun, Karun ve Haman / Mustafa Özcan
MesajGönderilme zamanı: 08.02.11, 11:15 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 31.12.08, 16:59
Mesajlar: 308
Hüsnü’nün yandaşları ve karşıtları!

Mustafa Özcan


Yeni Akit
2011-02-02


Her kesimden Hüsnü’yü istemeyenler olduğu gibi her kesimden isteyenleri de var. Hüsnü etrafında büyük bir dalgalanma meydana getirdi. Hüsnü Mübarek’i istemeyenler bir kombinezon ve içinde her türlü eğilim var. Sözgelimi, ABD yönetimi ortada iken İsrail kesinlikle gitmemesini istiyor. Zira İsrail-Mısır barış anlaşmasının geleceği despot idarelere bağlı. Halkın iradesini bastıran idareler ancak Camp David anlaşmasının geleceğini teminat altına alabilirler. Aksi takdirde, çalkantılı bir durum olur. Bu nedenle Netanyahu iktidarı Hüsnü Mübarek rejiminin ayakta kalmasını istiyor. Hatta bu yüzden ikircikli davranışlar içinde olan Amerikan yönetimine de içten içe kızıyor. Baradey iktidara gelse İsrail ile ilişkileri aynı seviyede sürdürebilir mi? Demokratik bir idare altında zorlanacağı kesin. Halkın baskısı karşısında en azından daha dikkatli davranacaktır. Elbette buna mukabil, ABD’nin ve İsrail’in baskılarını da ensesinde hissedecektir. Bu bize, 1952 yılından önceki demokratik dönemde partilerin reformlar veya Batı karşısındaki tutumlarını hatırlatıyor. Bununla birlikte, Moritanya’da İsrail ile ilişki içine giren Mübarek rejimi gibi despot ve askeri karakterli idarelerdi. Onlar gidince İsrail ile diplomatik münasebetler de askıya alınmış oldu. Kesinlikle diyebiliriz ki, İsrail Hüsnü Mübarek’i istiyor. Onun yanında Suriye meseleyi Mısır’ın içişleri olarak görüyor ve lehte veya aleyhte tutum takınmaktan kaçınıyor. İran ve Irak’taki yönetimler ise Mübarek’in gitmesini yeğleseler de özellikle de İran, Mısır olaylarının emsal olmasından ve halkı tahrik etmesinden korkuyor. Zira Mısır olayları ve Baradey ile Mir Hüseyin Musevi ve İran’ın Yeşillerini karşılaştırmak mümkündür. İdeolojileri farklı olsa da bazı kesimlerin nazarında Nejad ile Mübarek arasında pek bir fark yoktur.
¥
En fazla da Mübarek’in gitmesine teessüf gösterenler Suudlular oldu. Suud basını tarafsız gözükmesine rağmen yönetim ve özellikle Kral Abdullah değişimden ziyade istikrara atıfta bulunuyor. Mısır’daki denklem ise istikrar değil değişim ile güvenli çıkış. Bu defa Mısır’dan Kızıldeniz üzerinden Musa değil galiba modern Firavun huruç edecek. Suud Kralı Abdullah olayların bir biçimde kendilerini etkilemesinden çekiniyor. Zira Suudi Arabistan’da da böyle bir potansiyel var. Aynen Mısır rejimi gibi Suud hanedanlığı da sonuna gelmiş durumda. Kardeşler rejimi zamana karşı dayanamıyor. Faysal, Halit, Fahd ve sonrasında sıra Abdullah’ta. En son kardeş ise veliaht Prens Sultan. Her ikisi de hem yaşlı hem de hasta. Onların irtihalinden sonra artık kardeşler iktidarı veya rejimi sona eriyor. Bu durumda kral kim olacak; veliaht, prens kim olacak? Belli değil. Halkın da kraliyet rejimine pek iltifatı yok. Dolayısıyla, Kuveyt ve BAE gibi ülkelerden sonra Suudi Arabistan da yeni bir dönemle karşı karşıya. Abdullah halkın memnuniyetsizliğinin Mısır’daki gibi bir çığlığa ve onun ötesinde çığa dönüşmesinden çekiniyor. Suud yapısal olarak değişti ama siyasi olarak aynı kaldı. Bundan dolayı devrik Bin Ali’yi böğrüne bastığı gibi Mübarek’i de yerinde tutmaya çalışıyor. Çok değil, 50 yıl önce Mübarek’in selefi Nasır ile Abdullah’ın selefi Faysa l Yemen gibi arka bahçelerde amansız bir rejim kavgasına tutuşmuşlardı. Lakin halefler bugün itibarıyla iç içe girmiş durumda. Kraliyet rejimleri bir biçimde yollarına devam ederken cumhuriyet adına ortaya çıkan Ali Abdullah Salih ve Mübarek gibi adamlar sonuçta kraliyetlere özenmişler ve cumhuriyet idarelerini fiiliyatta kraliyet rejimine tahvil etmişlerdi. Kan uyuşmazlığı bir biçimde gitmiş ve yerini karakter beraberliği almıştır.
¥
Mısır’da tehdit altında olan cumhuriyet rejimi değil, cumhuriyet rejiminin karakteriyle oynayan ve onu kraliyete dönüştüren Mübarek hanedanlığıdır. Halis Çelebi’nin dediği gibi, çatırdayan riyakar ve ikiyüzlü cummelekiyyeler yani cumhuriyetçi kraliyet eğilimleridir. Bu trend çöküyor. Halkı odun yerine koyanlar boylarının ölçüsünü alıyorlar. Bundan dolayı, her şeye karşı olan Beşşar nedense Mübarek’in çekip gitmesi ihtimali karşısında sessiz kalıyor. Yine kimilerine göre Mısır’da giden siyasi teokrasidir. İsrail’i yalnızlaştırma ve İslamcıları ileri mevkilere getirme ihtimalinden dolayı Batılı ülkeler çıkmaz içinde ve Mısır demokrasisini tam olarak içlerine sindiremiyorlar. Otokrat Arap rejimleri ise halk hareketlerinin domino etkisiyle tahtlarını salladığını ve süpürdüğünü gördükleri için halkla değil de Mübarek ile dayanışma içindeler. Kıpti Kilisesi, Mübarek rejimi altında hem azmanlaştığı ve hem de mazlumiyet rolü oynayabildiği için bu rejimden kurtulmak isteyenlere karşı mesafelidir. Sokağa karşıdır. Halkın kaybedebileceği bir şeyi yoktur. Papa Şennude ise meşru olmayan otoritesinden bir kısmını kaybedecektir. Çizmeyi aştığı pozisyonu kaybedecek ve eski statüsüne dönecektir. Velhasıl, Hüsnü turnusol kağıdı gibi! Hüsnü karşısındaki yerinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söylesinler!


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
 Mesaj Başlığı: Re: Hüsnü’nün yandaşları ve karşıtları / Mustafa Özcan
MesajGönderilme zamanı: 12.04.11, 21:17 #mesajın linki (?)
Çevrimdışı
Kullanıcı avatarı

Kayıt: 15.12.08, 02:19
Mesajlar: 253
Mübarek hastaneye kaldırıldı.

12-04-2011

Halk ayaklanması ile 11 Şubat`ta Mısır cumhurbaşkanlığı görevini bırakan Hüsnü Mübarek`in, o tarihten bu yana yaşadığı tatil beldesi Şarm el Şeyh`te hastaneye kaldırıldığı açıklandı.

82 yaşındaki eski cumhurbaşkanının hastaneye kaldırılma nedeni konusunda bilgi verilmedi.

Ancak çok sayıda sağlık sorunu olduğu ve kısa süre önce safra kesesi ameliyatı olduğu biliniyor.

Mübarek`in bugün ilk kez, yolsuzluk ve protestoculara karşı şiddet kullanılması konusunda sorgulanması bekleniyordu.

Mübarek`in oğulları Cemal ve Alaa`nın da sorgulanması gündemde.

Protestocular Cuma günü yeniden Kahire`deki Tahrir Meydanı`nı doldurarak Mübarek ve ailesinin yolsuzluk suçundan yargılanmasını talep etmişlerdi.

Ancak gösteri Mübarek`in çekilmesinden bu yana ülkeyi yöneten ordu ile göstericileri karşı karşıya getirdi.

Meydanı boşaltmak isteyen askerlerin müdahalesinde en az bir kişi öldü.

Yaralıların çoğunun vurulduğu anlaşılsa da ordu gerçek mermi kullanmadığını savundu.

Gösterideki sloganlardan, protestocuların ordunun reform konusunda yavaş davranmasına da öfkeli olduğu anlaşıldı.

Mübarek ise Cumartesi günü El Arabiya televizyonuna verdiği mülakatta "kendisini ve ailesini hedef alan karalama kampanyasından büyük üzüntü duyduğunu" dile getirdi.

Mübarek yabancı ülkelerde büyük bir serveti olduğu iddialarını reddetti.

Eski cumhurbaşkanının servetinin boyutu konusunda tahminler 1 ile 70 milyar dolar arasında değişiyor.


Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 3 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap:  
   Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye