Sufiforum.com

2009'da başlayan SUFİFORUM'da İslam; İslam Tasavvuf Geleneği ile ilgili her türlü güncel ya da 'eskimez' konular yer almaktadır. İçerik yenilemeleri tasavvuf.name sitesinden sürdürülmektedir. ALLAH YÂR OLSUN.

Giriş |  Kayıt

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ‘Umudum Senin Affında’
MesajGönderilme zamanı: 03.07.10, 18:58 #mesajın linki (?)
Kullanıcı avatarı

‘Umudum Senin Affında’

Daha önce halk müziği alanında çıkardığı iki albümle büyük beğeni toplayan sanatçı Mehmet Diker, bu kez bir Tasavvuf albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı.

Cuma 02.07.2010 - 09:55

Habermerkezi / TIMETURK

Daha önce halk müziği alanında çıkardığı iki albümle büyük beğeni toplayan sanatçı Mehmet Diker, bu kez bir Tasavvuf albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. ‘Umudum Senin Affında’ adını taşıyan albüm, duygulu yönü kadar müzikal altyapısıyla da dikkat çekiyor.

‘Kayseri Türküleri’ ve ‘Sivas Türküleri’ isimli albümlerle geniş bir dinleyici kitlesine ulaşan Mehmet Diker, yeni albümü ‘Umudum Senin Affında’ ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Önceki albümlerden farklı olarak bu kez Tasavvuf müziği dalında bir eserle dönüş yapan sanatçının albümü, güçlü müzikal altyapısı ile dikkat çekiyor. 1994–1995 yıllarında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda koro şefliği yapan sanatçı, kendi stüdyosunda hazırladığı albümünde 8 yeni besteye yer veriyor. Eserlerin altısının bestesinde sanatçının kendi imzası var.

DUYGULU YORUM, GÜÇLÜ MÜZİKAL ALTYAPI

‘Umudum Senin Affında’ isimli yeni albümünü modern bir müzikal anlayışla hazırlayan Mehmet Diker, eser için 30 kişilik bir müzisyen kadroyla çalıştı. 15 farklı enstrümanın kullanıldığı albümde 8 eser yer alıyor. Eserlerin altısında kendi imzası bulunan sanatçı, duygulu sesi kadar özgün yorumuyla da dikkat çekiyor. Eserlerde ilahi formatına sadık kalınarak modern bir tarz yorum denemesi yapılıyor. Albümde yer alan bazı eserler şöyle: ‘Umudum Senin Affında’, ‘Çok Özledim’, ‘Gel Efendim’, ‘Gönül Hayran Olup.’

MÜZİK YOLCULUĞUNDA 20. YIL

1991 yılında Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun olan Mehmet Diker, 20 yıldır profesyonel olarak müzikle uğraşıyor. 1994–1995 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda koro şefliği yapan sanatçı, aynı yıl ilk albümünü yaptı. Daha sonra 1996 yılında tamamı kendi bestelerinden oluşan ikinci albümünü yapan diker, bu yıllarda kendi ses kayıt stüdyosunu kurdu ve profesyonel besteciliğe adım attı. Farklı müzik türlerinde 115 adet bestesi bulunan sanatçının besteleri profesyonel sanatçılar tarafından albümlerde seslendirildi. 2004 yılında Tasavvuf Müziği ve ilahi sektöründe çalışmaya başladı. Aynı yıl kurduğu ‘Çağlayan Tasavvuf Musikisi Topluluğu’ ile Kayseri, Kırşehir, Yozgat, Sivas, Niğde, Adana gibi illerde programlar yapıp, konserler verdi.

SANATÇININ DİLİNDEN ‘UMUDUM SENİN AFFINDA

Öncelikle yeni bir albüm olması için özen gösterdik. Yani piyasada birçok ilahi albümü var. Ama dinlediğinizde hepsi birbirine benziyor. Sözler aynı, müzikler alıntı. Yeni bir şey yok. Ben hep şöyle düşünüyordum; İlahi müzik türünün ana konusu Allah, Resulullah (s.a.v) ve İslami konulardır. O zaman bu müzik tarzı basit olmamalı, tam tersine sanatın bütün güzelliği kullanılarak meydana getirilmeli. İslami konular en güzel, kaliteli, nitelikli ve zengin bir şekilde seslendirilmelidir. Buradan hareketle yola çıktım. 8 aylık bir çalışmanın ardından albüm piyasaya çıktı. Albümde 8 eser yer alıyor. Bunlardan 6 tanesi bana ait. Piyasada birçok büyük projeye imza atan Keman Orkestrası (Ansable Yaylı Gurubu) ile çalıştık. Ney’den Ud’a, Keman’dan Kanun’a, Gitar’dan Bendir’e 15 farklı enstrüman kullandık. Aynı zamanda neysen olan kardeşim Mahmut Diker her nefeste yanımdaydı ve albüme katkısı çok büyük oldu. Şimdiye kadar dinleyenlerden çok güzel dönüşler alıyoruz’.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Geçiş yap: